6 tipov na letné výlety v okolí Bratislavy

Čas čítania: 4 minút

Bratislava je výnimočná aj tým, že leží na hraniciach troch štátov. Jej obyvateľom to dáva veľké možnosti objavovať miesta nielen na Slovensku, ale aj v Rakúsku, Maďarsku a o pár kilometrov ďalej aj v Českej republike. Začiatkom leta vám prinášame pár tipov na výlety počas prichádzajúcich slnečných dní.

Hrad Pajštún

Nenáročnou pešou alebo cyklotúrou z Bratislavy je možné sa dostať k zrúcanine hradu Pajštún. Jeho história sa začala písať v 13. storočí, keď mal slúžiť na ochranu severozápadných hraníc uhorského štátu. Šľachtické rody ho podstatne prestavali v období renesancie. Aj keď v polovici 18. storočia hrad vyhorel, čiastočne ho opravili a stále bol obývateľný. Definitívne ho zničili napoleonské vojská pri svojom odchode začiatkom 19. storočia.

Na vysokom brale vo výške 486 m zostala len jeho zrúcanina, ktorá sa týči nad obcami Stupava a Borinka. K hradu vedie cesta po červenej značke od kostola v obci Borinka alebo zo Stupavy po žltej trase, čo je asi hodinová vychádzka. Výstup je mierny až na posledných pár metrov prudšieho stúpania k zrúcanine hradu, z ktorého je krásny výhľad na okolitú krajinu. Turistické trasy sú vhodné aj na výlet na bicykli.   

Hrad Pajštún. Zdroj: TASR

Jaskyňa Driny

Jediná sprístupnená jaskyňa na západnom Slovensku leží neďaleko Smoleníc, necelú hodinu cesty od Bratislavy. Je vyhľadávanou atrakciou Malých Karpát, ktoré ponúkajú množstvo značených turistických ciest vhodných na prechádzky alebo cyklotúry. Nachádza sa v rekreačnej oblasti Jahodník a vchod do nej leží v nadmorskej výške 399 m n. m. Autobusová zastávka je od nej vzdialená asi 40 minút chôdze a platené parkovisko asi 25 minút, odkiaľ vedie cesta po náučnom chodníku Smolenický kras až k jaskyni.

Od októbra do marca je dôležitým zimoviskom jedenástich druhov netopierov, a preto býva v tomto období každoročne pre verejnosť uzavretá. Počas jarných a letných mesiacov je ten pravý čas na jej návštevu. Otvorená býva každý deň okrem pondelka. V okolí Smoleníc je možné sa vydať aj na pešiu alebo cykloturistiku v rozsiahlych lesoch Malých Karpát, kde sa nachádzajú menej i viac náročné trasy bez rušnej dopravnej premávky. Niekoľko okruhov končí aj priamo pri Smolenickom zámku, ktorý je neoddeliteľnou a neprehliadnuteľnou súčasťou obce Smolenice.  

Zdroj: Región Trnava

Plavba po Baťovom kanáli zo Záhoria na Moravu

Vodná cesta vo vnútrozemí v oblasti rieky Moravy vznikla v tridsiatych rokoch 20. storočia  a bola na začiatku určená na zavlažovanie okolitého územia. Neskôr ju využívala firma Baťa na prepravu paliva – lignitu zo svojej bane. Od šesťdesiatych rokov kanál nebol v prevádzke a dnes slúži na turistické účely. Je možné sa po ňom plaviť zo Skalice po jeho celej dĺžke vyše 50 km, spoznávať krásy moravského kraja a doplaviť sa až do moravskej obce Otrokovice.

V prístave v Skalici sa dá požičať loď a plaviť sa vo vlastnej réžii alebo s kapitánom. Plavba je pomalá a zaujímavá, poskytuje romantické výhľady na okolitú prírodu – vodné rastliny, živočíchy, vtáčie rezervácie. Po ceste dole kanálom sa nachádza niekoľko plavebných komôr, ktoré pomáhajú prekonávať výškové rozdiely v hladine, ale aj pekné prístavy. Je možné sa v nich zastaviť a navštíviť vínne pivnice, skanzen, hrady, zámky a technické pamiatky.

Zdroj: Facebook Prístav Skalica na Baťovom kanáli

Malebné obce na Szigetköze alebo Malom Žitnom ostrove

Malý Žitný ostrov sa rozprestiera na Slovensku a v Maďarsku, je ohraničený korytom Dunaja na severe a Mošonským Dunajom z juhu a západu. Od hlavného koryta Dunaja sa odpája južne od Bratislavy, a preto je táto oblasť ľahko dostupná ako autom, tak na bicykli. Je bohatá na množstvo turistických a cyklistických trás, ale aj na termálne kúpaliská.

Okrem turistiky je možné absolvovať jazdu na koňoch, rybolov alebo splavy na Dunaji. Nechýbajú ani tradičné csárdy s vychýrenou maďarskou kuchyňou. Bránou do Szigetközu je obec Mosonmagyaróvár, kde sa nachádza veľké termálne kúpalisko a miestny termálny prameň sa radí medzi päť zdravotne najúčinnejších v celej Európe. Za návštevu stojí aj centrum mesta a Starý hrad alebo Óvári vár.

Mosonmagyaróvár. Zdroj: termeszetjaro.hu

Halászi

Po cestách cez Szigetköz natrafíme aj na malú obec Halászi, ktorá leží pri brehu Mošonského Dunaja. Jej názov hovorí o tom, že jej obyvatelia kedysi zásobovali Mosonmagyaróvár a okolité obce rybami. V centre obce sa nachádzajú dva biele barokové sedliacke domy a impozantný barokový kostol. Pri brehu Mošonského Dunaja sa oplatí navštíviť miestnu čárdu, ktorá je obľúbeným cieľom cykloturistov s pravou maďarskou atmosférou. Najkrajšie posedenie pri pohľade na vodnú hladinu je počas podvečerov pri zapadajúcom slnku.

Halászi. Zdroj: network.hu

Rozhľadňa Königswarte

Nádherný výhľad na zadunajskú nížinu, vrcholky Álp, ako aj na Karpaty a Neziderské jazero sa naskytne každému, kto vystúpi na vyhliadkovú vežu Königswarte nad obcou Berg. Rozhľadňa leží neďaleko hraníc Slovenska a Rakúska a za čias Habsburgovcov slúžila ako pozorovateľňa pre stratégov monarchie. Nachádza sa na najvýchodnejšom vrchu Rakúska s nadmorskou výškou 344 metrov s názvom Hindlerberg.

Na jeho vrchole sa nachádza rozhľadňa, ku ktorej vedie cesta z parkoviska v obci Berg a dokonca aj s deťmi je možné zvládnuť ju za 30 až 45 minút. Vyhliadková veža má výšku 22,7 metra a je osadená do betónovej platne. Na jej vrchol vedie presne 120 schodov. Z rozhľadne je viditeľná aj hranatá vežička hradu Pottenburg, ktorý je obklopený lesom. Cesta k nemu je trochu náročnejšia, ale zvládnuteľná za niekoľko minút.

Zdroj: mojerakusko.sk

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.