Bratislava ukrýva množstvo zaujímavých zákutí a jedinečných miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Nie vždy sú tieto lokality dostupné autom, vybavené parkoviskami či neďalekou zastávkou MHD. Na niektoré z nich sa človek dostane iba peši. Práve o tom je urban walking – prechádzky a objavovanie vlastného mesta po vlastných nohách. Inšpirujte sa piatimi miestami, na ktoré sa autom jednoducho nedostanete.
1. Kalvária a Lurdská jaskyňa nad Hlavnou stanicou
Na úpätí hradného kopca medzi Hlavnou stanicou a Horským parkom sa na Hlbokej ulici ukrýva miesto historického významu. Bratislavská Kalvária bola postavená už v roku 1694 na pamiatku bitky proti Turkom vo Viedni. Ide o pozostatok Krížovej cesty, jej historický význam však prekračuje duchovný rozmer – v roku 1713 tu časť obyvateľov Prešporka prežila mor. Neďaleko odtiaľto, na Hlbokej ulici, sa nachádza Lurdská jaskyňa, bývalý kameňolom, do ktorého bola v roku 1892 umiestnená soška Panny Márie Lurdskej. Jaskyňu obklopuje viac ako 4 000 pamätných tabuliek, ktoré sem umiestnili veriaci.
2. Hradby a Albrechtov dom
Znovuotvorením mestských hradieb minulý rok vznikla pešia os po historickom centre Bratislavy, vďaka ktorej sa jej obyvatelia a turisti môžu prejsť z Bratislavského hradu až do historického centra po výlučne peších komunikáciách. Jedno z najkrajších zákutí sa nachádza práve tesne za hradbami na Kapitulskej ulici a okolitých uličkách, ktoré dýchajú históriou. Povinnou zastávkou je Albrechtov dom, v ktorom žila významná rodina Albrechtovcov a zachovali sa v ňom významné historické a architektonické prvky. Uličky okolo Kapitulskej je vhodné navštíviť čím skôr, kým časť z ulice bude uzavretá pre rekonštrukciu ďalšej významnej budovy – Esterházyho paláca.
3. Pláž pod mostom Lafranconi
Promenáda pri Eurovea a mestská pláž Tyršák sú azda najznámejšie a najobľúbenejšie miesta Bratislavčanov pri Dunaji. Smerom proti prúdu, pod mostom Lafranconi, sa však nachádza jedna z najkrajších pláží s prirodzeným vstupom do rieky. Na málo miestach na Slovensku sa dá po kamienkovej, mierne sa zvažujúcej pláži vkročiť bosou nohou do tohto európskeho veľtoku. Rodiny s deťmi môžu pozorovať okoloidúce nákladné lode alebo stavať veže z naplavených okruhliakov a pri miernom toku sa dá ochladiť v malých ramenách, ktoré tu prirodzene vznikajú.
4. Opustená raketová základňa v Devínskej Novej Vsi
Fanúšikovia urbexu – objavovania spustnutých, zanedbaných budov v meste – si určite prídu na svoje na vrchole Devínskej kobyly. Neďaleko novej rozhľadne sa totiž nachádza ďalší zaujímavý areál: Rádiotechnická hláska protivzdušnej obrany štátu, takzvaná RTH, kde bolo v minulosti uskladnených 16 rakiet, vďaka ktorým patrila základňa medzi tie najlepšie vybavené v Československu. Funkčná však bola iba necelých 15 rokov, v 90. rokoch bola vyprataná a opustená a v roku 2000 ju ministerstvo obrany vyhlásilo za nepotrebnú. Jej apokalyptický vzhľad a tajomné zákutia však svojou atmosférou zlákali nejedného nadšenca objavovania opustených budov.
5. Bunker a cintorín v Kopčanoch
Posledný tip sa síce nachádza na periférii Bratislavy, rozhodne však stojí za to ho navštíviť. Bunker B-S-8 bol súčasťou obranného systému vybudovaného v období roku 1930 v okolí hraníc vtedajšieho Československa. Vnútri zaujme návštevníkov historická expozícia, v exteriéri protitankové priekopy, ktoré sú súčasťou výcvikového areálu, v ktorom v minulosti cvičili príslušníci československej armádnej pechoty. Neďaleko sa nachádza zrekonštruovaný cintorín venovaný padlým vojakom z prvej svetovej vojny. Bielymi krížmi a zeleným okolím pripomína americké vojnové cintoríny, ktoré väčšina návštevníkov bude poznať z hollywoodskych filmov.