Európsky týždeň mobility propagujúci udržateľné spôsoby cestovania trvá od 16. do 22. septembra a jeho heslom je „Buďme zdraví, cestujme ekologicky.“ MHD pritom nemusí slúžiť iba ako ekologickejší spôsob presúvania sa do práce a z práce, ale dajú sa vďaka nej objaviť aj nové, zaujímavé miesta. Inšpirujte sa piatimi tipmi na výlety, ktoré sa začínajú na autobusových zastávkach.
1. Pri Sandbergu (linka 21)
Známa linka 21 patrí k najdlhším v Bratislave a spája autobusovú stanicu v centre mesta s Devínskou Novou Vsou a fabrikou Volkswagenu. Cestou z oboch smerov stojí aj na zastávke s príznačným názvom Pri Sandbergu, ktorá sa nachádza v bezprostrednej blízkosti tejto významnej paleontologickej lokality. Obdivovanie pozostatkov treťohorného mora spred miliónov rokov môžu návštevníci spojiť napríklad s turistikou na Devínskej Kobyle. Treba si však dať pozor, k Sandbergu jazdí 21-tka iba počas dňa a niektoré spoje ju preskakujú, preto je dôležité si v cestovnom poriadku skontrolovať, či nasadáte na správny spoj.
2. Kačín (linka 43)
Multifunkčný areál ukrytý v bratislavskom lesoparku obľubujú najmä rodiny s deťmi. Preliezačky, hojdačky, ohniská obklopené jesennými stromami s lístím hrajúcim všetkými farbami – toto všetko robí z Kačínu ideálne miesto pre trávenie voľného času s rodinou. Dostupný je pešo, na bicykli alebo autobusom, autá môžu zaparkovať najbližšie na Železnej studničke. Cez víkendy na Kačín premáva linka 43, ktorá ho spája s veľkým dopravným uzlom Patrónka. Aj tu si však treba dať pozor, každá druhá 43-ka totiž smeruje na zastávku Lesopark do útrob bratislavských mestských lesov. Ak sa však náhodou aj pomýlite, neprekáža, peknú prírodu a možnosti trávenia voľného času ponúka okolie oboch zastávok.
3. Topoľové (linka 79)
V druhom bratislavskom okrese medzi Podunajskými Biskupicami a Dunajom sa nachádza viac ako 60-tisíc hektárov chráneného územia s názvom Topoľové hony. Široký, hustý pás lužných lesov pretkávajú lesné cesty a asfaltky ako stvorené pre cyklotúry, prechádzky či objaviteľské výlety. Na ich hranicu vás zavezie linka 79, na ktorú môžete nasadnúť na železničnej stanici v Podunajských Biskupiciach, kam sa dá odviezť vlakom v rámci Integrovaného dopravného systému. Na zastávke poteší vyčerpaných turistov či cyklistov občerstvenie s trefným názvom „Bufet na konci sveta“ a po približne troch kilometroch sa dostanete na dunajskú hrádzu, odkiaľ sa ponúkajú výhľady na Hrušovskú zdrž či dokonca Danubianu na druhom brehu.
4. Čunovo (linky 90, 91)
Do mestskej časti Čunovo radi zavítajú rodiny s deťmi, športovci, milovníci adrenalínu, ale aj histórie či umenia. Linkou 91 sa dostanete do pomyselného centra bývalej samostatnej obce, v ktorom sa nachádza barokovo-klasicistický kaštieľ, momentálne v čiastočnej rekonštrukcii, ktorá z neho má urobiť ekoncentrum so vzdelávaco-zážitkovou funkciou. Linka 91 obchádza Čunovo a stojí pri vodnom diele Gabčíkovo, areáli vodných športov Divoká voda či pri galérii Danubiana. Cestou naspäť do centra Bratislavy (linka 90 vyráža spred novej budovy Slovenského národného divadla, linka 91 spod Mosta SNP) môžete vystúpiť aj na zastávke Kaštieľ Rusovce a urobiť si piknik v jeho rozľahlom parku.
5. Potočná (linka 52)
Na konečnej linky 52 v smere z Vajnôr sa nachádza brána do Malých Karpát, ktorú môžete využiť ako východiskový bod pre niektorú z množstva prechádzok či túr, ktoré lesy nad Bratislavou ponúkajú. Autobus odvezie cestujúcich ešte trochu vyššie, ako je posledné parkovisko pre autá, a odtiaľto sa dá vyraziť napríklad na obľúbený Biely kríž, do niektorej zo starých banských štôlní či po stopách prírodných studničiek. Skupiny priateľov či rodiny s deťmi určite radi využijú množstvo lavičiek a ohnísk, ktoré okolie ponúka.