Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie Bratislava? Hoci naše hlavné mesto patrí medzi tie menšie v Európe, nachádza sa v ňom viacero významných historických i moderných stavieb. V ankete sme sa ľudí pýtali, ktoré z nich patria podľa ich názoru medzi ikony či dominanty Bratislavy. Tieto spomenuli najčastejšie.
Bratislavský hrad
Najčastejšie spomenutou dominantou hlavného mesta je podľa respondentov v ankete určite Bratislavský hrad. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 907, v minulosti bol dôležitou pohraničnou pevnosťou Uhorska aj významným cirkevným strediskom. Dnes toto ikonické miesto patrí k najoznačovanejším lokalitám na Instagrame v rámci Bratislavy, nechýba azda na žiadnej pohľadnici z hlavného mesta a od roku 2009 zdobí slovenské euromince.
Most SNP alebo UFO
Účastníci ankety si hlavné mesto spájajú aj s Dunajom a bratislavskými mostami, z ktorých je najznámejší nepochybne Most SNP. Známy aj ako Nový most dominuje modernej panoráme Bratislavy už viac ako 50 rokov. Slúži ako spojnica medzi centrom mesta a Petržalkou pre vodičov, cyklistov i chodcov. Plány zrealizovať odvážnu stavbu jednopylónového mostu s vyhliadkovou vežou sa začali napĺňať v roku 1967, dokončený a sprevádzkovaný bol v roku 1972. V roku 2001 bol most s „Ufom“ vyhlásený za slovenskú stavbu storočia v kategórii mostné stavby. Most vyniká technológiou predpovedania počasia cez svetelné efekty, má dĺžku 430 metrov a panorámu mesta si môžete vychutnať z výšky 95 metrov.
Televízna veža – Kamzík
Výrazná veža týčiaca sa na bratislavskej Kolibe je s výškou 194 metrov najvyššou stavbou v Bratislave. Jej základný kameň bol položený 12. októbra 1967 a konštrukciu skolaudovali v roku 1975, keď nahradila pôvodný televízny vysielač pokrývajúci Bratislavu a časti Západoslovenského kraja. Dnes je táto veža známym orientačným bodom a ikonou mesta, pričom vo svojej najširšej časti prevádzkuje aj panoramatickú otáčajúcu sa reštauráciu.
Dóm sv. Martina
Po Bratislavskom hrade azda druhá najznámejšia historická dominanta, Katedrála sv. Martina, je podľa respondentov takisto charakteristickým symbolom mesta. V rokoch 1563 až 1830 bol Dóm sv. Martina korunovačným chrámom uhorského kráľovstva a uskutočnilo sa tu až devätnásť korunovácií významných uhorských panovníkov. Je to najstarší a najväčší kostol v Bratislave, na Slovensku ho rozlohou predbehne iba Dóm sv. Alžbety v Košiciach
Slavín
Monumentálny pamätník Slavín s cintorínom takmer siedmich tisícov sovietskych vojakov vznikol podľa návrhu architekta Jána Svetlíka v roku 1960. Srdcom pamätníka je obradná sieň obklopená kolonádou, nad ktorou sa vypína takmer 40-metrový pylón s dominujúcou 11-metrovou sochou víťazstva. Súčasťou exteriéru je i park s drevinami z bývalého Sovietskeho zväzu, odkiaľ sa naskytá panoramatický výhľad na Bratislavu. Málokto dnes vie, že kvôli nerušenému výhľadu bola zbúraná veža kostola Panny Márie Snežnej na Kalvárii.
Eurovea Tower
Oficiálna výšková hranica, dosiahnutím ktorej sa budova považuje za mrakodrap, je 150 metrov, a prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower ju prekonal o 18 metrov. Ako súčasť nábrežnej štvrte Eurovea ho verejnosť začína vnímať ako moderný symbol rozvíjajúceho sa downtownu, čo potvrdzujú aj odpovede opýtaných. Zaujímavé sú štatistiky, podľa ktorých je súčasťou mrakodrapu až 4 364 okien, dĺžka potrubí v budove dosahuje 193 kilometrov a káblová sieť budovy má dĺžku 498 kilometrov. Ak sa postaví dospelý človek na terasu najvyššieho podlažia, bude sa pozerať z nadmorskej výšky takmer 293 metrov, čo je o jeden meter vyššie než špička hviezdy na soche vojaka na Slavíne.