Tvorca 3D modelov: Čím viac času strávi klient objavovaním modelu, tým je kvalitnejší

Čas čítania: 7 minút

Zelený vnútroblok obklopený stromami s ihriskom a deťmi na kolotoči, rôznofarebné autá zaparkované na parkovisku a obyvatelia okolitých budov vykláňajúci sa na balkóne. Nejde však o dronový záber, ale o detailný 3D model rezidenčného projektu z dielne spoločnosti ProModel, ktorá sa špecializuje na podrobné stvárnenie ambicióznych projektov developerov. Jej konateľ Stanislav Žaludek si myslí, že aj napriek digitálnym obhliadkam a online telefonátom s realitnými maklérmi nič nenahradí možnosť fyzického kontaktu so zmenšeninou objektu, v ktorom potenciálny klient zvažuje kúpu bytu či kancelárie. Aj táto spoločnosť sa však pod vplyvom pandémie musela prispôsobiť novej situácii.

 

Špecializujete sa na stavebné, architektonické a urbanistické modely. Ako ste sa k tejto činnosti dostali?

Ako malému chlapcovi mi môj najstarší brat ukázal, ako si môžem jednoducho zlepiť model z papiera. Vtedy sa v časopisoch ABC a Elektrón tlačili aj vystrihovačky, z ktorých ste si mohli zlepiť domček, lietadlo, formulu alebo loď. Fascinovalo ma, ako je možné z plochého tenkého papiera vyrobiť krásny 3D objekt, a ten pocit mi zostal. Približne pred 20 rokmi som pracoval v reklamnej agentúre, kde nás klient požiadal o výrobu architektonického modelu. Zvládli sme to, neskôr sme vyrábali ďalšie a ďalšie modely a o tri roky neskôr sme založili špecializovanú firmu. Dnes množstvo realizovaných modelov rátame na stovky.

Stanislav Žaludek. Zdroj: ProModel 

Aké zručnosti potrebuje mať dobrý “modelár”? Ste vyštudovaní architekti či grafici, alebo máte naučené manuálne zručnosti?

Výroba modelu si vyžaduje viacero zručností, programových a technologických znalostí, špecifický charakter samotného modelára a určite aj talent. Každý z nás má pri výrobe modelu svoju úlohu. Tibor Dömötör zabezpečuje kvalitné prevedenie hlavných objektov a ich dokonalú povrchovú úpravu a farebnosť. Artúr Gaľa pripravuje diely na CNC fréze, skladá miniatúrne prvky a osadzuje na model kvety, kríky, stromy a ostatné štafážne prvky. Tatiana Fraňová komunikuje s klientmi detaily realizácie, zmeny pri výrobe a zabezpečuje logistiku. Ja zasa na každý projekt pripravujem 3D digitálny model z podkladov, ktoré nám klient dodá. Ten potom slúži na rozdelenie prvkov podľa konkrétnej technológie výroby, a ako návod na výrobu finálneho diela.

Koľko ľudí sa bežne podieľa na výrobe jedného modelu?

Našu firmu tvoria štyria ľudia a každý z nás má na modeli konkrétnu úlohu. Takmer vždy je to kolektívna práca. Úlohy máme rozdelené: Jeden je odborník na povrchy a airbrush, druhý je zručný na detail a kompozíciu, tretí je špecialista na komunikáciu a štvrtý vie čítať technické výkresy a ovláda grafické a 3D programy. Každý z nás má ešte k tomu dobré priestorové videnie, trpezlivosť a cit pre detail.

Model Byty Fuxova: Čím viac času strávi potenciálny kupca bytu pri modeli budúceho projektu, tým je model zaujímavejší a tým pádom aj kvalitnejší. Zdroj: ProModel

Aké sú kritériá kvalitného modelu?

Snáď najlepším meradlom kvality je čas, ktorý pozorovateľ pri modeli strávi. Ak sa model páči a potenciálny klient stále objavuje nové detaily, tak pri ňom vydrží dlhšie a projekt spozná podrobnejšie. Špecifický zážitok zostane dlhšie. Prvky a plochy diela musia byť prevedené bez najmenších chýb. Vizuál objektov by nemali narúšať zle zabrúsené alebo nekvalitne nastriekané plochy, príp. odlepené časti detailov. Každá plocha, každý konštrukčný prvok, každý detail musí byť vyrobený a osadený profesionálne. Bez ďalších zásahov by mal model plniť svoju funkciu 7 – 10 rokov. Vizuálnu kvalitu určuje aj množstvo miniatúrnych prvkov a ostatných štafážnych prvkov. Do našich modelov sa snažíme osadiť čo najviac týchto detailov. Čím viac ich v modeli osadíme, tým dlhšie ich môže klient objavovať. Pri tejto otázke však nesmieme zabudnúť ani na dôležité kritérium, ktoré my však neovplyvňujeme, a tým je kvalita modelovanej architektúry.

