V Bratislave sa darí aj netradičným športom, ktoré sú čoraz populárnejšími aj u širokej verejnosti. Niektoré z nich otvárajú cestu pre talentovaných jednotlivcov a tímy až do reprezentačných dresov, iné ponúkajú príležitosť pre tých, ktorí hľadajú voľnočasovú zábavu a oddych s priateľmi. V ankete predstavujú atypické športy Teqball, Cornhole a Flag futbal ich predstavitelia Artúr Benes, Miloš Sapák a spoluzakladateľ klubu Istropolis Invincibles Markus Helej.
Čím je atypický váš šport, a aké sú pravidlá?
Artúr Benes, Teqball: Teqball je loptová hra, ktorá pripomína nohejbal, ale hrá sa na špeciálne zaoblenom stole, ktorý sa nazýva TEQ stôl. Hrá sa systémom jeden proti jednému alebo dvaja proti dvom v piatich kategóriách. Konce oboch častí stola sú zaoblené a preto sa lopta pri dopade odráža priamo k hráčovi, a zároveň tento dopad zrýchľuje samotnú hru. Medzi základné pravidlá patrí, že hráč sa nesmie dotknúť lopty ani stola rukou, dvakrát za sebou nesmie použiť tú istú časť tela a nesmie vrátiť loptu tou istou časťou tela dvakrát za sebou na súperovu stranu stola.
Miloš Sapák, Cornhole: Cornhole je zábavný šport, rozšírený najmä v USA, ktorý rýchlo získava popularitu aj v Európe. K hre potrebujete dve naklonené dosky s dierou vzdialené 8,23 metra od seba. Pravidlá sú skutočne jednoduché. Každý z hráčov má štyri vrecká, ktoré súperi hádžu na striedačku do diery. Po odhádzaní všetkých sa spočítajú body, každé vrecko v diere sa počíta za tri body a každé na doske za jeden bod. Tie, ktoré skončili mimo dosky, alebo sa dotkli zeme, sa nepočítajú.
Markus Helej, Flag futbal: Flag futbal patrí celosvetovo k veľmi mladým a rýchlo sa rozvíjajúcim športom s olympijskými ambíciami. Vyrástol popri americkom futbale ako jeho komplementárna bezkontaktná verzia. Hráči sa neskladajú na zem, ale namiesto toho si strhávajú látkové vlajky. Princípom hry je skórovať Touchdown, respektíve dostať sa s loptou do koncovej zóny súpera. Štandardne sa hrá v tímoch piatich proti piatim, ale v prípade potreby je možné hrať aj v iných variantoch.
Má tento šport zázemie v Bratislave? Sú tu naň dobré podmienky?
A. Benes, Teqball: Priamo v Bratislave, konkrétne na pôde Univerzity Komenského na katedre MATFYZ-u, trénuje v rámci hodín telesnej výchovy Rodman TEQ academy. Ďalšie stoly sa nachádzajú na vonkajšom ihrisku v areáli Mlynskej Doliny a na niekoľkých základných a stredných školách. Teqball je možné hrať organizovane v kluboch alebo amatérsky, keď si jednoducho prenajmete halu.
M. Sapák, Cornhole: Prvý klub založila partia nadšencov v Považskej Bystrici približne pred rokom. V tomto roku sme úspešne založili Slovenskú asociáciu Cornhole a odvtedy sa snažíme o popularizáciu a rozšírenie tejto hry na Slovensku. V priebehu tohto leta sme náš šport prezentovali na viacerých bratislavských festivaloch. V hlavnom meste máme za sebou prvé tri zoznamovacie turnaje a založenie prvého bratislavského klubu je aktuálne v procese.
M. Helej, Flag futbal: V Bratislave tomuto športu budujú zázemie dva kluby. Náš Istropolis Invincibles je zameraný iba na Flag futbal v seniorských aj v juniorských kategóriách. Okrem stálych klubov môžem spomenúť aj projekt Hraj Flag Futbal pod vedením Slovenskej asociácie amerického futbalu, ktorého cieľom je rozvoj tejto hry na školách, kde by sa vyučoval na telesnej výchove.
Aký je záujem ľudí v našom meste o túto aktivitu?
