V Bratislave sa počas letných mesiacov korčuľovanie stáva jednou z najvyhľadávanejších aktivít. Obľúbenými trasami sú hrádze a cestičky v parkoch, ale aj cyklotrasy, ktoré dajú vašej kondičke poriadne zabrať. Inšpirujte sa týmito tipmi pre rodiny s deťmi, skúsenejších aj tých, ktorí hľadajú výzvu.
Korčuľovanie pre rodiny s deťmi:
Promenáda pri Eurovea City
Jedno z najkrajších miest na učenie sa a ľahký tréning s deťmi je cyklotrasa v obľúbenej štvrti Eurovea City s panoramatickým výhľadom na Dunaj. Hoci hlavná časť promenády je určená pre chodcov, nová cyklotrasa na bulvári Pribinova či nižšie položená cestička bližšie pri toku rieky predstavuje bezpečný priestor pre začiatočníkov. Výhodou sú aj okolité kaviarne a reštaurácie, kde sa môžu korčuliari občerstviť a doplniť energiu, alebo detské ihrisko v prípade potreby zmeny aktivít. Po promenáde môžete pokračovať smerom k River Parku či cez jeden z mostov na petržalskú stranu hrádze, ktorá je však kvôli premávke rýchlejších cyklistov menej vhodná pre rodiny.
Park Račianske mýto
Príjemná asfaltová plocha čaká rodiny s deťmi aj vo vynovenom parku na „Račku“, ktorý sa dočkal revitalizácie v roku 2023. Korčuliari si tu zajazdia medzi stromami a oddýchnuť si môžu na trávnatých plochách a množstve lavičiek. Pozor, v novej časti s multifunkčným ihriskom je zákaz korčuľovania, no v parku ostáva dostatok plôch, kde je učenie či pomalšie tempo povolené. Najmenší sa môžu vyblázniť na multifunkčnom športovisku, zatiaľ čo dospelí si môžu posedieť vo vybudovanej gastro zóne.
Trasy pre skúsenejších korčuliarov:
Z Rače do Sv. Jura po cyklotrase (8 km)
Trasa pre skúsených korčuliarov vedie z bratislavskej časti Rača popri štátnej ceste č. 502 až do Svätého Jura. Na tejto krátkej a nenáročnej trase, ktorá prechádza popod vinohrady a končí neďaleko železničnej stanice Svätý Jur pri Šúrskom kanáli, natrafíte na historickú kaplnku menom Pustý kostolík. Zaujímavosťou je, že na tejto osemkilometrovej trase prejdete dva okresy (Pezinok a Bratislava) a takisto územia Podunajskej nížiny a Podunajskej roviny.
Z Vrakunského lesoparku k Štefánikovej mohyle pri letisku (7 km)
Na kratší, sedemkilometrový korčuliarsky výlet za históriou je možné sa vydať aj z Lesoparku Vrakuňa, odkiaľ sa môžete napojiť na asfaltovú priamku až k bratislavskému letisku. Po užšej cykloceste popri Malom Dunaji prídete k letisku, kde sa najmä v letných mesiacoch dá sledovať vzlietajúce a pristávajúce lietadlá. Ak vás neodradí kratší pás hrboľatej panelovej cesty, môžete pokračovať k jednej z dvoch mohýl, ktoré má na Slovensku Generál Milan Rastislav Štefánik.
Korčuliarske výzvy:
Okruh od Prístavného mosta cez Lužný most (23 km)
Vedeli ste, že v Bratislavskom kraji je vyznačených vyše 1 200 kilometrov cyklotrás? Vďaka povrchu sú vhodné aj pre korčuliarov. Ak máte chuť na náročnejší výlet, vhodným tipom je okruh spod Prístavného mosta popri Zimnom prístave cez Lužný most naspäť po petržalskej hrádzi. Súčasťou tejto trasy sú aj bufety, ktorých tu nájdete viacero, a výhodou je aj blízkosť bratislavskej MHD, vďaka ktorej môžete v prípade nedostatku síl výlet predčasne ukončiť a vrátiť sa pohodlne autobusom. Pre istotu si však do ruksaku zbaľte vhodnejšiu obuv.
Spod Mosta SNP do Hainburgu (15 km)
Výletom z kategórie náročnejších je návšteva našich západných susedov. Pokiaľ sa spod mosta SNP napojíte na medzinárodnú cyklomagistrálu EuroVelo 6, prídete až k rakúskym hraniciam. Celý tento úsek vedie po značenej asfaltovej trase, po ktorej vás čiastočne sprevádza kulisa Dunaja, ale aj zelené lúky a pasienky. Oddychovať môžete v dedinke Wolfsthal alebo v známom mestečku Hainburg, ktoré Bratislavčania radi navštevujú pre bohaté možnosti trávenia voľného času. Ak sa budete cítiť unavení, autobus číslo 901 vás vezme naspäť k mostu SNP do Bratislavy.