Kategória

Dobrý deň Bratislava

Bratislavské Vianoce nie sú len kapustnica, kapor či zemiakový šalát, hovorí šéfkuchár Žídek

Bratislavské Vianoce nie sú len kapustnica, kapor či zemiakový šalát, hovorí šéfkuchár Žídek

Čas čítania: 4 minút

Kapor s majonézovým šalátom, kapustnica či medové oblátky s ovocím je klasika, ktorá nechýba na väčšine bratislavských štedrovečerných stolov. Doba sa však mení a spolu s ňou aj gastronomické trendy, ktoré prinášajú do štedrovečerného menu nové chute, suroviny i koreniny. Šéfkuchár RIVERBANK Restaurant v Grand Hoteli River Park Jaroslav Žídek prezrádza, ako si aj vy môžete túto tradičnú vianočnú večeru obohatiť a pridáva štýlový recept, ktorý osladí najkrajšie sviatky v roku.

Bratislava je zelenšia: Vynovené parky lákajú rodiny s deťmi aj športovcov

Bratislava je zelenšia: Vynovené parky lákajú rodiny s deťmi aj športovcov

Čas čítania: 3 minút

Miesta na oddych, aktívne trávenie voľného času alebo schladenie pred horúčavami vyhľadávajú obyvatelia každého mesta. Aj v Bratislave sa postupne rozširuje mapa moderných mestských parkov. Obyvatelia hlavného mesta dostali v poslednom čase nové možnosti v týchto zelených oázach.

Najdlhší trolejbus v Bratislave: Pre vodiča výzva, pre cestujúcich záruka pohodlia

Najdlhší trolejbus v Bratislave: Pre vodiča výzva, pre cestujúcich záruka pohodlia

Čas čítania: 4 minút

Dopravný podnik Bratislava (DPB) rozšíril flotilu o svoje doposiaľ najdlhšie vozidlá. Dvojkĺbové trolejbusy premávajú na najvyťaženejších linkách a vďaka veľkorysým rozmerom dokážu prepraviť viac cestujúcich. Netypická dĺžka a dva kĺby však predstavujú aj výzvu pre vodičov. O tom, ako sa takýto trolejbus šoféruje a aké sú reakcie cestujúcich, v rozhovore prezrádza Jaroslav Olejník, jeden z ich prvých vodičov.

Bratislavské tržnice: Kde nájdete čerstvú zeleninu, ovocie či kvety?

Bratislavské tržnice: Kde nájdete čerstvú zeleninu, ovocie či kvety?

Čas čítania: 3 minút

V Bratislave nájdeme niekoľko tržníc vo forme historických budov aj jednoduchých stánkov na ulici. Jedno však majú spoločné – práve sem chodia Bratislavčania nakupovať tie najchutnejšie potraviny, zeleninu, ovocie a najkrajšie kvety. Tradícia nakupovania od trhovníkov v našom meste siaha stáročia do minulosti a na týchto miestach pokračuje dodnes.

Bratislava má poklad vo forme plnohodnotného lesa iba kúsok od centra

Bratislavskí lesníci: Bratislava má poklad vo forme plnohodnotného lesa iba kúsok od centra

Čas čítania: 4 minút

Bratislava sa v porovnaní s inými veľkomestami môže pochváliť množstvom zelených plôch. Vďaka polohe medzi tokom Dunaja a malokarpatským masívom obklopujú hlavné mesto lesy, ktoré priaznivo ovplyvňujú život jeho obyvateľov. Michal Noga, ktorý má na starosti lesnú pedagogiku v organizácii Mestské lesy Bratislava (MLB), v rozhovore prezradil, v čom spočíva práca bratislavských lesníkov a ako prispievajú k rozvoju i ochrane lesnej zelene.

Tradičný priemysel v Bratislave: Figaro, Istrochem a Slovnaft, aká je ich história?

Tradičný priemysel v Bratislave: Figaro, Istrochem a Slovnaft, aká je ich história?

