Kategória

Promo lokality Westend

Olympionik Nagy potešil nádejných plavcov. Za ich výkony v bazéne im rozdal mokré vysvedčenia

Olympionik Nagy potešil nádejných plavcov. Za výkony v bazéne im rozdal mokré vysvedčenia

Čas čítania: 4 minút

Vybrané ročníky základných škôl v Bratislave sa môžu zúčastniť bezplatného plaveckého kurzu, ktorý organizuje občianske združenie SportInstitute s podporou developera JTRE. SportInstitute stojí za iniciatívou Budúci víťazi, ktorej cieľom je podpora zdravého životného štýlu a prevencia obezity. Najväčšiu pozornosť školákov si získal olympionik a strieborný medailista z ME 2016 v Londýne Richard Nagy, ktorý ich za výkony odmenil symbolickými „mokrými“ vysvedčeniami.

Bratislavské futbalové kluby: V SDM Domino chcú spolupracovať s elitou, podporujú športový aj osobnostný rast

Čas čítania: 4 minút

V Bratislave sa hrá futbal na profesionálnej úrovni už od roku 1898. Počas tohto obdobia vzniklo v hlavnom meste mnoho klubov, niektoré s amatérskym či rekreačným zameraním, iné s ambíciami vychovávať reprezentantov a získavať prestížne trofeje. Medzi významné kluby patrí aj SDM Domino Bratislava s viac ako 30-ročnou históriou, ktorý pod predsedom Radovanom Rumanovičom pokračuje v úspešnej práci s mládežou.

Deň otvorených dverí na Eurovea Tower

Deň otvorených dverí v Eurovea Tower

Čas čítania: < 1 minút

Nové pohľady na Bratislavu ponúka nedávno dokončený prvý slovenský mrakodrap. Z výšky 168 metrov si ho mohla prvýkrát vychutnať aj verejnosť. Pozrite si, aký bol Deň otvorených dverí v Eurovea Tower.

Zaujímavé miesta mestských častí: Dúbravka

Zaujímavé miesta mestských častí: Dúbravka

Čas čítania: 4 minút

Severozápadná mestská časť Bratislavy má za sebou búrlivú minulosť. Od roku 1574, s ktorým sa spája prvá písomná zmienka o Dúbravke, bola počas mnohých vojen niekoľkokrát vypálená a vyplienená. Napriek tomu sa dokázala vzchopiť a dnes je domovom pre viac ako 35-tisíc obyvateľov Bratislavy. Leží na východnom úpätí Devínskej Kobyly a vďaka množstvu zelene je obľúbenou voľnočasovou destináciou všetkých Bratislavčanov. Ktoré miesta v nej sa oplatí navštíviť?

Bratislava z dronu: Čo je potrebné pre lietanie za úchvatnými zábermi

Bratislava z dronu: Čo je potrebné pre lietanie za úchvatnými zábermi

Čas čítania: 3 minút

Letecké zábery sú v súčasnosti veľmi atraktívne a často ich využívajú filmári, médiá, ale aj developeri či realitné kancelárie. Aj naše hlavné mesto má známych tvorcov, ktorí sa venujú lietaniu s dronom. Jedným z nich je aj Richard Raymann, ktorý na instagramovom profile @zdronu zverejňuje zaujímavé fotografie a videá. V rozhovore približuje svoju prácu a problematiku pilotovania dronov na Slovensku.

Architektka SAV: Bratislava sa stále hľadá, najdôležitejšie pre rozvoj sú verejné priestory

Architektka SAV: Bratislava sa stále hľadá, najdôležitejšie pre rozvoj sú verejné priestory

Čas čítania: 6 minút

Naše hlavné mesto je definované svojou históriou, polohou aj mnohými zmenami režimov. Je Bratislava architektonicky veľkomesto? Túto a ďalšie otázky zodpovie Ing. arch. Laura Krišteková, PhD., z Historického ústavu SAV, spolu s architekom Jurajom Benetinom z COMPASS architekti. Septembrovú prednášku zo série SAVinci s moderátorom Stanom Ščepánom si môžete prísť vypočuť v stredu 28. septembra o 18:00 vo veľkej kongresovej sále Westend Plazza na Patrónke.

