„Snažíme sa vyliečiť pacientov, ktorým už neostáva žiadna nádej.“ Do Westendu zavíta Študentská osobnosť roka

Čas čítania: 6 minút

Westend a Slovenská akadémia vied spoločne pokračujú v predstavovaní nových vedeckých objavov v rámci cyklu prednášok SAVinci. Druhá prednášajúca Silvia Schmidtová sa svojim onkologickým výskumom snaží prispieť k liečbe ochorenia, ktoré bolo donedávna označované za nevyliečiteľné. Práve Silvia a tím ľudí okolo nej má ambíciu túto skutočnosť zmeniť. O najnovších objavoch vo výskume liečby rakoviny sa s vami podelí v stredu 6. marca o 17:30 h. v lobby Westend Gate.

Téma onkologických ochorení je stále istým spôsobom tabu a nepatrí medzi „obľúbené“ konverzačné témy. Vy ste sa nedávno vrátili z ciest po celom Slovensku, kde ste študentom stredných škôl vysvetľovali, čo je to rakovina, ako vzniká a ako je možné jej predísť. Zaujímajú stredoškolákov takéto témy?

Zaujímajú, keď im nie sú prezentované formou nudnej prednášky, ale živého dialógu o onkológii všeobecne. Populárne sú tiež rôzne zaujímavosti, napríklad či nosiť alebo nenosiť mobilný telefón v nohaviciach.

Táto téma nie je zaujímavá iba pre študentov stredných škôl. Doteraz na túto otázku verejnosť nepočula jednoznačnú odpoveď. Nosiť, či nenosiť?

Na relevantné výsledky výskumov ešte nebol čas, pretože tieto zariadenia neexistujú dosť dlho. Ak majú mobilné telefóny alebo WiFi routery nejaký dopad na tvorbu onkologických ochorení, najskôr to budeme vedieť zistiť o 20-30 rokov, keď dnešná mladšia generácia zostarne. Ale ak by som mala nezáväzne poradiť, tak moji kolegovia, ktorí sa venujú výskumu tejto problematiky, nenosia mobily vo vreckách nohavíc a na noc si vypínajú WiFi routery.

Existuje vôbec nejaký účinný spôsob prevencie proti onkologickým ochoreniam?

Existuje. Nazýva sa zdravý životný štýl. Slováci spolu s Maďarmi a Čechmi trpia najväčším počtom ochorení hrubého čreva a konečníka na svete. Tento fakt sa dáva za vinu nadmernej konzumácii údenín, pretože pri procese údenia dochádza k vzniku karcinogénov na samotnom mäse, ktoré my potom s veľkou chuťou jeme. Takže sa treba zdravo stravovať, jesť kopu zeleniny, obmedziť fast foody a vyprážané jedlá, piť vodu namiesto sladených nápojov a riadiť sa podľa klasických poučiek z článkov o zdravej výžive. A samozrejme nefajčiť. Fajčenie spôsobuje 15 % všetkých onkologických ochorení na svete. Mnohí ľudia si myslia, že ovplyvňuje len pľúca, ale je to omyl – dym z cigarety prechádza cez ústnu dutinu, hltan, hrtan a šíri sa do celého tela.

Majú na vznik rakoviny vplyv aj tzv. civilizačné choroby, teda stres, únava a nedostatok pohybu?

Jednoznačne. Bolo napríklad dokázané, že u ľudí, ktorí dlhodobo pracujú počas nočných smien je oveľa vyššie riziko výskytu rakoviny. Ich organizmus si jednoducho nedokáže vybudovať pravidelný rytmus a takýto režim mu veľmi škodí.

Spomenuli ste, že študentom vysvetľujete, ako sa sami môžu kontrolovať, či im nehrozí onkologické ochorenie. Je na to nejaký overený spôsob?