Čas čítania: 4 minút

V záplave moderných technológií a startupov v Bratislave dodnes nájdeme úspešné prevádzky priemyselných firiem, ale aj pozostatky tovární, ktoré v minulosti vytvárali množstvo pracovných miest pre obyvateľov hlavného mesta. Prečítajte si príbehy rafinérie Slovnaft, chemickej továrne Istrochem a výrobcu cukroviniek Figaro, ktoré roky patrili či patria k ekonomickým pilierom Bratislavy.

Bratislavský rožok – typická pochúťka so stáročnou históriou. Aký je tradičný recept?

Bratislavský rožok – typická pochúťka so stáročnou históriou. Aký je tradičný recept?

Čas čítania: 3 minút

Keď je reč o typických bratislavských špecialitách a pochúťkach, medzi prvými sú vždy spomenuté Bratislavské rožteky – správne rožky. Sladké pekárenské výrobky plnené orechovou či makovou plnkou pozná azda každý Bratislavčan a pre mnohých je Bratislavský rožok symbolom víkendu stráveného v historickom centre, kde ho ponúka väčšina pekární a kaviarní. Jeho príprava však nie je jednoduchá.

Prešporské legendy ožívajú: Súčasní autori oživujú Ďuríčkovej príbehy o Bratislave

Prešporské legendy ožívajú: Ďuríčkovej príbehy o Bratislave podľa súčasných autorov

Čas čítania: 5 minút

Tesne pred Vianocami sa na policiach kníhkupectiev objavila originálna publikácia, ktorá pod stromčekom potešila nejedného Bratislavčana. Zbierka poviedok s názvom Prešporské legendy ožívajú ponúka pätnásť príbehov inšpirovaných povesťami a legendami zo zbierok Prešporský zvon a Dunajská kráľovná Márie Ďuríčkovej, ilustrovaných grafikami Matúša Maťátka a fotografiami Štefana Cipára, vnuka ilustrátora Ďuríčkovej kníh Miroslava Cipára. Publikácia vznikla vďaka iniciatíve Andreja Csina, ktorý je zároveň jedným z autorov poviedok. O  jej vzniku a zostavovaní, ako aj o výbere autorov hovorí editorka knihy Lucia Lackovičová.

Jediný concierge v Bratislave: Naše mesto má veľký potenciál a veľké srdce

Čas čítania: 4 minút

V zahraničí má tradícia concierge v hoteliérstve pevné korene a v lepších hoteloch sú bežnou súčasťou styku s hosťami. Ich úlohou je návštevníkom poradiť atraktívne miesta, pomôcť s plánovaním pobytu či odporučiť kvalitné reštaurácie a podniky v okolí. V Bratislave sa s profesionálom v tomto odbore stretnete iba na jedinom mieste – v Grand Hoteli River Park na dunajskom nábreží. Concierge Peter Vöröš v rozhovore odpovedá, aká je každodenná náplň jeho práce a aké miesta v Bratislave odporúča hosťom, ktorí sa naňho obrátia.

Tieto podniky patria k bratislavským legendám

Čas čítania: 3 minút

Bratislavská gastronomická scéna a úroveň podnikov stúpa a za mnohé reštaurácie, kaviarne či bary sa hlavné mesto nemusí hanbiť ani pred zahraničnými turistami. Mnohé z nich sú súčasťou nových konceptov, ktoré prinášajú moderné služby na svetovej úrovni. Nájdeme tu však stále aj zariadenia, ktoré patria k legendám Bratislavy najmä vďaka svojej histórii a kultovému statusu. 

V meste rastie množstvo chutných a zdravých bylín, ľudia však na ne zabudli

Čas čítania: 5 minút

Bratislava sa ako jedno z najzelenších miest Európy teší hustým lesom a množstvu zelene v meste aj na jeho okraji. V parkoch, záhradách, ale aj na sídliskách rastú rôzne rastliny a bylinky, ktoré ľudia každý deň obchádzajú a nevenujú im pozornosť. Dizajnér a marketér Dodo Dobrik však prostredníctvom svojho projektu Herbár mesta ukazuje, že prehliadame chutné a výživné rastliny so širokým využitím v kuchyni aj liečiteľstve. Stačí sa poriadne obzerať.

