V obľube sú aj lukostreľba, frisbee a “potterovský” metlobal, ďalšie atypické športy v Bratislave

Čas čítania: 7 minút

O tom, že tradičné športy majú svoju fanúšikovskú základňu, niet pochýb. V Bratislave však existujú aj komunity menej masových aktivít. V prvej časti tohto článku sme sa venovali florbalu, americkému futbalu a paintballu. Druhá časť prináša ďalší prehľad netradičných športov s pohľadmi ich trénerov a predstaviteľov. Prečítajte si o lukostreľbe, frisbee a „Potterovskom“ metlobale.

Lukostreľba

Lukostreľba je jeden z najstarších olympijských športov, ktorý si vyžaduje špecifické zručnosti. Jeho počiatky sú spojené s pradávnym lovom a vojenským umením. Dnes sa radí medzi olympijské disciplíny a o tom, že aj v Bratislave je obľúbený, hovorí Vladimír Hurban, predseda a tréner z Lukostreleckého klubu Bratislava.

V obľube sú aj lukostreľba, frisbee a “potterovský” metlobal, ďalšie atypické športy v Bratislave
Reprezentantka Denisa Baránková na Olympiáde v Tokiu. Zdroj: Archív Lukostrelecký klub Bratislava.

Ako sa darí lukostreľbe v Bratislave?

Bratislavskú lukostreľbu z môjho pohľadu charakterizujú dve veci. Jednou sú úspechy a množstvo športovcov a hlavne mládeže, ktorí sa jej venujú. Tvoria približne štvrtinu všetkých slovenských lukostrelcov. Druhou je boj a snaha klubov nájsť si v Bratislave priestory a miesto, kde by sme mohli viesť tréningy. Napriek tomu sa lukostreľba v Bratislave rozvíja a pribúdajú kluby aj športujúci.

Pre aké vekové kategórie je určená? Čo motivuje mladšie ročníky s ňou začať?

Lukostreľba, napriek svojej náročnosti na vrcholovej úrovni, nemá vekové obmedzenia. Ste schopní začať s lukostreľbou v akomkoľvek veku a postupne sa vypracovať. Vekový rozdiel medzi dvoma v súčasnosti najlepšími slovenskými strelcami je 25 rokov. Nie všetky typy lukostreľby sú olympijskými disciplínami a motivácia pre začiatočníkov býva rôzna. Možnosť dostať sa na olympiádu skôr pomáha neskôr, pri prekonávaní prekážok a organizácii času pri potrebnom objeme tréningov.

Je tento šport finančne náročný? Čo všetko potrebuje začiatočník, ak chce začať strieľať? 

Ak sa chce človek lukostreľbe venovať naozaj na súťažnej úrovni, ide o finančne náročný šport. Jednou zložkou nákladov je samotné vybavenie ako luk, šípy, tulec, chrániče a množstvo ďalších drobností, ktoré strelec potrebuje. Paradoxne, náradie je finančne náročnejšie pre mladých lukostrelcov, nakoľko luk a šípy musia zodpovedať ich postave a sile. Tá sa vo veku od desať do dvadsať rokov rýchlo mení, takže časti výbavy meníme aj viackrát do roka. Dospelý začiatočník si vie obstarať výbavu na niekoľko rokov. Čo potrebuje začiatočník je veľmi závislé od klubu, kde začína. U nás v klube máme pre začiatočníkov k dispozícii vybavenie, ktoré môžu používať za symbolický poplatok či už na tréning, alebo na súťaže. V závislosti od pokroku strelca potom pomáhame s výberom komponentov tak, aby sme optimalizovali výdavky na vlastné náradie.

V obľube sú aj lukostreľba, frisbee a “potterovský” metlobal, ďalšie atypické športy v Bratislave
Zdroj: Archív Lukostrelecký klub Bratislava

Športy si vyžadujú vynikajúcu kondíciu, no pri lukostreľbe sa z pohľadu laika väčšinou len stojí. Je správny dojem, že je to fyzicky menej náročný šport? Čo všetko potrebuje k dobrému výkonu predviesť lukostrelec?

Predstava, že pri lukostreľbe sa iba stojí, nezodpovedá skutočnej podstate nášho športu. Na súťaži vystrelím od 72 do 150 šípov, čiže minimálne rovnaký počet je teda počet natiahnutí luku. Sila luku je pre deti 16 až 20 libier, s vekom rastie, až sa dostanete k sile 40 – 45 libier (18 – 20 kg). Počas súťaže presuniem viac hmotnosti ako akýkoľvek vzpierač. Šípy neprídu od terča späť k strelcovi samé, musí si ich ísť zobrať, pri streľbe na 70 metrov a súťaži ako na Olympijských hrách nachodím približne tri kilometre. K dobrému výkonu potrebujete silu, koncentráciu a schopnosť zvládnuť v rôznych podmienkach techniku streľby, vytrvalosť a neposlednom rade fyzickú a psychickú odolnosť. 