Samovyšetrenie je jedným zo základných nástrojov prevencie onkologických ochorení. Samozrejme, nie každý typ rakoviny si vie človek diagnostikovať sám, ale niektoré áno. Napríklad rakovina kože sa rozpoznáva podľa špecifických vlastností znamienok známych ako Test ABCDE. A je asymestria znamienka, B je ohraničenie (border), C znamená farbu (color), D priemer (diameter) a E vyvýšenie (elevation). Tento test je veľmi jednoduchý a užitočný, návod ľahko nájdete na internete. Na samovyšetrenie sa však netreba spoliehať, pri vážnejších podozreniach sa treba nechať vyšetriť odborníkom.

Poďme sa venovať vášmu výskumu. Ako ste sami v jednom z predchádzajúcich rozhovorov uviedli, na Slovensku sa robí svetová veda v slovenských podmienkach. V čom je svetový ten váš výskum?

Na úvod chcem zdôrazniť, že to nie je môj výskum, ale práca celého tímu. Ak by som mala povedať, v čom je svetový, určite je to samotná tematika. Venujeme sa chemorezistencii nádorov semenníka, čo je tak špecifiká téma, že sa ňou zaoberá možno 6 tímov na svete. Už samotné testikulárne nádory sú vzácnym ochorením, a 90% prípadov je liečiteľných. My sa venujeme práve tým desiatim percentám neliečiteľných ochorení. Okrem Slovenska v tejto oblasti prebieha výskum najmä v Holandsku, Nórsku, Taliansku, Nemecku a v USA.

Na ostatnej prednáške cyklu SAVinci bol hosťom fyzik Daniela Nagaj, ktorý tvrdí, že sa snaží skúmať neskúmateľné. Dá sa povedať, že vy sa snažíte liečiť neliečiteľné?

Dá sa to povedať, ale nie je to tak, že my v SAVke ideme niekoho liečiť. Na celom výskume spolupracujeme s tímom klinických pracovníkov Národného Onkologického Ústavu pod vedením Michala Mega. My sme realizovali výskumnú časť a na nich bude časť praktická.

V čom je podstata vášho výskumu?

V podstate prepájame dve zložito znejúce oblasti – teóriu nádorových kmeňových buniek a chemorezistenciu nádorov testis. Pre tých, ktorých táto veta neodradila, mám aj vysvetlenie: V ľudskom tele sú bunky, ktoré v sebe nesú predispozíciu na vznik nádoru, čiže je u nich veľká pravdepodobnosť, že budú rakovinotvorné. Keď potom vzniknutý nádor podrobia klasickou chemoterapiou, sú to práve tieto bunky, ktoré chemoterapii odolávajú. Na ne jednoducho neúčinkuje klasický spôsob liečby rakoviny. Oni sú dôvodom toho, že niektoré nádorové ochorenia sú neliečiteľné alebo sa vracajú. V našom výskume sa venujeme práve týmto bunkám.

Aké máte zatiaľ výsledky?

Pozitívne. Zatiaľ sme absolvovali tri etapy testovania: Simuláciu na bunkových modeloch, 3D modeloch a testovanie na zvieratách. Pri všetkých troch testoch sa nám podarilo nádorové bunky „zabiť“, preto teraz pristúpime ku klinickým testom. Desať ľudí s neliečiteľným typom tejto rakoviny bude hospitalizovaných v Národnom Onkologickom Ústave a bude na nich vyskúšaný druh liečby, na ktorého výskume sme pracovali. V podstate sa snažíme zachrániť 10 ľudí, ktorým už neostáva žiadne iné východisko.

Počas výskumu ste chvíľu pôsobili v holandskom Rotterdame. Ako vnímate rozdiely medzi podmienkami na Slovensku a v zahraničí?