8 tipov na letný výlet v okolí Bratislavy

Čas čítania: 4 minút

V časoch neustále sa meniacich opatrení a komplikácií pri cestovaní sa možno niektorí obyvatelia hlavného mesta rozhodnú odložiť dovolenku na neskôr a stráviť leto doma. Aj okolie Bratislavy však skrýva jedinečné zážitky a zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí navštíviť. Týchto osem tipov môže poslúžiť ako víkendová či prázdninová inšpirácia všetkým, ktorých baví objavovať nepoznané krásy svojho okolia.

Nepoznaná Bratislava: Odhaľte atmosféru hlavného mesta zo striech novostavieb

Čas čítania: 3 minút

Hlavné mesto z vyhliadky na Ufe či z hradieb Bratislavského hradu pozná väčšina Bratislavčanov a turistov, ktorí ho stihli navštíviť pred pandémiou koronavírusu. Staré Mesto, Dunaj a ďalšie časti Bratislavy však skrývajú mnoho netypických zakutí, ktoré objavia len talentovaní fotografi či piloti dronov. Na „krásavicu na Dunaji“ sa inak pozerá aj zo striech projektov Panorama Towers, Zuckermandel, Westend či River Park. 

Sprievodca Bratislavou: Turizmu by pomohli prehliadky pre miestnych, vždy je čo objavovať

Čas čítania: 5 minút

Málo odvetví postihla pandémia koronavírusu tak, ako cestovný ruch. Potvrdzujú to aj slová obyvateľov Bratislavy, ktorí v ňom dlhé roky pôsobia. Hoci počas zimného obdobia ani za normálnych okolností nezaznamenáva Bratislava rekordnú návštevnosť, podľa dlhoročného sprievodcu Mariána Bilačiča je momentálna situácia oveľa horšia. Tvrdí, že pomôcť by mohol záujem rodených Bratislavčanov o prehliadky svojho mesta.

Tradičná bratislavská kuchyňa je ovplyvnená zahraničím, nemá sa však za čo hanbiť

Čas čítania: 4 minút

Tradičná bratislavská kuchyňa je poskladaná najmä z rakúskych, maďarských či českých chutí, a ťažko sa hľadá špecifické jedlo, ktoré inde v Európe nenájdete. Zakladateľka gastronomického online magazínu tvrdí, že napriek tomu, že sme väčšinu tradičných jedál prevzali zo zahraničia, bratislavská gastronómia sa nemá za čo hanbiť.

Office roka: Firmy lákajú zamestnancov inšpiratívnymi kanceláriami

Čas čítania: 5 minút

Zamestnávatelia už dávno vedia, že výška odmeny na výplatnej páske nie je jediný faktor, ktorým dokážu motivovať zamestnancov pri práci. Odborníci dlhodobo zdôrazňujú kvalitu pracovného prostredia ako dôležitý aspekt pri výkonoch, ktoré zamestnanci podávajú. Ak sa človek cíti v práci dobre, má dostatok svetla, priestoru, súkromia, ale aj možností oddychu a socializácie s kolegami, má tendenciu pracovať sústredenejšie a kvalitnejšie.

Lousy Auber: Teším sa, keď uvidím, ako moje dielo na Hoteli Kyjev zbúrajú

Čas čítania: 5 minút

Bratislavský fotograf, režisér a umelec Lousy Auber sa do povedomia širšej verejnosti dostal vďaka projektu Hotel Kyjev Deconstructed. V rámci neho navrhol novú fasádu hotela týčiaceho sa nad Kamenným námestím. V portfóliu má aj projekt @lousyselfies a na Instagrame ho sleduje viac ako desaťtisíc ľudí. Napriek tomu, že pred jeho objektívom pravidelne stoja rôzne osobnosti, on sám sa fotí nerád a preferuje, keď na fotke nie je vidieť jeho tvár. 

