Prvý ročník unikátneho festivalu plného najnovších technologických vynálezov, inovatívnych prednášok, zaujímavých prezentácií a jedinečných IT projektov sa odohrá už tento víkend na Tyršovom nábreží pri Dunaji. Spoločnosť JTRE vo svojom pavilóne predstaví spojenie najmodernejších technológií a developmentu, premiéru bude mať interaktívny model prvého slovenského mrakodrapu Eurovea Tower a virtuálna realita novovznikajúcej štvrte Eurovea City, ktorá v prevedení detailov a kvalite zobrazenia predstavuje jeden z najväčších takto spracovaných projektov v Európe.
Budúcnosť už dnes
JTRE si, ako jeden z partnerov podujatia, pripravilo pre návštevníkov festivalu pohľad do nie tak vzdialenej budúcnosti. Úplne inú dimenziu prinášajú nové technológie, ktoré v súčasnosti umožňujú prepojiť pôvodné s plánovaným, staré s novým, skutočné s virtuálnym. Takto je možné vytvoriť reálny pohľad do ešte nezverejnených zákutí štvrte Eurovea City, ktorá bude dokončená v roku 2022. „Náš projekt virtuálnej reality celej štvrte Eurovea City by sa dal svojim rozsahom a detailnosťou spracovania označiť za európsky unikát“ predstavil projekt Martin Uličný, spoluzakladateľ spoločnosti ENLI. Najnovší projekt JTRE bude mať jedinečnú dominantu – 168 metrov vysokú budovu Eurovea Tower, ktorá sa po svojom dokončení stane prvým mrakodrapom na Slovensku.
„Môžete si pozrieť výhľad z horných poschodí, máme pripravené dva vzorové byty, po ktorých sa môžete poprechádzať, alebo sa môžete prepnúť do módu orla a po zóne Eurovea City sa doslova preletieť,“ vysvetlil Uličný a dodal, že pripravené sú výhľady z 24 a dokonca aj 40 poschodia. Veľký dôraz bol kladený na každý detail, po nábrežnej promenáde sa prechádzajú ľudia, na Pribinovej ulici každých pár minút prejde električka, na už existujúcich stavbách nájdete detailne zobrazenú štruktúru či nedokonalosti ako napríklad grafity. Toto všetko sa bude dať vyskúšať buď pomocou herného ovládača alebo prostredníctvom špeciálneho VR headsetu HTC Vive Pro. Okrem už spomínaného lietania sa prejdete parkom, zapnete si v byte televíziu alebo si užijete nezabudnuteľné výhľady z najvyššej budovy v Bratislave.
„Modely existujúcich budov vznikli na základe 3D skenu a fotogrametrie, ktoré zabezpečil jeden z našich tímov pomocou dronov a detailných laserových skenov. Vďaka tomu sme dosiahli maximálne verné vyobrazenie existujúcej časti zóny. To doplnil druhý tím modelmi budov, ktoré ešte len budú postavené. Modeloval sa aj terén, byty, pričom samozrejme na záver bolo potrebné všetky objekty pospájať,“ priblížil proces výroby Martin Uličný.
Interaktívny model prvého slovenského mrakodrapu zobrazí byty podľa zadaných kritérií
Druhé lákadlo pavilónu developera JTRE upúta návštevníkov už z diaľky – bude mať totiž viac ako dva metre. Interaktívny model mrakodrapu je zložený z 3 000 digitálne vyrábaných oceľových, sklenených a plastových častí, ktoré do seba zapadajú tak presne, že nebolo potrebné použiť žiaden spojovací materiál. Fyzický model Eurovea Tower vážiaci pol tony pripravila spoločnosť Subdigital, ktorá sa špecializuje na prepájanie moderných technológií s fyzickými modelmi. „Máme veľa skúseností s rôznymi technikami digitálnej výroby, a všetky sme zúročili pri konštruovaní tohto modelu,“ vysvetľuje zakladateľ spoločnosti Ján Pernecký. „Každé zo 47 unikátnych podlaží bolo precízne vyrezané laserom. Po ich poskladaní vznikol detailný, verný model mrakodrapu, ktorý bude v budúcnosti stáť pri Dunaji.“
Okrem úctyhodných fyzických dispozícií zaujme model 5 000 LED svetielkami, ktoré pod vrchnou vrstvou plexiskla a difúzormi pokrývajú celú plochu mrakodrapu. „Každú LEDku vieme ovládať samostatne a naprogramovať intenzitu, farbu či frekvenciu svietenia,“ približuje hlavnú „atrakciu“ modelu Pernecký. Každé podlažie modelu je unikátne a vyrobené s dôrazom na detail, nechýbajú balkóny, priečky medzi bytmi či zábradlia. Záujemca si bude môcť vybrať konkrétny byt, ktorý bude vysvietený, alebo môže postupne filtrovať byty na základe kritérií, ktoré zvolí v špeciálnej aplikácii. Návštevníkov IXPO budú zaujímať aj ďalšie zaujímavé svetelné efekty, ktoré využívajú potenciál LED svetiel naplno, z ktorých prezradíme napríklad simuláciu východu a západu slnka.
Električka do centra patrí
Riešením verejných priestorov v novej štvrti sa koncepčne zaoberá svetovo uznávaná architektka Beth Galí, ktorá sa okrem ich vizuálneho stvárnenia a zelene venuje aj riešeniu všetkých druhov mobility. Súčasťou celkovej dopravnej koncepcie v štvrti je aj návrh JTRE vybudovať nový centrálny električkový okruh, ktorý umožní prepojenie najväčších mestských častí Ružinov a Petržalka. Na IXPE je návštevníkom k dispozícii aj animovaný 3D model, za ktorým tiež stojí firma Subdigital. Tento model zobrazuje až 60 kilometrov štvorcových mesta v mierke 1:6 000. Na ploche necelých 3 metrov štvorcových zobrazuje na detailne všetky informácie o plánovanej električkovej trati v rozlíšení 4K. Tie sú doplnené o priestorový hologram budov a topografie mesta Bratislava. Model dopravnej infraštruktúry Bratislavy prezentuje existujúcu sieť električkovej, železničnej a cestnej infraštruktúry so zameraním na koľajovú dopravu, ako aj riešenie, ako by mohla vyzerať sieť nosného dopravného systému Bratislavy už v rokoch 2022 až 2025.
IXPO – novodobé expo pre nadšencov technológií a IT
Prvý ročník technologického festivalu IXPO sa bude konať od 26. do 28. apríla na Tyršovom nábreží. Bohatý program bude rozdelený na 6 pódií a okrem diskusií ponúkne aj exponáty najnovších technologických vynálezov. Festival je určený pre všetkých moderných ľudí a nadšencov technologického pokroku.