Aké máte za sebou úspechy?

Za pätnásť rokov existencie sme sa vypracovali na jeden z najúspešnejších slovenských klubov. V našom klube má svoje korene a trénuje olympionička Denisa Baránková, držiteľka bronzovej medaily v terčovej lukostreľbe z World Archery Majstrovstiev Európy v Antalyi 2021 a Majsterka sveta v terénnej lukostreľbe IFAA z Parnu v Estónsku 2022. Základom je činnosť trénerov a športovcov na domácej pôde. Tu je našou vizitkou 429 medailí z Majstrovstiev Slovenska z ktorých je až 196 zlatých. Na tie sme rovnako hrdí a sú jedinečnou vizitku klubu.

Ultimate frisbee

Ide o pôvodom americký šport, ktorý na univerzite v New Jersey predstavil v roku 1968 študent Joel Silver. Dnes sa radí medzi kolektívne športy, v ktorých proti sebe nastupujú dve sedemčlenné družstvá. Viac o Ultimate frisbee v Bratislave prezradil Martin Keseg, dlhoročný hráč a jeden zo zakladateľov tímu Outsiterz – Bratislava.

V obľube sú aj lukostreľba, frisbee a “potterovský” metlobal, ďalšie atypické športy v Bratislave
Outsiterz Ultimate Frisbee Team. Foto: Tomáš Malec

Ako sa vyvíjala frisbee scéna v Bratislave?

Ultimate frisbee v Bratislave vzniklo okolo roku 1990. V časoch najväčšej slávy bolo v Bratislave až päť tímov, aktuálne aktívne trénujú dva. Počas letných mesiacov je možné vidieť ľudí, ktorí si rekreačne hádžu disk, či už v Sade Janka Kráľa alebo v Medickej záhrade. Je len na škodu, že Bratislava nemá viac trávnatých plôch, na ktorých by sa dalo aspoň rekreačne zahrať Ultimate. Aktuálne vidíme znovu po pár rokoch úpadku a pandémiou spôsobeného útlmu zvýšený záujem o Ultimate frisbee u mladej generácie. Zrejme ich láka férovosť, dynamika a komunita, ktorú tento šport vytvára. 

Pre aké vekové kategórie je určený?


Ultimate frisbee je pomerne komplexný a veľmi dynamický šport. V našom klube sa venujeme hráčom od trinásť rokov, ale môžu ho hrať deti už vo veku okolo desať rokov. Nižším vekovým kategóriám by som odporúčal iné diskové športy, ako napríklad Discgolf. Naopak, najstarší stále aktívne trénujúci hráč má viac ako 50 rokov. Vek je u nás len číslo.

Je Ultimate frisbee finančne náročný?

V tejto otázke je krása nášho športu. Potrebujete len disk, pár kamarátov a voľnú plochu. Začať sa dá naozaj za pár eur. Akonáhle tomuto športu prepadnete a začnete cestovať po turnajoch v okolí, už si to vyžaduje aj financie.

V obľube sú aj lukostreľba, frisbee a “potterovský” metlobal, ďalšie atypické športy v Bratislave
Outsiterz Ultimate Frisbee Team. Foto: Tomáš Malec

S čím všetkým sa dá hrať Ultimate frisbee? Aj s plastovou pokrievkou?


Je pravda, že plastovú pokrievku si zrejme môžete hádzať, ale reálne si Ultimate nezahráte. Možno by stálo za to vysvetliť aspoň v skratke pravidlá. Ultimate je behavý šport a hráva sa na futbalovom ihrisku, ktoré je pozdĺžne rozdelené. Na oboch koncoch ihriska je zóna, ktorá slúži ako priestor na skórovanie.  Bodovať viete prihrávkou, ktorú chytá spoluhráč v spomínanej zóne. Je to podobné ako touchdown v americkom futbale, ale s diskom sa nesmie behať. Veľkou zaujímavosťou nášho športu je, že nemáme rozhodcov a hra je založená na férovosti. Čiže prípadné sporné situácie si riešia hráči medzi sebou podľa pravidiel. 

Aké úspechy ste s Frisbee tímom dosiahli?


Tím Outsiterz sú Majstri Slovenska v kategórii Open (muži), Women (ženy) aj Mix (mužy plus ženy). Na medzinárodnej úrovni sme sa dostali do top 24 tímov v Európe. Hrávame celoročne, čiže horúco ani zima nám nerobia problém. Náš tím trénuje počas zimného obdobia každý utorok a štvrtok na umelej tráve, počas leta trénujeme na futbalových ihriskách.