Bratislava Photogallery: Hlavné mesto očami nepočujúceho fotografa Mateja Kováča

Čas čítania: 3 minút

Hovorí sa, že koľko ľudí, toľko chutí. Pri fotografoch zas platí, že koľko objektívov, toľko jedinečných záberov a pohľadov na objekt. V prípade nepočujúceho fotografa Mateja Kováča je častým objektom Bratislava, ktorej krásy zvečňuje jedinečným štýlom a vyzdvihuje historické, ale aj moderné prvky nášho hlavného mesta. Pozrite si galériu Bratislavy s autorským komentárom jednotlivých záberov.

Sociálna pracovníčka: Ako pomôcť ľuďom v kríze? Opýtajte sa ich

Čas čítania: 7 minút

Každý má nárok na spokojný život v meste. Nielen ľudia žijúci štandardným „usporiadaným“ životom, ale aj tí, ktorí sa pre zlú životnú situáciu ocitli na okraji spoločnosti. Za tento stav môžeme všetci, hovorí terénna sociálna pracovníčka Karina Andrášiková zo združenia Mládež ulice.

Klziská v Bratislave: Kde si túto zimu najlepšie zakorčuľujete?

Čas čítania: 3 minút

Korčuľovanie pod holým nebom je už tradičnou súčasťou Vianoc v Bratislave. Na čerstvom vzduchu s výhľadom na okolitú scenériu a možnosťou osvieženia v podobe vareného vína či vianočného punču sa rozhodne korčuľuje lepšie, ako v krytej hale. Časovo a finančne nenáročných alternatív pritom ponúka Bratislava niekoľko. 

Deti a architektúra 2019: Ako si žiaci predstavujú prvý slovenský mrakodrap?

Čas čítania: 4 minút

Ako by vyzeral prvý slovenský mrakodrap, ak by zadanie do rúk dostali dnešní šiestaci či siedmaci zo základných škôl po celom Slovensku? Veľký počet prihlásených prác do piateho ročníka projektu Deti a architektúra dokazuje, že o architektúru majú žiaci aj učitelia základných škôl záujem. Vysoká kvalita a originalita vypracovaných zadaní dokazujú, že v rôznych kútoch Slovenska vyrastajú nádejní architekti, ktorí sa môžu v budúcnosti podieľať na realizácii svojich nápadov nielen na papieri.

Každý deň hodina do práce. Aké (ne)výhody má bývanie za hranicami Bratislavy?

Čas čítania: 10 minút

Plné príjazdové cesty do Bratislavy, kilometrové kolóny, preplnené škôlky a nedostupnosť služieb. Napriek týmto a ďalším negatívam spojeným s bývaním v tzv. satelitných obciach sa na perifériu Bratislavy sťahujú tisíce ľudí. Podľa urbánneho geografa Martina Švedu táto tendencia v najbližšom období klesať nebude. V rozhovore vysvetľuje, čo ľudí vyháňa z mesta a ako ich pritiahnuť naspäť.

Zdĺhavé povoľovanie výstavby predražuje bývanie v Bratislave

Čas čítania: 4 minút

Hoci výstavba v Bratislave v posledných rokoch výrazne napreduje a  mesto sa dynamicky rozvíja, ľudia hľadajúci nové bývanie si pomaly nebudú mať z čoho vyberať. Ponuku nových projektov totiž brzdia dlhé povoľovacie procesy. Nie sú problémom výlučne pre developerov, ale v konečnom dôsledku zhoršujú dostupnosť bývania v hlavnom meste. Upozorňuje na to Inštitút urbánneho rozvoja (IUR), ktorý s tímom odborníkov pripravil návrhy, ako zlepšiť povoľovanie novej výstavby v Bratislave.

SAVinci: Presné meranie chráni jadrové elektrárne, pomáha aj pri chorobách srdca

Čas čítania: 5 minút

Cítite sa pod tlakom a vystresovaný? Včas odhaliť hroziace zdravotné problémy umožňujú presné merania pomocou moderných technológií. O nových technológiách pri liečbe srdca príde porozprávať v rámci ďalšej prednášky SAVinci doc. Ing. Milan Tyšler, CSc., vedúci oddelenia biomeraní Ústavu merania SAV v stredu 30. októbra o 18. hodine v novej administratívnej budove Westend Plazza. Už od poludnia si tu môžete dať zmerať úroveň stresu, index BMI a krvný tlak.