Tvoríte modely interiérov bytov, ale aj celých štvrtí. Ako pristupujete k rozdielnym zadaniam?

Každý model je originál a výzva, aj preto je naša práca taká zaujímavá. Mierka, farebnosť plôch, funkčnosť prvkov a nasvietenie objektov rozhodujú o spôsobe výroby. Hneď na začiatku, pri spracovávaní podkladov a výrobe pracovného 3D digitálneho modelu, musíme zvažovať a vyberať vhodné materiály a technológie ich spracovania. Ak je potrebné vyrobiť atypický prvok a nemáme istotu výsledku, urobíme skúšky a ich výsledky konzultujeme s investorom. Tomu posielame aj pravidelné foto reporty z postupu prác a v dôležitých etapách ho pozývame na osobnú kontrolu. Nedávno sme dokončili model mestskej časti, kde sme realizovali viac alternatívnych prevedení objektov. Z pôvodných piatich odnímateľných a vymeniteľných objektov bolo nakoniec 18 objektov s rôznym počtom podlaží aj rôznym prevedením fasád. Do každého objektu boli osadené malé magnetky, ktoré zabezpečovali jednoduché vloženie a stabilizáciu objektu na vyhradenom mieste v modeli. Investor si tak môže veľmi jednoducho vyberať rôzne objekty podľa účelu prezentácie projektu.

Model Klingerky: Úroveň detailu budov, zelene či áut na modeloch je často vysoká aj napriek tomu, že tie najmenšie predmety nemusia mať výšku ani pol centimetra. Zdroj: ProModel

Rozlišujete pri výrobe modelov aj úroveň podrobnosti vyhotovenia? Do akej miery detailu idete? Majú vo vašich modeloch napr. ľudia rôzne farby vlasov, okná rozličné záclony a podobne?

Rozličnú farebnosť záclon sme v nasvietených modeloch viackrát imitovali, ale vlasy na postavičkách sme zatiaľ nemuseli rozlišovať. Vieme však vyrobiť postavičky vysoké 4,5 mm, autá s detailom okien vysoké 2,5 mm, železničnú lokomotívu s rozmermi 37 x 8 x 13 milimetrov, alebo vysokozdvižný vozík 9 x 4 x 9 milimetrov.

Tie modely sú také maličké, že ich klientom musíme fotiť na nechtoch prstov, aby si uvedomili ich reálnu veľkosť. Modelujeme napríklad aj umelecké diela. Na jednom modeli sme realizovali charakterové hlavy od Franza Xaviera Messerschmidta, pričom niektoré z týchto hláv boli použité aj v reálnom projekte Zuckermandel.

Vysokozdvižný vozík veľký ako necht na prste. Aj do takých detailov vedia ísť modelári.

Čiže si dávate záležať aj na tých najmenších detailoch?

Úroveň podrobnosti prevedenia detailov a prvkov modelu je veľmi dôležitá. V zásade rozlišujeme tri hlavné úrovne: Low detail, Medium detail a High detail, striktne ich však nedodržujeme. Často môžeme v modeli s nízkym detailom použiť aj prvky štandardného detailu, alebo pri spracovaní v úrovni Medium detail použijeme napríklad veľmi detailné herné prvky na detské ihriská. Technológie ako 3D tlač, Metal etching a aj CNC frézovanie veľmi tenkými frézkami nám umožňujú vyrobiť naozaj jemné a miniatúrne prvky. V posledných rokoch u niektorých klientov evidujeme záujem vyrábať rozmerovo menšie modely, ale s vysokým rozlíšením. Vyrábame projekty v mierkach napr. 1/350, 1/400, ale s prevedením detailu, ako keby boli v mierkach 1/100, 1/150. Vzhľadom na množstvo projektov, ktoré niektorí klienti realizujú, začínajú mať problém s dostatočným priestorom na vystavenie modelov.