V Holandsku som bola na trojmesačnej stáži, z ktorej som sa musela vrátiť domov, ak som chcela dokončiť PhD. Podmienky sú tam určite lepšie, či už výskumné, pracovné, alebo finančné. Na rozdiel od nás tam nie je taký problém s financovaním výskumu. Keď človek niečo potrebuje, takmer vždy to má veľmi rýchlo k dispozícii. Na druhej strane ľudia sú tam skôr neosobní a striktne oddeľujú prácu a súkromný život. Také veci ako pivo s kolegami po práci pre nich neexistuje. Tu sa mi páči, že v laboratóriu aj v na celom pracovisku sme viac kamoši ako kolegovia a hocikedy si viem nájsť parťáka na večerný program.

Prvá z cyklu prednášok SAVinci zaujala všetky vekové kategórie, prišlo si ju vypočuť aj veľa mladých ľudí. Pre nich môžete byť inšpiráciou ako niekto, kto toho vo svojom odbore napriek mladému veku veľa dosiahol. Čo je pre vás základom úspechu, ktorým by sa mohli inšpirovať aj ostatní?

Ja som mala veľké šťastie na tím ľudí, s ktorými som od začiatku štúdia spolupracovala. Veľmi mi pomohla moja školiteľka, doktorka Kučerová, a spomínaný profesor Michal Mego z Národného Onkologického Ústavu. Asi najdôležitejším faktorom sú ľudia, ktorými sa v práci obklopíte. Moji kolegovia mi pomohli počas obdobia, keď som mala chuť na všetko sa vykašľať, a ťahali ma ďalej. Takže ak by som mala niekomu dať radu, ako dosiahnuť v práci úspech, bolo by to, nech sa obklopuje šikovnými a pozitívne naladenými ľuďmi.

Vaša prednáška sa uskutoční v lobby administratívnej budovy novej generácie Westend Gate už 6.3. Ako by ste presvedčili záujemci, ktorý premýšľa nad účasťou, aby si vás prišiel vypočuť?

Rada by som spojila zaujímavé s užitočným a ukázať ľuďom, že téma rakoviny nie je tabu a treba sa o nej rozprávať. Chcem na našom príklade ukázať, že aj tu sa dá robiť zaujímavá veda, ktorá môže reálne pomôcť pacientom po celom svete. Na záver chcem dokázať, že onkológia je disciplína, ktorá spája množstvo odborov, a z rôznych uhlov ju vysvetliť niekomu, kto by sa jej v budúcnosti rád venoval.

Ing. Silvia Schmidtová (28) vyštudovala biotechnológiu a chemické inžinierstvo na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave. Svoje pôsobenie v Ústave experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra SAV začala v roku 2015 pod vedením Mgr. Lucie Kučerovej, DrSc. Spolupracuje aj s prof. MUDr. Michalom Megom, DrSc., z Národného onkologického ústavu v Bratislave. Na stáži v Rotterdame sa jej podarilo získať finančné príspevky od Slovenskej onkologickej spoločnosti a štipendium Ľudmily Sedlárovej-Rabanovej, ktoré sa udeľuje len jednému uchádzačovi ročne. Aktívne sa zúčastňovala projektov organizovaných Nadáciou Výskum rakoviny, či už ako dobrovoľníčka počas benefičných koncertov, alebo účasťou na projekte Na kolesách proti rakovine. V rámci projektu Vedecké dielne – Onkológia každoročne prednáša študentom stredných škôl o dôležitosti prevencie nádorových ochorení a zúčastňuje sa aj na popularizácii onkologického výskumu. Je aj držiteľkou titulu Študentská osobnosť roka za rok 2018.

Westend a Slovenská akadémia vied sa spolu vydávajú do boja so záplavou nových vedeckých objavov. Laickej verejnosti prinesú tento rok cyklus interaktívnych prednášok SAVinci, v rámci ktorého sa dozviete všetko o tom, čo ľudstvo čaká v budúcnosti. Najnovšie a často ešte nepublikované informácie z rôznych oblastí budú prezentovať vedecké kapacity naprieč všetkými vednými odbormi. Westend je totiž domovom mnohých celosvetových spoločností, susedí tiež s najväčšou slovenskou vedeckou inštitúciou, preto je prirodzene predurčený na takúto spoluprácu.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.