Seniori v meste potrebujú kontakt s mladými, spokojní sú, keď sa cítia užitoční

Čas čítania: 5 minút

Lívia Matulová Osvaldová sa síce sama považuje za seniorku, ale od typickej dôchodkyne má ďaleko. Ako riaditeľka Občianskych združení Kreatívny klub Luna a  Senior Friendly sa snaží šíriť povedomie o aktívnom starnutí a dôležitosti medzigeneračného trávenia času v komunite. Za svoje aktivity bola nominovaná aj v ankete Osobnosť Bratislavy.

Najfotogenickejšie miesta v Bratislave: Ktoré najviac letia na Instagrame?

Čas čítania: < 1 minút

Nielen turisti, ale aj domáci radi zverejňujú zábery z rôznych zaujímavých a obľúbených kútov Bratislavy. Pri hlavných turistických atrakciách je pravidlom, že na dokonalú fotku čakajú zahraniční návštevníci s fotoaparátmi, aj tínedžeri s mobilmi. Väčšina fotiek skončí práve na Instagrame. Infografika zobrazuje miesta v bratislavskom Starom Meste, z ktorých sa používatelia tejto sociálnej siete „nahlasujú” najviac.

Headliner Bielej noci: Snažím sa, aby ľudia zdvihli hlavy od mobilov

Čas čítania: 4 minút

Duo britských umelcov v zložení Filthy Luker & Pedro Estrellas na tohtoročnej Bielej noci predstavilo tri odvážne, farebné a unikátne inštalácie. Zo Skladu č.7 v Eurovea City trčali chápadlá obrej chobotnice, na streche River Parku pristála žiarivá raketa a celé to z výšky sledovali oči umiestnené na strome pri Starom moste. Filthy Luker v rozhovore prezradil, kde vidí význam pouličného umenia pre rozvoj miest, a ktoré je jeho najobľúbenejšie dielo v Európe.

Odborník na lasery: Podstatu svetla nepoznajú ani nositelia Nobelovej ceny

Čas čítania: 6 minút

Posledný septembrový víkend sa v Bratislave bude niesť v znamení Bielej noci a tematicky sa tomu prispôsobí aj prednáška SAVinci s názvom Fotonika: Tajomný svet svetla. Do novootvorenej administratívnej budovy Westend Plazza zavíta v stredu 25. septembra 2019 o 18. hodine RNDr. Dušan Chorvát, PhD., zástupca riaditeľa Medzinárodného laserového centra.

Deväť umeleckých diel, ktoré by ste počas Bielej noci nemali vynechať

Čas čítania: 4 minút

Prvýkrát v päťročnej histórii konania Bielej noci v Bratislave bude toto podujatie trvať tri dni. Od piatka 27. do nedele 29. septembra budú mať Bratislavčania, návštevníci aj turisti príležitosť pozrieť si umelecké inštalácie, spoznať tajomné zákutia Bratislavy a vychutnať si jedinečný zážitok, ktorý Biela noc do ulíc nášho hlavného mesta prináša.

Architekti prvého mrakodrapu: Dobré mesto pre ľudí sa dokáže prispôsobiť zmenám

Čas čítania: 7 minút

Patria k najväčším architektonickým ateliérom na Slovensku. Podieľajú sa na projektoch, ktoré formujú moderný vzhľad a panorámu Bratislavy. Architekti z GFI stoja za návrhom prvého slovenského mrakodrapu aj za ďalšími veľkými projektmi ako Klingerka, Pribinova 19, Landererova 12 či River Park 2. Zakladatelia štúdia Radoslav Grečmal (R.G.) a Pavol Franko (P.F.) a vedúca oddelenia architektúry Katarína Jägrová (K.J.) hovoria o spolupráci so svetoznámou Beth Galí aj o tom, ako by mala Bratislava vyzerať o 30 rokov.