Model Klingerky: Modely vystavené v showroome zaujmú potenciálnych klientov, ale aj okoloidúcich. Napríklad tento vysoký model Klingerky púta pohľady okoloidúcich na Dvořákovom nábreží v River Parku.

Ovplyvnila chod vašej firmy pandémia?

Súčasná kríza zasiahla asi každého z nás. Klienti sú zdržanlivejší a opatrnejší pri investíciách, čo je pochopiteľná reakcia. Už dlhšie sme však premýšľali o výrobe menších, dostupnejších modelov, no pre vyťaženosť výroby sme tento projekt stále odkladali. Práve v dnešných dňoch sa nám darí túto myšlienku realizovať.

Ako budú tieto menšie modely vyzerať?

Plánujeme vyrábať mini modely, darčekové diorámy, ktoré budú zobrazovať napríklad obľúbený objekt, rodinný dom, interiér reálneho bytu, zrúcaninu hradu, tôňu pri jazere, prípadne situáciu, ktorú nám klient opíše a my ju zobrazíme v reálnom 3D prevedení. Mini diorámy môžu slúžiť ako prezent pre klientov developerov pri úspešnom predaji konkrétnej nehnuteľnosti, alebo ako klasické darčeky, ktoré si u nás bude možné objednať. Práve teraz vyrábame prvé prototypy, ktoré si bude môcť ktokoľvek u nás hotové kúpiť alebo objednať na základe osobných požiadaviek. Projekt by sme chceli spustiť do konca tohto roka.

Darčekové diorámy na mieru sú nápaditým a originálnym darčekom pre každého, kto chce mať doma aspoň kúsok architektúry zvečnenej v 3D modeli. Zdroj: ProModel

Aký význam majú podľa vás fyzické modely v dnešnej dobe, keď sa stretnutia preferujú prostredníctvom online kanálov a realitné kancelárie robia videoprehliadky?

Online komunikácia a digitalizácia sú dnes veľmi rozšírené a postupne sa dostávajú do všetkých sfér života, to asi nezastavíme. Fyzické modely však ľudia vyrábajú už tisícročia na rôzne účely a nepredpokladám, že by ich dnes mal vytlačiť tento trend. Práve naopak, budú spolupracovať. Skúsenosti od developerov nám naznačujú, že väčšina ľudí nemá adekvátnu priestorovú predstavivosť a digitálne virtuálne prezentácie sú pre nich nedostatočné. Prítomnosť fyzickej skutočnosti vytvára dôveru, jednoznačnosť riešenia dizajnu a celkovej koncepcie prezentovaného projektu. Možnosť fyzicky sa dotknúť diela je tiež veľkou prednosťou 3D modelov.  Slobodný výber uhla pohľadu na ktorýkoľvek prvok diela umožňuje hodnotiť objekty rýchlo a bezprostredne.

Model štvrte Zuckermandel: Možnosť fyzického kontaktu s modelom je prednosťou aj v dobe digitálnych riešení.

Ako sa teda vaša výroba prispôsobí digitálnej dobe?

Myslím si, že postupne budeme do modelov umiestňovať kvalitnejšie a sofistikovanejšie digitálne technológie, ktoré budú naše modely oživovať. Budeme s nimi môcť komunikovať a budú nám takto predstavovať komplexné informácie o projekte. Takéto prezentácie môžu fungovať aj bez fyzickej účasti zástupcu investora alebo developera.

Aký bol najväčší model projektu, na akom ste kedy pracovali, a aké mal rozmery?

Dostatočná veľkosť modelu je jedna z dôležitých podmienok úspešnej prezentácie projektu. Pri realizácii veľkých modelov je potrebné zabezpečiť okolo diela dostatočný priestor, aby správne vyniklo. Najväčší vzhľadom na modelovanú plochu z našej dielne bol zrejme model výrobného závodu KIA Žilina, jeho rozmery sú 3 000 x 1 800 mm. Hneď potom sme realizovali aj model najvyšších vežiakov na ocenenom projekte Panorama Towers. Objekty majú výšku 920 mm. Oba modely sme realizovali v roku 2013 a do dnešného dňa slúžia svojmu účelu.

Najvyšší model z dielne ProModel – Panorama Towers vysoké takmer jeden meter.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.