Bratislavské uličky ukrývajú okrem národnej a mestskej rôzne veľké aj menšie galérie, ktoré stoja za objavovanie a návštevu. Predstavujú umelecké diela domácich aj zahraničných tvorcov a často sú v nich ukryté zaujímavé a jedinečné poklady. Inšpirujte sa tipmi na trávenie času počas jarných mesiacov.
Galéria Nedbalka
Štyri poschodia jednej z najznámejších galérií na Nedbalovej ulici v Starom Meste ponúkajú stálu expozíciu venovanú histórii a vývinu výtvarnej moderny, ktorá zobrazuje prierez dejinami slovenského maliarstva a sochárstva v 20. storočí. Viac ako 160 obrazov a sôch je chronologicky a významovo rozdelených do celkov, na ktorých je pekne vidieť základné tendencie výtvarného umenia v rozmedzí viac ako jedného storočia. Snahou Galérie Nedbalka je sprístupniť návštevníkom diela populárnych, ale aj menej známych slovenských umelcov, ktorí vytvorili časť nášho kultúrneho dedičstva.
Okrem stálej expozície slovenského moderného umenia si v Nedbalke môžete do 24. apríla 2022 pozrieť aj súčasnú výstavu diel Mariána Čunderlíka s názvom V zápase o nové videnie.
Gandy Gallery
Majiteľka galérie, Nadine Gandy, sa narodila vo Francúzsku a zaujíma ju najmä umenie tzv. „Novej Európy“ a jeho vývin po páde Berlínskeho múru. Presťahovala sa do Bratislavy, kde si založila vlastnú galériu a zameriava sa najmä na prezentáciu autorov z krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Nájdete ju na Sienkiewiczovej ulici v krásnom dome za Modrým kostolíkom.
V súčasnosti v galérii až do 4. marca 2022 prebieha výstava diel zo sedemdesiatych rokov od českého umelca Alvu Hajna s názvom Lovers, teda Milenci, a zároveň aj výstava mladej slovenskej umelkyne Emy Lančaričovej, ktorá predstavuje svoj projekt analógovej fotografie s názvom Aperture.
Galéria dizajnu SATELIT
Galéria v Hurbanových kasárňach na Kollárovom námestí poskytuje priestor na prezentáciu autorov slovenského dizajnu, kde sa na prednáškach a workshopoch stretávajú študenti či mladí nádejní miestni umelci. Výstavy sú tu koncipované tak, aby boli zaujímavé pre odbornú aj pre širokú verejnosť.
Počas februára tu nájdete výstavu s názvom 92xxx22 medium vitae, ktorá predstavuje výber prác z interiérovej tvorby Miroslava Debnára za posledných tridsať rokov. Prostredníctvom fotografií interiérov umožní nahliadnuť nielen do verejných, ale aj do privátnych priestorov rodinných domov a bytov. Predstavuje akýsi dokument interiérov od 90. rokov až po súčasnosť.
Station Contemporary Art Gallery
Tento výstavný priestor v Bratislave si dáva za cieľ spájať domáce a zahraničné súčasné umenie. Zámerom galérie je prezentovať etablovaných výtvarníkov a mladých začínajúcich umelcov na Slovensku a v zahraničí. Jej zakladateľkou je Bulharka Radostina Doganova. Nájdete ju v Petržalke v bývalom areáli Matadorky na ulici Gustáva Mallého, dá sa sem teda pomerne jednoducho dostať aj mestskou hromadnou dopravou.
Do 26. februára môžete v jej priestoroch navštíviť výstavu Juraja Tomana Nočné situácie. Výtvarník sa vo svojej tvorbe zaoberá tematikou mesta a tým, čo sa nachádza v jeho tesnej blízkosti. Nejde však o mesto v jeho živej, dennej podobe, ale naopak ide o prostredie, ktoré je zahalené rúškom noci, a akýmsi neopísateľným tajomnom.
LOVE THEM SPACE
Galéria na Miletičovej ulici ponúka diela súčasných umelcov. V súčasnosti v nej vystavuje rodený Moskovčan žijúci v Bratislave Ašot Haas. Výstavu si môžete pozrieť aj online.
ATELIER XIII
ATELIER XIII od roku 2015 poskytuje priestor na prezentáciu mladým, ale aj etablovaným predstaviteľom slovenskej maliarskej scény. Vedie ho grafik a maliar Juraj Ličko, nachádza sa na Panskej ulici. Okrem vystavovania malieb priestor slúži na spoločenské komunitné aktivity.
Až do 13. marca v ňom nájdete výstavu výtvarníka Jakuba Rekena s názvom Ikonikon, v ktorej sa sústredí na remediáciu príbehov sakrálneho umenia, pop-kultúry, hracích automatov či sci-fi scenérií. Kombinovaním mikropríbehov vytvára bohaté obrazové vízie, ktoré navodzujú „breugelovskú“ poetiku nostalgického starého sveta.
Galéria Čin Čin
Výstavy sú zamerané na prezentovanie súčasnej slovenskej maľby, grafiky a hlavne autorských šperkov. Pravidelne spolu s autormi organizujú výtvarné dielne pre deti, komentované prehliadky a maľovanie naživo. Galéria sídli v elegantných priestoroch na Podjavorinskej ulici. Všetky vystavované diela sú aj na predaj.
Do 10. marca sa v jej priestoroch predstavuje umelec Michal Fízik s výstavou Krajina v pohybe.
Tipy pre rodiny s deťmi:
Galéria BIBIANA
Najznámejšia galéria pre deti sprístupňuje umenie netradičnými a experimentálnymi formami, ako sú interaktívne výstavy dopĺňané divadelnými predstaveniami, tvorivými dielňami či hudobnými vystúpeniami. Na svoje si vďaka pestrému množstvu aktivít prídu aj tí najmenší. Nachádza sa na Panskej ulici pri Dóme sv. Martina.
Až do 27. februára v Bibiane prebieha výstava s názvom Od hračky po hračku. Návštevníci v rámci nej spoznajú repliky historických hračiek, ikonickú technickú hru s názvom Merkur, domček pre bábiky, ale aj plastové hračky z minulého storočia od známej návrhárky Libuše Niklovej.
Okrem toho maškrtníkov zaujme výstava s názvom V krajine medovníkov, na ktorej sa deti i dospelí dozvedia zaujímavosti z histórie medovníkov, spoznajú exotické korenia, ktoré sa pri ich pečení používajú, a potom ich môžu skúsiť rozoznávať vlastným nosom.
Galéria Danubiana
Miestom na podporu detskej fantázie a rozprávok môže byť aj výstava v Centre moderného umenia pri Dunaji. Do 27. marca môžu navštíviť výstavu tvorby slovenskej ilustrátorky a karikaturistky Boženy Plocháňovej s názvom Ilustrácie. Okrem známych ilustrácií pre časopis Roháč vytvorila aj množstvo kresieb do detských kníh i učebníc a stala sa tak jednou z najobľúbenejších ilustrátoriek pre deti. Spolupracovala s autormi ako Mária Ďuríčková, Krista Bendová či Elena Čepčeková. K najznámejším knihám, ktoré Božena Plocháňová ilustrovala, patria Bola raz jedna trieda, Cibuľkove dobrodružstvá, Hrdinský zápisník, Danka a Janka či Opice z našej police.