Navštívil všetky krajiny sveta: Čím zaujala cestovateľa Bratislava a čo jej chýba

Čas čítania: 4 minút

James Asquith ako najmladší človek na svete precestoval všetkých 196 krajín. V dnešnej dobe je podľa neho mimoriadne jednoduché cestovať popri škole či práci, ale musia byť na to vytvorené podmienky a človek musí byť disciplinovaný a vytrvalý v tom, čo si predsavzal. Do Bratislavy sa vrátil po deviatich rokoch. Aký dojem naňho urobilo hlavné mesto Slovenska?

Infografika: Barcelona, Paríž, Viedeň… Bratislava v konkurencii kongresových metropol

Čas čítania: < 1 minút

Cestovanie za kongresmi je po kúpeľníctve druhé najzárobkovejšie odvetvie cestovného ruchu. „O možnosť usporiadať kongres sa spravidla uchádza viacero organizátorov z viacerých  miest, pretože je to významná možnosť propagácie mesta a šírenia jeho dobrého mena vo svete. V neposlednom rade ide o lukratívnu oblasť cestovného ruchu,“ povedal v rozhovore pre Spojenú Bratislavu Peter Petrovič, konateľ spoločnosti GUARANT International s.r.o., ktorá sa viac ako 25 rokov špecializuje na organizáciu kongresov v Európe. 

Architekt moderného Dubaja: Opýtajte sa ľudí, kde chcú bývať, a oni vám odpovedia, kam sa bude mesto rozvíjať

Čas čítania: 5 minút

Začínal v USA ako absolvent STU s minimom skúseností a vypracoval sa na člena predstavenstva nadnárodnej korporácie. V Dubaji navrhuje luxusné štvrte s rodinnými domami s rozlohou 3 500 štvorcových metrov, špecializuje sa aj na výškové budovy, a  so spoločníkmi vybudoval úspešnú architektonickú firmu. Príbeh Tomáša Gulíška, rodáka z Bratislavy, pokojne možno označiť ako „success story“. Kde vidí potenciál rozvoja nášho hlavného mesta, prezradil v rozhovore.

Promenáda pre všetkých. Ako urobiť miesto pre chodcov aj cyklistov

Čas čítania: 4 minút

Vodiči osobných áut, cestujúci v MHD, cyklisti, kolobežkári, korčuliari, bežci aj chodci, psičkári aj mamičky s kočíkmi, všetci sa stretávajú v živých uliciach Bratislavy. Obyvatelia mesta prirodzene neustále hľadajú nové alternatívy ako sa efektívne a pohodlne presúvať z miesta na miesto. Hoci sa viacerí dopravní odborníci zhodujú, že zodpovední stále najviac preferujú vodičov áut, trend sa pomaly mení. Podobne ako moderné svetové metropoly, aj Bratislava hľadá spôsoby ako vytvoriť lepšie podmienky pre alternatívne formy dopravy. Zmeny v dopravných návykoch však prinášajú nové otázky a výzvy. Kde vytvárať priestor pre cyklotrasy? Ako vhodne nastaviť vzájomné fungovanie chodcov, rýchlych kolobežkárov a cyklistov tak, aby boli všetci v bezpečí?

Biela noc bude hravá, kreslená, komiksová. Potrvá tri dni

Čas čítania: 5 minút

V septembri sa v Bratislave uskutoční už piaty ročník medzinárodného festivalu súčasného umenia Biela noc. Diela svetových umelcov zasadené do mestského prostredia si budú môcť návštevníci užiť prvýkrát nielen jednu noc, ale počas plnohodnotných troch dní. Hlavná organizátorka Bielej noci Zuzana Pacáková tvrdí, že mesto nie je kulisou, ale plnohodnotnou súčasťou výstavy, a jeho obyvatelia tak majú unikátnu príležitosť spoznať zaujímavé miesta a neznáme zákutia, ktoré dovtedy možno ani nepoznali.