SAVinci: Vyššie životné nároky si vyberajú daň na planéte. Prežijeme rok 2222?

SAVinci: Vyššie životné nároky si vyberajú daň na planéte. Prežijeme rok 2222?

Čas čítania: 6 minút

Zvýšená kvalita života, pohodlnosť a náročnosť na životný priestor spôsobujú, že ubúda čoraz viac lesov, vody a prirodzených ekosystémov, ktorým ako ľudstvo vďačíme za život. Má ešte naša planéta nádej na záchranu, a môžu pomôcť aj malé zmeny vo fungovaní domácností? Odpovedá Doc. RNDr. Zita Izakovičová, PhD, riaditeľka Ústavu krajinnej ekológie Slovenskej akadémie vied. Spolu s kolegom, členom predsedníctva SAV a vedeckým pracovníkom RNDr. Pavlom Simanom, PhD., túto tému rozvedú aj na prednáške SAVinci, ktorá sa bude výnimočne konať na Tyršáku, v stredu 29. júna o 18. hod.

Partnerské mestá Bratislavy: Cezhraničná výpomoc aj odovzdanie skúseností

Čas čítania: 5 minút

Napriek geografickej vzdialenosti sa mestá na celom svete spájajú, aby udržiavali vzájomné kultúrne, ekonomické putá a kontakty medzi svojimi obyvateľmi. Stávajú sa z nich partnerské alebo sesterské mestá. História partnerstiev siaha až do 9. storočia, moderný koncept vznikol počas druhej svetovej vojny a pretrváva až dodnes.

Deti a architektúra: Žiaci kreslili kultúrne stánky budúcnosti

Čas čítania: 4 minút

Dvadsať školákov s rodičmi a pedagógmi pricestovalo do Bratislavy, aby sa zúčastnili na slávnostnom odovzdávaní ocenení za svoju tvorbu v rámci projektu Deti a architektúra. Žiaci z celého Slovenska zaslali do súťaže vyše šesťsto výtvarných prác na tému Budovy pre kultúru a porota z nich ocenila dvadsať najlepších. Po oficiálnom programe čakala víťazov aj prehliadka architektonicky zaujímavých budov v centre Bratislavy.

SAVinci: Hoaxom treba predchádzať. Keď im ľudia uveria, nepresvedčíte ich

Čas čítania: 6 minút

Filtrovať informácie a rozlišovať fakty od poloprávd či zavádzania je kvôli internetu a sociálnym sieťam čoraz náročnejšie. Prednášajúci Vladimíra Čavojová a Jakub Šrol z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV upozorňujú, že hoaxy a propaganda sa šíria najmä počas krízových situácií ako pandémia či vojna. Ako ich rozlišovať a ako predchádzať ich šíreniu sa dozviete počas najbližšej prednášky z cyklu SAVinci, ktorá sa uskutoční 30.3. na profile Westend Bratislava.

Alojz Rigele: umelec, ktorého v Bratislave stretnete takmer na každom kroku

Čas čítania: 3 minút

Kamenosochár, rezbár a vyhľadávaný portrétista, ktorý počas viac ako 40-ročnej kariéry spolupracoval s architektmi, umelecky dotváral budovy, tvoril plakety, busty či náhrobné kamene – dokonca aj ten svoj. Jeho najznámejšie diela obchádzal na potulkách Bratislavou azda každý domáci či turista, no často si možno ani neuvedomil, že ide o výtvory jedného z najvýznamnejších bratislavských umelcov. Alojz Rigele sa na Bratislave podpísal mnohými zaujímavými a originálnymi dielami.

