5 najlepších rozhovorov za rok 2021 na Spojenej Bratislave

Čas čítania: 3 minút

Prečítajte si výber najzaujímavejších rozhovorov, ktoré boli uplynulý rok publikované. 

1. Prešporok, Pressburg, Pozsony: Aká bola trojjazyčná Bratislava?

Naše mesto patrilo v minulosti k európskym unikátom. Vďaka pestrému zloženiu národností jeho obyvateľov sa v úradnom styku používali tri jazyky – slovenčina, maďarčina aj nemčina. Korene trojjazyčnej Bratislavy môžeme dodnes vidieť v niektorých mestských častiach a najmä v prejave starých Bratislavčanov, ktorí prvky nemčiny či maďarčiny dodnes používajú v konverzácii. Aká bola trojjazyčná Bratislava? Odpovedá Jozef Tancer, historik, germanista a prorektor Univerzity Komenského. 

Jozef Tancer

2. Billy Barman: Bratislava potrebuje kvalitný a multifunkčný priestor na koncerty

Frontmani kapely Billy Barman Juraj Podmanický a Jozef Vrabel boli – podobne ako väčšina kultúrnej obce – zasiahnutí pandemickými opatreniami a museli zrušiť sprievodné turné k novému albumu. Obaja žijú v historickom centre Bratislavy, majú svoje obľúbené miesta či podniky na koncertovanie, a vplyvom lockdownu objavili aj bratislavské mestské lesy a ďalšie verejné priestory, v ktorých trávili voľný čas. Prečítajte si, ako vnímajú rozvoj nového centra Bratislavy a kde má jej kultúrna infraštruktúra podľa nich rezervy. 

Juraj Podmanický a Jozef Vrabel

3. V meste rastie množstvo chutných a zdravých bylín, ľudia však na ne zabudli

Keď človek v Bratislave vyjde z bytu a vydá sa napríklad na cestu do práce, do pár minút určite obíde bylinu, ktorá je buď chutná, alebo má liečivé účinky. Rastliny ako skorocel, púpava či hviezdica rastú voľne po sídliskách či parkoch a majú široké využitie v kuchyni aj liečiteľstve. Podľa Doda Dobrika, autora projektu Herbár mesta, majú však ľudia zafixované, že jedlé je len to, čo nájdu v obchode. On sám pestuje na záhrade burinu a vyberá si z nej obľúbené pochutiny na varenie. V rozhovore radí aj tým, ktorí by radi začali spoznávať herbár okolo seba, no nevedia, ako na to.

Dodo Dobrik

4. Otužilec Julián: Otužovanie má svoje pravidlá, začať treba pomaly

Otužovanie prišlo do módy rovnako rýchlo a nečakane, ako napríklad kváskovanie či turistika. Ide o skvelý spôsob posilňovania imunity a budovania odolnosti nášho organizmu voči chladu, je to však aktivita, ktorá so sebou nesie riziká a mala by sa vykonávať profesionálne po dôkladnej príprave, ideálne pod dohľadom skúseného otužilca. Jedným z nich je aj Julián, ktorý sa otužovaniu venuje už päť rokov a počas sezóny ho každú sobotu o 9:00 nájdete na Zlatých Pieskoch. V rozhovore dáva tipy začiatočníkom a vysvetľuje, prečo k otužovaniu treba pristupovať opatrne a s rešpektom.

Julián

5. Arborista: Bez stromov v meste by sa nedalo žiť, Bratislava začína naprávať hriechy minulosti

Aký strom je ideálny do mestského prostredia? O koľko rokov menej sa dožívajú stromy v meste oproti tým v lese? Ako by malo mesto pristupovať k rozvoju zelene a čím sa môže inšpirovať napríklad od Viedne? Bratislava je podľa štatistík jedno z najzelenších miest, väčšina tejto zelene sa však nachádza na jej okraji v mestských lesoch či pri brehoch Dunaja. Arborista Tomáš Fraňo v rozhovore hovorí, že skutočnú snahu vedenia mesta o koncepciu pri starostlivosti o stromy a kríky badať až v posledných rokoch, a že Bratislava má po rokoch zanedbávania tejto témy stále čo naprávať.

Tomáš Fraňo

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.