Aj takto vyzerala Bratislava

Čas čítania: 2 minút

Historické zábery Bratislavy zo 60. rokov minulého storočia, budovy tesne pred zbúraním, čiernobiele odkazy bývalého režimu. Aj taká je tvorba fotografa Pavla Breiera, rodáka z Bratislavy, ktorý sa špecializuje na dokumentárnu a reportážnu fotografiu. Ako pedagóg pôsobí na Univerzite Komenského aj na Paneurópskej Univerzite. Jeho zábery zobrazujú hlavné mesto počas búrlivého obdobia búrania starého a výstavby nového. 

Šéf festivalu Viva Musica!: Ľudia v Bratislave začínajú vnímať význam vysokej kultúry

Čas čítania: 5 minút

Viva Musica! je najväčší a najznámejší festival klasickej hudby na Slovensku. Tisíce divákov si pravidelne kupujú vstupenky na koncerty svetových umelcov. Napriek tomu organizátor festivalu Matej Drlička tvrdí, že každý rok začína od nuly a nebyť korporácií, ktoré vysoké umenie na Slovensku podporujú bez vidiny osobného prospechu, zorganizovať Viva Musica! by bolo takmer nemožné.

Kam v Bratislave na krátky výlet na bicykli, alebo na celodennú cyklotúru?

Čas čítania: 3 minút

V hlavnom meste Slovenska sa nachádza 191 cyklistických ciest  s celkovou dĺžkou 987 kilometrov. Mnohé trasy sa na niektorých miestach pretínajú a križujú, vďaka čomu sa cyklisti v Bratislave naozaj nemôžu sťažovať na nedostatok možností. Inšpirujte sa návrhmi na kratšie bicyklové výlety, ale aj celodennú cyklotúru pre zdatnejších športovcov.

V kongresovej turistike Bratislava zaostáva. Prečo ju mesto potrebuje?

Čas čítania: 5 minút

Cestovanie za kongresmi je po kúpeľníctve druhé najzárobkovejšie odvetvie cestovného ruchu. Podľa výpočtov odborníkov na túto oblasť turizmu minie jeden účastník kongresu v priemere 1 500 eur. Ako je na tom v porovnaní so susednými metropolami Bratislava a prečo by malo byť v záujme mesta a regiónu, aby malo veľké kongresové centrum, hovorí Peter Petrovič, konateľ spoločnosti GUARANT International s.r.o., ktorá sa viac ako 25 rokov špecializuje na organizáciu kongresov v Európe.

Nábrežie Dunaja ožije v nedeľu svetovým baletom

Čas čítania: 2 minút

V Bratislave sa stalo dobrou tradíciou, že viaceré kultúrne podujatia sa konajú na nábrežiach Dunaja v priamom kontakte s riekou a hviezdnou oblohou. Umenie a rieku spája aj jedinečný festival Chorea, ktorý sa koná v nedeľu 16. júna sa na námestí Grand Plazza v River Parku. Chorea rúca bariéry medzi moderným baletom a verejnosťou, pre ktorú je open air galavečer často prvým zážitkom spojeným s týmto druhom tanca.

Otvorené parky a záhrady priniesli cirkusové vystúpenia, komentované prehliadky aj atrakcie pre najmenších

Čas čítania: 4 minút

Obyvatelia Bratislavy to nemusia mať do prírody tak ďaleko, ako si myslia. Dokazuje to populárny Víkend otvorených parkov a záhrad, ktorý sa konal 1. a 2. júna na celom Slovensku. V Bratislave otvorili svoje brány zelené lokality, ktoré majú čo ponúknuť nielen odborníkom, ale všetkým obyvateľom hlavného mesta, ktorí sa zaujímajú o záhradnú architektúru, zeleň a životné prostredie.

Svetelné efekty aj neviditeľné budovy. Na čo všetko sa využívajú LED fasády?

Čas čítania: 4 minút

Spájanie architektúry s modernými technológiami je trendom posledných rokov. LED fasády už neslúžia len ako plocha na zobrazovanie reklamy, ale oživujú budovy vizuálnymi efektmi. Na unikátne spojenie LED technológie a architektúry sa môžeme tešiť aj na Slovensku. Najväčšia LED fasáda v strednej Európe bude už onedlho súčasťou novej štvrte Eurovea City. Vzniká na administratívnej budove Landererova 12.