A. Benes, Teqball: Záujem je primeraný, nakoľko je to stále mladý šport, keďže vznikol pred ôsmimi rokmi v Maďarsku. Na Slovensku sa udomácnil len v roku 2020 a musel sa ihneď popasovať s pandémiou. Hráčsku základňu však postupne naberáme a v Bratislave pôsobí zatiaľ najúspešnejší teqballový klub na Slovensku Rodman Academy.
M. Sapák, Cornhole: Všade, kde sa s doskami ukážeme, je naše stanovisko neustále plné. Ľudí hra zaujíma a páči sa im jej jednoduchosť a hrateľnosť. Ide aj o výbornú aktivitu pre firmy, v priebehu tohto leta sme organizovali viacero akcií a turnajov pre zamestnancov v rámci teambuildingov. Pravidelne sa nám však ozývajú aj nadšenci so záujmom trénovať a hrať súťažne. Bratislava je jedným z miest, v ktorých evidujeme najviac záujmu.
M. Helej, Flag futbal: Tento šport v prvom rade zaujme ľudí, ktorí sú fanúšikmi americkej ligy NFL, ale na plný fyzický kontakt sa necítia, no vždy snívali o tom, aké by to bolo chytiť loptu vo vzduchu, prebehnúť ihrisko a skórovať. Iných zaujme komplexná príprava a množstvo zaujímavých cvičení, do ktorých sa môžu spoločne zapojiť muži aj ženy rôznej telesnej stavby.
Od akého veku je možné tento šport robiť, a čo človek potrebuje na to, aby začal?
A. Benes, Teqball: Teqball je pre všetkých bez ohľadu na vek. Samozrejme, pre tých mladších je tento šport náročnejší, ale minulý rok sme organizovali prvé MSR mládeže a hráči zo základných škôl ukázali veľmi slušnú kvalitu.
M. Sapák, Cornhole: Je to hra pre všetky generácie a na rekreačnej úrovni sa dá hrať od malička. Stačí iba prispôsobiť vzdialenosť, z ktorej vrecká hádžete. Na začiatok potrebujete iba základnú dosku, sadu vreciek a chuť do hry. Vybavenie si dnes viete na Slovensku aj požičať. Taktiež existuje čím ďalej, tým viac podnikov, ktoré majú cornhole dosky k dispozícii pre zákazníkov na svojich terasách.
M. Helej, Flag futbal: Hrá sa vonku aj vo vnútri, sme nenároční na vybavenie. Hráč potrebuje iba základné športové oblečenie a vhodnú obuv. Začať sa dá kedykoľvek, ideálne už na prvom stupni základných škôl.
Prečo si vybrať práve tento atypický šport?
A. Benes, Teqball: Nakoľko je to stále ešte mladý šport, konkurencia tu nie je veľká, čiže hráč sa môže dostať na veľmi solídnu úroveň v priebehu pár mesiacov. Pri dávke šťastia môžete dokonca reprezentovať Slovensko na významných medzinárodných podujatiach. S tým súvisí aj cestovanie po svete, spoznávanie nových krajín a vytváranie medzinárodných priateľstiev.
M. Sapák, Cornhole: Zabavia sa s ňou všetky generácie, dokonca aj doma na záhrade pri grilovačke.Dá sa hrať doslova s pivom v ruke. Dosky si môžete rozložiť v parku, na ihrisku alebo zbaliť so sebou na dovolenku. Cornhole je však taktiež rýchlo rastúcim súťažným športom, ktorý má už aj v Európe svojich profesionálnych hráčov. V septembri 2023 bude mať Slovensko svojich prvých reprezentantov na svetovom pohári v Paríži.
M. Helej, Flag futbal: Ak hľadáte komplexný dynamický šport, ktorý vyžaduje neustálu koncentráciu a fyzickú aktivitu každého hráča, tak príďte na Flag futbal. Pre tých ambicióznych ešte prezradím, že v októbri bude prebiehať hlasovanie medzinárodného olympijského výboru o zaradenie Flag Futbalu do programu na letné olympijské hry v roku 2028 v Los Angeles. Šance sú vysoké a reprezentačná súpiska ešte nie je uzatvorená.