Bratislavčania spoznávali cez víkend Zuckermandel i Panorama Park

Čas čítania: 5 minút

Dvadsaťtri zelených plôch v Bratislave, vrátane Zuckermandlu a Panorama Parku, ožilo začiatkom júna počas Víkendu otvorených parkov a záhrad. Podujatie ponúklo pohľad do histórie i princípov výstavby zelených plôch a pripomenulo, aká dôležitá je kvalitná mestská zeleň.

Desiaty ročník akcie Víkend otvorených parkov a záhrad bol dobrým dôvodom stráviť sobotu v meste. Počasie bolo slnečné, tak prečo nevyraziť za mestskou zeleňou? Medzi dvadsaťtri stanovíšť v rámci Bratislavy, ktoré ponúkali rozličné atrakcie vrátane umenia, jedla, súťaží, a prednášok, dvomi výnimočnými miestami prispelo aj JTRE. Kým Zuckermandel sa – podľa názvu – niesol v duchu sladkých chutí, Panorama Park zas predstavil možnosti moderného biznis parku.

Spoznávanie Skalného nosa v Zuckermandli

V sobotu doobeda sa v štvrti Zuckermandel zišlo množstvo návštevníkov, aby si vypočuli odbornú prednášku na náučnom chodníku. Viedla ju krajinná architektka Tamara Reháčková, ktorá detailne popísala význam lokality Skalný nos a spôsob, akým bol zahrnutý do novej štvrti. „Skalný nos je pre mňa srdcovou záležitosťou už od roku 2013, kedy sa investor začal realizovať v tomto priestore,“ uviedla architektka zodpovedná za zakomponovanie unikátnej prírodnej črty do tváre nového Zuckermandlu.

O význame geologického útvaru Skalný nos rozprávala krajinná architektka Tamara Reháčková.

Víkend otvorených parkov a záhrad v Zuckermandli prilákal návštevníkov, ktorí si prišli pozrieť najjužnejší výbežok Malých Karpát – Skalný nos.

Geologický útvar Skalný nos, mimochodom najjužnejší výbežok Malých Karpát na Slovensku, má z botanickej stránky význam najmä ako tzv. “locus classicus”, teda miesto prvého popísania druhu – skalničníku guľkovitého (známejší ako “skalná ruža”). Strmé skalné svahy hradného brala sú zároveň v súčasnosti poslednou lokalitou výskytu tohto druhu na území Bratislavy. Tieto a ďalšie zaujímavé informácie o význame miesta sú naďalej dostupné na krátkom náučnom chodníku. Hoci je Skalný nos od cesty skrytý, dostať sa k nemu je ľahké a rozhodne stojí za spoznávanie.

Po prehliadke si mohli návštevníci Zuckermandlu potvrdiť, že štvrť neostala nič dlžná svojmu menu. Zuckermandel ponúkol belgické vafle, francúzske crépes, dobrú kávu a dokonca i víno. A neskôr, v sobotu večer, aj hudobný program.

Tajomstvá modernej výstavby zelene v Panorama Parku

Program, ktorý zahŕňal známe a obľúbené lokality ako Horský park, Sad Janka Kráľa či záhradu na Bratislavskom hrade, bol tento rok po prvýkrát doplnený aj o Panorama Park na Pribinovej ulici, ktorý históriu doplnil moderným pohľadom na tvorbu zelených plôch.

Park sa nachádza medzi kancelárskymi a obytnými budovami a v júnovú sobotu boli návštevníkmi prevažne rodiny s deťmi. Užiť si mohli veľké ihrisko či maľovanie na tvár.

Podobne ako v Zuckermandli, aj tu sa v pravidelných intervaloch konali komentované prehliadky. Návštevníkov po Panorama Parku previedla architektka Katarína Sýkorová z ateliéru 2ka, ktorý parku dával jeho podobu. Ako sama uviedla, „cieľom Panorama Parku bolo vyhovieť rovnako požiadavkám ľudí, čo tu pracujú, ako aj tých, čo tu bývajú. Preto je park vizuálne rozdelený na plazu pre pracujúcich a park s ihriskom.“ Dodáva, že park bol otvorený len nedávno, a to koncom roka 2017. Oplatí sa ho preto vidieť aj neskôr, keď bude ešte krajší a bohatší.

Katarína Sýkorová vysvetlila pozadie tvorby „biznis parku” Panorama Park.

“Industriálne stromy” zakrývajú ventiláciu z podzemných garáží.

Rozprávanie Kataríny Sýkorovej odhalilo okrem procesu plánovania tvorby takéhoto priestoru aj malé tajomstvá, ktoré v sebe ukrýva. Napríklad „industriálne stromy“, ktoré park zdobia, esteticky ukrývajú ventiláciu z podzemného parkoviska. Krajinná architektúra s cieľom navrhnúť príjemný verejný priestor je komplexnou záležitosťou a možnosť dozvedieť sa takéto príbehy “zo zákulisia” záhrad bolo pre návštevníkov veľkým lákadlom.

Hoci Zuckermandel aj Panorama Park sa 10. ročníka Víkendu otvorených parkov a záhrad zúčastnili po prvýkrát, tešili sa bohatej účasti a dobrej nálade návštevníkov – stačí sa pozrieť na fotky z oboch miest:

Okrúhly ročník Víkendu otvorených parkov a záhrad ponúkol rôznorodý program pre všetkých. Okrem príjemného víkendu umožnil Bratislavčanom a návštevníkom spoznať mestskú zeleň, jej príbeh a históriu a dozvedieť sa aj o tom, čo všetko je nutné urobiť pre splnenie zdanlivo jednoduchej úlohy – vytvoriť pre človeka príjemné prostredie v podobe parkov a záhrad.

Podujatie organizuje nezisková organizácia Národný Trust s cieľom pevne ukotviť parky ako súčasť slovenského prírodného a kultúrneho dedičstva.


Autor textu: Matej Makovický, Autor fotiek: Dominika Behúlová

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.