Každoročná anketa Office roka oceňuje spoločnosti, pre ktoré kancelárie nie sú iba povinnou jazdou, no pristupujú k nim ako ku kľúčovému aspektu svojho fungovania. Kvalitné pracovné priestory môžu byť nositeľom značky, dôležitým benefitom pre zamestnancov a šíriteľom dobrého mena firmy medzi klientmi i dodávateľmi. Svoje kancelárie predstavili traja finalisti ankety, spoločnosti Deloitte, Slovenské elektrárne a architektonický ateliér Morocz Taczovsky Group, ktorý stojí za návrhom H2O Coworking.
Rozhodli lokalita, cena, ale aj šetrnosť k životnému prostrediu
Deloitte sa koncom roka 2023 presťahoval do priestorov kancelárskej budovy Pribinova 34 vo štvrti Eurovea City. „Po viac ako dvanástich rokoch na pôvodnom mieste naše kancelárske priestory už nespĺňali požiadavky na nový spôsob práce,“ hovorí Ivana Lorencovičová, Managing Partner, Deloitte Czech & Slovak Republic. „Potrebovali sme väčší počet zasadacích a tzv. tichých miestností pre telekonferenčné hovory a zdieľané pracovné stoly, ktoré lepšie reflektovali naše potreby vzhľadom na hybridný spôsob práce.“
V podobnej situácii sa ocitol aj ďalší finalista, spoločnosť Slovenské elektrárne, ktorá sa do nových priestorov v neďalekej Pribinovej 40 sťahovala v januári roku 2024. „Naša spoločnosť sa transformuje a dynamicky rozvíja. Nové usporiadanie a vybavenie sme si mohli nadizajnovať, aby vyhovovalo našim potrebám, tak aby sme mohli fungovať efektívnejšie v kvalitnom, inšpiratívnom a modernom prostredí,“ vysvetľuje Michal Kremeň, riaditeľ úseku podpory a služieb Slovenských elektrární.
Obaja zamestnávatelia sa zhodujú, že dôležitými kritériami pri výbere nových priestorov boli kvalita, lokalita, cena a udržateľnosť. „Sme radi, že sme ostali v centre mesta, navyše naše nové priestory sme získali za finančne výhodnejších podmienok, aké sme mali doteraz,“ pokračuje Michal Kremeň. „Naše nové sídlo spĺňa najvyššiu úroveň certifikácie, ktorou je garantovaná úroveň BREEAM Excellent, a cieľom Pribinovej 40 je najvyššia úroveň certifikácie, ktorou je BREEAM Outstanding.“ Tento certifikát potvrdzuje šetrnosť voči životnému prostrediu už od výstavby budovy až po prevádzku.
Kvalitné pracovné prostredie ocenia aj zamestnanci
Podľa prieskumu agentúry MN Force pre developera týchto budov J&T Real Estate z roku 2022 viac ako polovica opýtaných zamestnancov pôsobiacich v Bratislavskom kraji potvrdila, že na práci v kancelárii najviac oceňujú pracovné a technické vybavenie a kontakt s kolegami. Za benefity kvalitného pracovného prostredia označujú aj dostupnosť, klimatizované priestory a zeleň v kancelárii a v okolí.
„Od zamestnancov máme spätnú väzbu, že sa im páči náš nový priestor ako celok, lokalita, dizajn, farby, a veľmi pozitívne ohlasy máme hlavne na spoločné priestory, kde trávime voľný čas – spoločenskú zónu, kuchynky či terasy,“ pokračuje Ivana Lorencovičová z Deloitte Czech & Slovak Republic. Potvrdzuje teda výsledky prieskumu, v ktorom bol sociálny aspekt pracovných priestorov vyhodnotený ako jedna z priorít respondentov.