IXPO: Dôkaz, že najmodernejšie technológie a development patria k sebe

Čas čítania: 3 minút

Budúca najvyššia budova Bratislavy, interaktívna nová štvrť a skĺbenie developmentu a moderných technológií. Aj o tom bol technologický festival IXPO, ktorého sa s jedinečnou virtuálnou realitou novej štvrte Eurovea City a nadrozmerným modelom mrakodrapu Eurovea Tower zúčastnilo aj JTRE.

SAVinci: Prečo bez včiel ľudstvo nemá šancu?

Čas čítania: 4 minút

Vedeli ste, že už starovekí Rimania využívali med nielen ako sladidlo, ale aj ako prostriedok na hojenie rán? Ktorý med je kvalitný a vyčistí napríklad odreninu? Stráca v horúcom čaji svoje prospešné vlastnosti? Tieto a mnohé ďalšie témy zaujímali návštevníkov prednášky SAVinci, ktorú v administratívnej budove novej generácie Westend Gate opäť zorganizoval Westend spoločne so Slovenskou akadémiou vied.

Výstava budúcnosti zóny Eurovea City sprístupnená

Čas čítania: 4 minút

Existujúci komplex Eurovea a jeho rozšírenie o druhú fázu tvoria kľúčové časti štvrte Eurovea City, ktorá významne ovplyvňuje vzhľad a kvalitu života v tejto obľúbenej časti Bratislavy. Pre mnohých obyvateľov hlavného mesta je Eurovea jedným z ťažiskových bodov, kde vedia vybaviť pracovné povinnosti, plnohodnotne stráviť voľný čas s deťmi, nakúpiť či relaxovať na nábreží Dunaja.

Projektový manažér Zuckermandlu: Počas najintenzívnejších prác bolo na stavbe viac ako tisíc ľudí

Čas čítania: 8 minút

Nová mestská štvrť Zuckermandel svojou polohou pod hradným kopcom rozširuje mestské jadro a spája Staré Mesto s nábrežnou promenádou. Nájdeme tu byty, oceňované kancelárie, kaviarne, reštaurácie a rozľahlý verejný priestor, v ktorom majú svoje miesto malé námestia, uličky a zeleň. O procese výstavby, momentálnej situácii aj o plánoch do budúcna sme sa rozprávali s jedným z dvoch projektových manažérov Zuckermandlu Vladislavom Bekom.

Eurovea2 raňajkovala s novinármi

Čas čítania: 3 minút

Prípravy na výstavbu projektu Eurovea2 sú v plnom prúde. Rozsahom najväčšia stavba v Bratislave nadviaže na ľuďmi obľúbenú časť Eurovea a posunie jej hranice až pod  most Apollo. Súčasťou bude predĺženie promenády pri Dunaji, rozšírenie verejných priestorov, pribudnú aj byty a kancelárie, rozšíri sa nákupná zóna a bonusom bude prvý slovenský mrakodrap EUROVEA TOWER.

Keď fotografia zachytí, čo bežné oko nevidí

Čas čítania: 5 minút

Niekedy je najlepšie nechať o našich štvrtiach hovoriť iných. Zuzana Janeková je amatérska fotografka, ktorá sa rada túla ulicami Bratislavy a na svojom Instagramovom profile @no4lily zverejňuje fotografie miest, ktoré považuje za výnimočné a zaujímavé. Jej štýl sa líši od profesionálnych záberov, je svieži a vždy ukrýva niečo neobyčajné.

Mamičky hľadajú oddych, miesto pre deti i služby. Páči sa im v Medickej záhrade aj na Železnej studničke

Čas čítania: 8 minút

Dobré mesto musí slúžiť všetkým. A to aj vtedy, ak ním kráčame s kočíkom pred sebou či s hračkárkou „tatrovkou“ za sebou. Byť na materskej dnes už neznamená len ostať doma a neustále sa starať o domácnosť. Matky vyhľadávajú priestor, kde sa môžu deti hrať a ony si môžu aspoň na chvíľu oddýchnuť od denno-denných povinností.