Lekáreň u Salvátora s barokovým nábytkom opäť otvorili. Aká je jej história?

Čas čítania: 3 minút

Každé mesto sa môže pochváliť ikonickými stavbami. V Bratislave k nim určite patrí legendárna Lekáreň u Salvátora na Panskej ulici. V roku 2023 sa dočkala obnovy a o necelý rok neskôr sa dokonca vrátila k svojmu pôvodnému účelu. Pripomeňte si s nami jej históriu.

Keď si bratislavský lekárnik začne plniť sen

Lekáreň, ktorú v 17. storočí založil arcibiskup Juraj Lippay, prešla rukami viacerých majiteľov a zmenila niekoľko sídiel, až kým nenašla „strechu nad hlavou“ v Adlerovom bytovom dome, ktorý dal postaviť známy bratislavský mešťan Rudolf Adler.

Lekáreň u Salvátora s barokovým nábytkom opäť otvorili. Aká je jej história?

„Bol vzdelaním filozof, no lekárne boli jeho srdcovou záležitosťou. Presná motivácia zatiaľ nie je známa, no prišiel do Bratislavy, pretože ho fascinoval mobiliár, ktorý bol v tom čase vo vedľajšom Csákyho paláci. Tam sa nachádzal už na svojom treťom mieste,“ hovorí riaditeľ Mestského úradu ochrany pamiatok Ivo Štassel.

Najväčšou hodnotou lekárne je vzácny mobiliár

Jedným z najvýznamnejších prvkov lekárne je barokový mobiliár, ktorý má viac ako 300 rokov. Tento vzácny nábytok mesto v roku 2021 odkúpilo späť od súkromného zberateľa za takmer milión eur.

„Aj v tomto je to tak trošku unikát. Veď keď postavíte dom, tak tam väčšinou umiestnite novší nábytok. Nuž, tu je to naopak, ten mobiliár vznikol už v roku 1727, keď bol pôvodne súčasťou jezuitskej lekárne. Po zrušení ich rádu koncom 18. storočia lekáreň prešla viacerými majiteľmi. V roku 1833 bol mobiliár presunutý do Csákyho paláca a o rok neskôr ho získal vyššie spomínaný Dr. Rudolf Adler,“ dopĺňa Ivo Štassel.

Lekáreň u Salvátora s barokovým nábytkom opäť otvorili. Aká je jej história?

Osudnými sa lekárni stali 90. roky

Pacienti nakupovali lieky u Salvátora nepretržite od roku 1904 počas monarchie a lekáreň prežila aj Československú republiku, samostatné Slovensko i socializmus. Ľudia do nej chodili aj pre jej zaujímavú architektúru. Nábytok s barokovými tónmi doplnila keramická maľovaná podlaha, lustre, štuková výzdoba a výrazným prvkom je aj figurálna maľba na strope s alegorickou tematikou, kde sú vyobrazené štyri bohyne zdravia.

Osudnými sa jej stali až roky 1994 a 1995, keď oficiálne z dôvodu privatizácie ukončila činnosť. Chátrať začali aj nájomné byty, ktoré sa dodnes nepodarilo opraviť.

Lekáreň u Salvátora s barokovým nábytkom opäť otvorili. Aká je jej história?

Zachoval sa kus vyše storočnej histórie

Ešte predtým, ako lekáreň znovuotvorili, Bratislava počas novembrových víkendov v roku 2023 ponúkla verejnosti možnosť nahliadnuť do zákulisia zreštaurovanej pamiatky. Napriek mnohým sťahovaniam sa zachovali vyše storočné šuflíčky, fľaštičky, intarzie, tára, mažiar či historická pokladňa.

„Návštevníci tak opäť dostanú možnosť vidieť originálne dobové lekárenské výrobky. Napríklad pozlátené sklenené, keramické či drevené fľaštičky, ktoré majú na sebe aj latinské nápisy hovoriace o tom, čo v nich bolo. Naši predkovia používali na liečbu mleté kosti alebo dokonca aj trus. Nájdete tu napríklad aj historickú osobnú váhu, pretože lieky na vnútorné použitie sa museli miešať podľa hmotnosti pacienta,“ dodáva Ivo Štassel.

Lekáreň u Salvátora s barokovým nábytkom opäť otvorili. Aká je jej história?

Naspäť k pôvodnej funkcii

Lekáreň sa po rekonštrukcii a obnove vracia k pôvodnej funkcii. Za posledných 30 rokov získala mnoho titulov, napríklad aj ten, že sa stala najfotografovanejším objektom Starého Mesta. Od júla bude otvorená sedem dní v týždni, od 10. do 18. hodiny. V bežnej ponuke bude okrem lekárnických služieb a prípravy liekov aj komentovaný výklad zameraný na jej históriu.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.