Severovýchodná hranica Bratislavy sa rozprestiera na úpätí Malých Karpát a vďaka priamemu kontaktu s prírodou si obyvatelia Rače užívajú vysokú kvalitu zelených verejných priestorov v blízkosti svojej štvrte. Táto mestská časť, ktorá bola do roku 1946 samostatnou obcou s názvom Račišdorf, ukrýva množstvo zaujímavých miest prírodného aj historického charakteru.
1. Malá Baňa
Rača slúži vďaka svojej polohe ako východiskový bod pre mnohé túry či cyklovýlety. Jedna z najľahších výprav do prírody, počas ktorej ani neopustíte Bratislavu, má cieľ na vrchole Malá Baňa. Za necelých 30 minút cesty z parkoviska pri amfiteátri v Knižkovej doline sa môžete pokochať výhľadmi na malokarpatské lesy, oddýchnuť si na lavičke alebo si skrátiť chvíle na hojdačke zavesenej na mohutnom konári jedného zo stromov na vrchole. Výstup na Malú Baňu zvládnu aj rodiny s malými deťmi.
2. Rendez (Východné)
Podobne ako samotná Rača, aj jej miestna časť Východné bola do roku 1946 samostatnou obcou s názvom Rendez. Vznikla ako súčasť zriaďovacej železničnej stanice za čias Rakúsko-Uhorska a preto ju dnes ohraničujú železničné koľaje. V jej útrobách sa nachádza viacero zaujímavých industriálnych objektov – či už Veľká a Malá vodárenská veža, dielne a sklady, personálna kuchyňa či budova bývalej trúbkárne. Fanúšikovia koľajovej dopravy tu nájdu aj Železničné múzeum.
3. Pozorovateľňa zvierat Vydrica
Pri horárni Biely Kríž – obľúbenej zastávke cyklistov i turistov v Malých Karpatoch – pramení potok Vydrica, ktorý sa o 17 kilometrov ďalej vlieva do Dunaja pri moste Lanfranconi. Podľa tohto potoka bola pomenovaná nová pozorovateľňa divej zveri nachádzajúca sa na trase medzi Račou a obcou Marianka. Nenápadná drevená konštrukcia v tichej lokalite v oblasti budúceho chráneného územia ponúka výhľady na okolitú prírodu a pri troche šťastia aj na divú zver obývajúcu Malé Karpaty.
4. Kostol sv. Filipa a Jakuba
Rímskokatolícky kostol na Alstrovej ulici tu pravdepodobne stojí už od prvej polovice 14. storočia, aj keď prvá písomná zmienka o ňom je evidovaná z roku 1390. Kostol vznikol postupnou prestavbou z kaplnky a podľa záznamov sa v ňom nachádza aj krypta, no nie je známe, kto je v nej pochovaný – jediný záznam hovorí o farárovi Karolovi Kadeckom v roku 1858. Kostol je zasvätený apoštolom sv. Filipovi a sv. Jakubovi a v roku 1888 prešiel rozsiahlou prestavbou, ktorá jeho priestory zväčšila a diela v ňom boli reštaurované. Veža kostola je vysoká 25 metrov a ukrýva zvon zadovážený v roku 1923.
5. Horáreň Krasňany
Po Kolibe azda najobľúbenejšia voľnočasová lokalita v bratislavskom lesoparku – Horáreň Krasňany s okolitým areálom a detským ihriskom. Vďaka pohodlnému prístupu po Peknej ceste a blízkemu parkovisku predstavuje ideálnu destináciu na trávenie voľného času pre deti s rodinami aj fanúšikov turistiky či horskej cyklistiky. Návštevníci môžu využiť množstvo miest na opekanie, pravidelne otvorený bufet, prístrešky s exteriérovým grilom, basketbalové ihrisko aj suchú toaletu. V budúcnosti tu má vyrásť ďalší objekt na základoch bývalej budovy horárne, ktorý bude slúžiť ako pavilón na trávenie voľného času pre verejnosť.
6. Vinohrady
Tradícia vinohradníctva sa k Rači viaže ešte z čias jej éry ako samostatnej obce. V obecnej kronike je zapísaný výrok, ktorý hovorí za všetko: „Odkedy je Rača Račou, odvtedy sú Račania vinohradníkmi.“ Už v prvej písomnej zmienke o Rači sa spomína časť s vinohradmi, v 13. storočí tu mala miesta šľachta vinice a po oslobodení miestnych obyvateľov arcibiskupom produkcia aj kvalita vína výrazne stúpla. Dnes miestne vinárske družstvo hospodári na približne 27 hektároch vlastných aj prenajatých viníc, ktoré dodávajú Rači svojrázny výnimočný charakter a potvrdzujú vinohradnícku tradíciu mestskej časti. Výhľady z Knižkovej doliny alebo z ulice Pri Kolíske s rastúcim centrom Bratislavy v pozadí ponúkajú zaujímavý kontrast vidieckej kulisy vo veľkomeste.
7. Fontány
Parky a verejné priestory v mestskej časti Rača sú zaujímavé aj viacerými fontánami s rôznymi tematickými námetmi. Fontány ako Kozmická, Fontána Vlna či Fontána Rozprávka sa nachádzajú v parkoch medzi panelákmi a ďalšími budovami a veselou farebnosťou pútajú pozornosť najmä detí. Najznámejšia je práve Kozmická fontána na Jurkovičovej ulici, ktorej autorom je akademický sochár Tibor Kavecký. Modročervená fontána Vlna sa zas nachádza v parku v Krasňanoch na Peknej ceste, kde jej okolie zdobí aj sýtočervená plastika vlny, a fontánu Rozprávka s kreatívnou plastikou a obkladaným bazénom nájdete na Plickovej ulici. Dobrou správou je, že veľkoformátová mozaika Kocúra od Ivana Vychlopena na fasáde základnej školy na tejto ulici by sa mala zachovať aj po prebiehajúcej komplexnej rekonštrukcii budovy.