V uplynulom roku sme na magazíne Spojená Bratislava publikovali mnoho zaujímavých článkov a rozhovorov. Prečítajte si výber šiestich z nich, ktoré čitateľov zaujali najviac.
1. Ukrajinka v Bratislave: Všetci utekajú pred vojnou, niekto vlakom, iní na drahom aute
Začiatkom roka verejnosť šokovala informácia o invázii ruských vojsk na územie Ukrajiny a Slovensko sa ako jeden z jej susedných štátov stalo útočiskom mnohých bezbranných ľudí utekajúcich pred vojnou, pričom cieľom veľkej časti z nich bola Bratislava. Rodená Ukrajinka Kateryna v rozhovore vysvetľuje, akým problémom čelili utečenci pri príchode do nášho mesta a ako ich prijala širšia verejnosť.
2. Klimatológ: Sneh v Bratislave? O pár desaťročí bude raritou
Tento rok to vyzerá na ďalšiu miernu zimu v Bratislave s minimom snehových zrážok. Časy niekoľko desiatok centimetrov hrubej snehovej pokrývky v uliciach nášho mesta sú pravdepodobne minulosťou a okrem Koliby, hradného vrchu a severnejšie položených mestských častí sa so snehom budeme stretávať čoraz zriedkavejšie. Klimatológ Alexander Ač v rozhovore prognózuje, že zimy so snehom budú postupom času v Bratislave čoraz väčšou raritou.
3. SAVinci: Vyššie životné nároky si vyberajú daň na planéte. Prežijeme rok 2222?
Cyklus prednášok SAVinci prináša zaujímavé témy rozoberané odborníkmi a vedcami Slovenskej akadémie vied. V júnovej prednáške odpovedala Doc. RNDr. Zita Izakovičová, PhD, riaditeľka Ústavu krajinnej ekológie Slovenskej akadémie vied na otázku, či prežije ľudstvo rok 2222, a upozornila, že „každý z nás môže svojim dielom prispieť k zmene, nakoľko každý z nás je súčasťou veľkého kolosu.“
4. Režisér Vojtek: Prvý slovenský mrakodrap je historický míľnik
Oceňovaný slovenský režisér a dokumentarista pripravuje dokument o prvom slovenskom mrakodrape. Eurovea Tower sa so svojou výškou 168 metrov stane najvyššou budovou na Slovensku a Jaroslav Vojtek spolu so svojím tímom zaznamenáva jej výstavbu aj príbehy ľudí pracujúcich na stavbe či čakajúcich na svoj vysnívaný byt na nábreží Dunaja. V rozhovore prezrádza, akým ďalším projektom sa venuje a ktoré miesta v Bratislave má najradšej.
5. Alojz Rigele: umelec, ktorého v Bratislave stretnete takmer na každom kroku
Kamenosochár, rezbár a vyhľadávaný portrétista, ktorý počas viac ako 40-ročnej kariéry spolupracoval s architektmi, umelecky dotváral budovy, tvoril plakety, busty či náhrobné kamene – dokonca aj ten svoj. Jeho najznámejšie diela obchádzal na potulkách Bratislavou azda každý domáci či turista, no často si možno ani neuvedomil, že ide o výtvory jedného z najvýznamnejších bratislavských umelcov. V článku predstavujeme päť z jeho najznámejších diel.
6. Afganský profesor, ukrajinská influencerka či americký hokejista. Ako sa žije cudzincom v Bratislave?
Hoci má Bratislava stále ďaleko od multikultúrnej metropoly, na Slovensko je určite mestom, ktoré spája najviac kultúr a národností. V ankete sme sa pýtali cudzincov žijúcich v našom hlavnom meste, ako sa im tu býva, čo im chýba a ako by mohlo mesto zlepšiť svoje služby a servis voči zahraničným obyvateľom.