Metlobal

Pôvodne fiktívny šport sa objavil v knižnej sérii Harry Potter, svoju podobu v realite získal len v roku 2005. Hoci je pomerne mladý, už sa stihol udomácniť aj v Bratislave, kde sa o jeho propagáciu snaží aj Veronika Mičudová, predsedníčka Slovenskej metlobalovej asociácie a hráčka Pressburg Phantoms.

Ako sa darí Metlobalu v Bratislave?

Metlobal je nový, avšak rýchlo sa rozvíjajúci šport. Ide o zaujímavú kombináciou viacerých aktivít: hádzanej, vybíjanej, rugby, a prináša aj originálne aspekty, ktoré sa nenachádzajú v iných športoch. Je to veľmi strategický šport a práve pre rôznorodosť aktivít počas hry si každý druh hráča nájde svoje miesto na ihrisku. V súčasnosti v Bratislave hľadáme nových hráčov a hráčky a ceníme si každého, kto sa do tímu pripojí.

V obľube sú aj lukostreľba, frisbee a “potterovský” metlobal, ďalšie atypické športy v Bratislave
Zdroj: Archív Pressburg Phantoms.

Pre aké vekové kategórie je určený?

Oficiálnych turnajov sa môžu zúčastňovať hráči nad 16 rokov, tréningov aj o niečo mladší záujemcovia. Priemerný vek v našom tíme je okolo 25 rokov. Sme prevažne mladí ľudia, ktorí študujú alebo pracujú, no máme aj pár starších členov, ktorí majú viac ako 40 rokov.

Je metlobal finančne náročný? Čo všetko potrebuje začiatočník, ak ho chce začať hrávať?

Začiatočník potrebuje najmä chuť a motiváciu. Metlobal je šport pomerne náročný na vybavenie, ktoré sa však dá s trochou vynachádzavosti nahradiť. Obruče, do ktorých sa skóruje, sú asi najnáročnejšie na nahradenie. Dajú sa vytvoriť z hula hop kruhov, ktoré treba upevniť k dlhšej plastovej tyči a tú zasadiť do zeme. Namiesto metiel poslúžia plastové tyče dĺžky okolo jedného metra, prípadne sa dá na úvod hrať aj bez metiel. Okrem toho sú potrebné štyri lopty, z čoho jedna je ideálne volejbalová a vizuálne odlišná od ostatných.

Tento druh netradičného športu môžu hrať spoločne muži aj ženy. Ako je to možné?

Metlobal je jediný plne kontaktný povinne zmiešaný šport na svete. Počas zápasu smú byť na ihrisku maximálne štyria hráči jedného pohlavia. Náš šport si zakladá na tom, aby bol inkluzívny pre všetkých a na ihrisku je vždy možné nájsť vhodnú a zaujímavú úlohu pre každého. Na tréningoch trénujeme rovnako mužov aj ženy, všetkým našim hráčom rovnako dôverujeme a nebojíme sa im nahrať či zveriť dôležitú úlohu na ihrisku. V súčasnosti máme v tíme Pressburg Phantoms asi polovicu hráčov mužov a polovicu žien.

V čom sa líšia jeho pravidlá od originálu z Harryho Pottera?

Aby sa mohol metlobal hrať v reálnom svete, bolo potrebné upraviť niektoré pravidlá. Hráči hrajú so športovou (plastovou) verziou „metly“, ktorú musia mať počas hry neustále medzi nohami. Je to akási prekážka, podobne ako keď vo futbale nemôžete chytiť loptu do rúk či v basketbale musíte driblovať. Okrem toho sa zmenil tvar ihriska, pravidlá okolo kontaktu či začiatok hry. Dôležitou zmenou je tiež zlatá strela, ktorá má hodnotu 30 bodov (nie 150) a je to v našej verzii rozhodca, ktorý má pripevnené vzadu na páse puzdro s loptičkou vo vnútri. Úlohou stíhačov je toto puzdro získať.

V obľube sú aj lukostreľba, frisbee a “potterovský” metlobal, ďalšie atypické športy v Bratislave
Zdroj: Archív Pressburg Phantoms

Aké úspechy ste s vašim klubom dosiahli?

Pressburg Phantoms je súčasťou stredoeurópskej ligy, kde pravidelne hráva proti tímom z Rakúska, Česka, Poľska či Slovinska. Okrem toho sa každoročne zúčastňuje Európskeho pohára, kde súťažia najlepšie tímy z celej Európy. Slovensko sa zúčastňuje turnajov aj so svojim národným tímom, naposledy v lete 2022 obhájilo 12. miesto na Majstrovstvách Európy.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.