Pozitívnu odozvu zo strany zamestnancov vnímajú aj v Slovenských elektrárňach. „Cieľom bolo vytvoriť zamestnancom čo najlepšie podmienky na prácu, samozrejmosťou je najmodernejšie vybavenie zasadačiek. Zároveň sme hrdí, že sme náš nábytok refitovali a našiel opätovné využitie. Novinkou je priestor pre brainstorming, idea lab, a zamestnanci pozitívne prijali veľkorysé priestory, v ktorých môžu spolu obedovať či dať si kávu“,“ dopĺňa Michal Kremeň. „Naše nové priestory disponujú rôznymi chillout zónami, novinkou je idea lab, ale aj tiché miestnosti plné zelene.“
„Máme 35 elektrární a naše technické know how je vpečatené aj do priestorov nášho nového sídla,“ pokračuje. „Nájdete tu lopatky turbín, na stenách grafiky vytvorené z originálnych technických výkresov elektrární, nájdete tu motívy reaktora, palivových kaziet, repliku jednej z nich máme priamo v hlavnej zasadacej miestnosti.“
Atypický finalista Office roka – Cowork na Devíne
Medzi finálovými nomináciami sa umiestnil aj priestor H2O Coworking, ktorý však výnimočne neprihlásila spoločnosť sídliaca v prihlásených priestoroch, ale autor ich architektonického návrhu, ateliér Morocz Tacovsky Group. V budove bývalej vodárne v bratislavskej mestskej časti Devín navrhli architekti podľa vlastných slov „Kreatívny raj uprostred prírody, ktorý ponúka široké možnosti pre rast a spoluprácu.“
„V interiéri prevládajú prírodné materiály a pastelové, až zemité farby, akcentované zeleňou a umeleckými dielami. Kombinácia pracovných miest a neformálnych zón má za cieľ navodiť pokojné a zároveň podnetné prostredie na prácu a sústredenie,“ vysvetľuje architekt Michal Tačovský. „Široká paleta funkčných náplní v coworku od pracovných miest, cez oddychové zóny, spoločenskú miestnosť, fitness a sprchy dovoľuje užívateľovi stráviť v priestore dlhší čas naplniť tak rôzne potreby svojho pracovného dňa.“
Prihlásené priestory sú určené pre menšie firmy a freelancerov. Podľa manažérky priestorov Lei Šomogyiovej je cieľom H2O Coworking stať sa priestorom, v ktorom tvoria komunitu ľudia z Devína a okolia, ako aj firmy sídliace na tejto adrese. „Koncept nášho coworkingu je zameraný na vytvorenie komunitného pracovného priestoru, kde sa ľudia cítia pohodlne a inšpirovane. Nájdu tu moderné a nadčasové technické vybavenie, pohodlné sedenie, príjemné osvetlenie a priestory pre oddych a relax,“ dodáva.
Produktivita, zdravie aj firemná kultúra
Ankety ako Office roka dlhodobo upozorňujú na dôležitosť kvalitných kancelárií a ich vplyvu na produktivitu, zdravie a celkový wellbeing zamestnancov, ktorí v nich strávia veľkú časť pracovného dňa. Vďaka šíreniu povedomia o vplyve pracovného prostredia na fungovanie firiem si čoraz viac spoločností dáva značne záležať na výbere, dizaje či udržateľnosti svojho sídla.
„Je pre nás dôležité vnímať potreby našich zamestnancov a dbať na to, aby sa cítili v práci čo najlepšie. Príjemné pracovné prostredie je súčasťou našej identity na podporu budovania firemnej kultúry,“ hovorí Ivana Lorencovičová z Deloitte. Podľa Lei Šomogyiovej z H20 coworking má pracovné prostredie významný vplyv na pracovný výkon zamestnancov, ich celkovú spokojnosť a chuť do práce. Kvalitné pracovné prostredie môže viesť k zvýšenej produktivite, kreativite a zlepšeniu pracovnej atmosféry.
„To, v akých priestoroch pracujeme, vplýva okrem iného aj na to, ako je naša spoločnosť schopná prilákať a udržať si šikovných a motivovaných zamestnancov. Pracovným prostredím zároveň vieme ovplyvniť smerovanie našej spoločnosti a jej vnímanie tak zvnútra, ako aj zvonka. Verím, že naša nová adresa, priestory, ktoré sme si vybudovali, takýto pozitívny vplyv na našich zamestnancov, i potenciálnych kolegov má,“ zamýšľa sa Michal Kremeň zo Slovenských elektrární.