Zaujímavé miesta mestských častí: Dúbravka

Čas čítania: 4 minút

Severozápadná mestská časť Bratislavy má za sebou búrlivú minulosť. Od roku 1574, s ktorým sa spája prvá písomná zmienka o Dúbravke, bola počas mnohých vojen niekoľkokrát vypálená a vyplienená. Napriek tomu sa dokázala vzchopiť a dnes je domovom pre viac ako 35-tisíc obyvateľov Bratislavy. Leží na východnom úpätí Devínskej Kobyly a vďaka množstvu zelene je obľúbenou voľnočasovou destináciou všetkých Bratislavčanov. Ktoré miesta v nej sa oplatí navštíviť?

1. Villa Rustica

Toto významné archeologické nálezisko – pozostatky rímskeho súkromného kúpeľného domu – bolo objavené v lesoch medzi Dúbravkou a Devínskou Novou Vsou v roku 1928. Zo stavby, ktorej pôvod sa odhaduje v 3. storočí nášho letopočtu, sa zachovali kamenné základy s rozmermi 13 krát 11 metrov. Naznačujú, že sa tu nachádzali tri menšie kúpeľné miestnosti a jedna prezliekareň. K nálezisku sa dostanete cez tzv. Veľkú lúku neďaleko bývalých Slovenských závodov technického skla.

Zaujímavé miesta mestských častí: Dúbravka
Zdroj: dubravka.sk

2. Kostol sv. Kozmu a Damiána

Stavbu z 20. rokov 18. storočia považujú mnohí odborníci, ale aj obyvatelia Dúbravky, za architektonický symbol tejto časti. Spolupatróni kostola, svätý Kozma a svätý Damián, boli podľa legiend dvojičky – lekári, ktorí v tejto oblasti pôsobili a bezplatne pomáhali obyvateľom. Sviatok majú 26. septembra a pri tejto príležitosti sa každoročne konajú Dúbravské hody. Stavba je významná kvôli eliptickému pôdorysu, rozdelená je na centrálnu časť a osem kaplnkovitých výklenkov. Dúbravskej farnosti slúži od roku 1807. Na vedľajšom cintoríne stojí kaplnka z konca 16. storočia, ktorá bola pravdepodobne postavená na starších gotických základoch.

Zaujímavé miesta mestských častí: Dúbravka

3. Horánska studňa

Historický nemecký názov Dúbravky znel Kaltenbrunn, teda Studený prameň, maďarský zas Pozsonyhidegkút, čo voľne preložené znamená Bratislavská studená studňa. Oba tieto názvy napovedajú, že s Dúbravkou sa spája aspoň jeden bratislavský vodný zdroj. Na toto dedičstvo nadväzuje Horánska studňa a okolitý park, symbol Dúbravky, ktorý sa nachádza v pečati aj v erbe tejto mestskej časti. V Horánskej studni bol údajne aj v časoch sucha dostatok vody, dnes je uzavretá. Jej kamenná konštrukcia sa datuje až do roku 1574, drevené prvky boli obnovené v 90. rokoch a oproti podobne zvečnenej v erbe ju dopĺňa dekoratívna strieška.

Zaujímavé miesta mestských častí: Dúbravka

4. Dúbravské kaverny

Kaverna je vojenský úkryt slúžiaci na ochranu pred útokmi a v lesoch nad Dúbravkou sa takýchto podzemných bunkrov nachádza až osem. Boli postavené v roku 1914 počas Prvej svetovej vojny ako útočiská pred ruskými vojskami, no využívané boli aj počas Druhej svetovej vojny, keď slúžili ako ochrana pred bombardovaním. Členovia občianskeho združenia Bunkre, ktoré bolo založené v Dúbravke v roku 2010, tieto miesta postupne hľadajú, obnovujú a snažia sa ich za bezpečných podmienok sprístupniť verejnosti. Vstup do nich na vlastnú päsť sa neodporúča, s občianskym združením je možné dohodnúť sa na prehliadke s výkladom. Kaverny spája náučný chodník Cesta Veľkej vojny, ktorý sa začína v Dúbravke pri Kaplnke Panny Márie Ružencovej.

Zaujímavé miesta mestských častí: Dúbravka
Zdroj: Dubravka.sk

5. Biele skaly 

Podobne ako Sandberg, aj menej známe Biele skaly na opačnej strane Devínskej kobyly v minulosti tvorili morské dno. Ich skupenstvo zložené z lastúr, ulít a iných morských živočíchov je preto nielen v Dúbravke, ale aj v celej Bratislave veľkou raritou. Hoci sú Biele skaly pomerne dobre ukryté, nájdete ich, ak sa zo zastávky MHD Technické sklo vydáte po žltej značke okolo spomínaného náleziska Villa Rustica až k rázcestiu Pod Bielymi skalami. V samotnej lokalite sú vytvorené miesta na sedenie a rodiny s deťmi tu môžu stráviť chvíle objavovaním zaujímavých hornín a skamenelín.

Zaujímavé miesta mestských častí: Dúbravka
Zdroj: Dubravka.sk

6. Lurdská jaskyňa a Pomník Panny Márie Lurdskej

Jaskyňu postavili Dúbravčania neďaleko miesta, kde sa podľa legendy zjavila Panna Mária Lurdská obecnému pastierovi. Spája sa s ňou aj ďalší príbeh, keď vďaka nej začal veriť neveriaci farár, ktorého uzdravila z náhlej slepoty. Zvesti o zjavení sa rozšírili po celom Rakúsko-Uhorsku a Dúbravka sa stala jedným zo štyroch najvýznamnejších pútnických miest v celej monarchii. Blízko sa nachádza aj malý pomník, ktorý je taktiež venovaný Panne Márii Lurdskej a na tomto mieste stojí už viac ako sto rokov.

Zaujímavé miesta mestských častí: Dúbravka

7. Sochy: Dlhý, široký a bystrozraký, Tri dievčatá, Matka s dieťaťom

Sôch a súsoší v tejto mestskej časti nájdeme niekoľko, pričom nie sú koncentrované v jednom parku či na sídlisku, ale dajú sa nájsť vo všetkých kútoch Dúbravky. Azda najvýznamnejším moderným súsoším je farebná trojica sôch Dlhý, široký a bystrozraký, ktoré nájdeme na dvore materskej školy na Ušiakovej ulici. V roku 1984 ich dokončil významný umelec Miroslav Cipár. Okrem toho sa v Dúbravke nachádza napríklad súsošie Tri dievčatá pri ulici Kapitána J. Rašu z dielne akademického sochára Juraja Hovorku, ktoré zobrazuje tri ženské postavy pri rozhovore. Zaujímavou sochou je aj Matka s dieťaťom z roku 1980, ktorej autorom je akademický sochár Pavol Tóth.

Zaujímavé miesta mestských častí: Dúbravka

8. Pamätník Dežovi Ursinymu

Slovenský hudobník, režisér, dramaturg a spisovateľ žil v Dúbravke od roku 1976. Pamätník, ktorý vznikol z iniciatívy obyvateľov okolitých ulíc, stojí priamo oproti adrese Fedákova 24, kde Dežo Ursiny býval a okrem svojej tvorby tu bol známy vďaka pravidelnému venčeniu svojho psa Havrana. Jeho autorkou je sochárka Mira Podmanická. Na tejto ulici taktiež nájdeme vtáčie búdky aj knižnú búdku s motívmi inšpirovanými Dežom Ursinym a jeho tvorbou, ktoré tu osadili klienti miestneho domova sociálnych služieb.

Zaujímavé miesta mestských častí: Dúbravka

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.