Najkrajšie európske vianočné trhy v roku 2021

Čas čítania: 3 minút

Hoci v Bratislave a ďalších slovenských mestách boli pre pandémiu vianočné trhy zrušené, väčšina európskych metropol našla spôsob, ako si tradíciu udržať. Či už vďaka prísnej kontrole opatrení alebo vysokej zaočkovanosti si môžu obyvatelia okolitých štátov vychutnať vianočné trhy, mnohé po ročnej pauze. Tieto patria k tým najkrajším v Európe.

Biela noc potrvá dva týždne, podporí najmä domácich tvorcov

Čas čítania: 4 minút

Po minuloročnej improvizácii a vianočnej edícii obľúbeného festivalu vizuálneho a svetelného umenia v mestskom prostredí sa Biela noc vracia do bratislavských ulíc v tradičnom septembrovom termíne. Namiesto jedného víkendu však potrvá až dva týždne, pričom väčšinu inštalácií bude možné si vychutnať počas celého trvania podujatia. Riaditeľka Bielej noci Zuzana Pacáková v rozhovore vysvetľuje, čo ju a kolegov viedlo k dlhšiemu trvaniu a na čo sa môžu návštevníci tešiť.

SAVinci: Čo vplýva na kvalitu vody a kde sa Bratislavčania bezpečne okúpu?

Čas čítania: 8 minút

Voda dobrá, voda zlá. Čo všetko vplýva na kvalitu vody, ktorú pijeme? A ako zistíme, v ktorom jazere si môžeme bezpečne zaplávať? Aj na to odpovie Marek Sokáč, ktorý pôsobí ako predseda Vedeckej rady Ústavu hydrológie Slovenskej akadémie vied. O tom, ako sa voda skúma, prezradí viac na ďalšej online prednáške z cyklu SAVinci, ktorá sa uskutoční v stredu 30. júna o 18. hodine na profile Westend Bratislava.

SAVinci: Aké liečivé byliny nájdeme na slovenských lúkach, a ktorá lúka v Bratislave je najkrajšia?

Čas čítania: 5 minút

Lúka môže byť rozkvitnutá, zelená, plná života, ale aj liečivá. Ing. Jana Špulerová, PhD. z Ústavu krajinnej ekológie SAV hovorí, že lúka je okrem iného miestom, ktoré poskytuje mnohé úžitky pre spoločnosť, a na Slovensku nájdeme množstvo liečivých bylín, ktoré majú priaznivé účinky na rôzne ochorenia. Viac prezradí na ďalšej prednáške z cyklu SAVinci, ktorá sa uskutoční v stredu 26.5. na profile Westend Bratislava.

SAVinci: Pri vývine mozgu sú kľúčové prvé tri roky života

Čas čítania: 5 minút

Mozog začína „pracovať“ ešte pred narodením človeka a do jeho smrti sa nezastaví ani na sekundu. Ovplyvňuje všetky dôležité procesy ako dýchanie, fyzické potreby, spánok či nálady a emócie. Michal Dubovický z Centra experimentálnej medicíny SAV v rozhovore vysvetľuje, čo môžu rodičia urobiť pre optimálny vývin mozgu svojho dieťaťa pred aj po narodení a ako ho trénovať aj v starobe. Viac prezradí v ďalšej z cyklu prednášok SAVinci, ktorá sa uskutoční v stredu 28. apríla na facebookovom profile Westend Bratislava.

SAVinci: Viac ako betónu spotrebujú ľudia len vody. Prečo je taký obľúbený?

Čas čítania: 4 minút

Betón patrí medzi najrozšírenejšie a najpoužívanejšie základné stavebné materiály. Minulý rok sa globálne vyprodukovali štyri miliardy ton cementu a viac ako 20 miliárd ton betónu. Denná spotreba tohto materiálu na každého obyvateľa našej planéty tak predstavovala tri litre, čím sa stal betón po vode druhou najviac spotrebovanou komoditou na svete. Vedúci Oddelenia stavebných hmôt a konštrukcií Ústavu stavebníctva a architektúry SAV Martin Tchingnabé-Palou tvrdí, že okrem stavebných a konštrukčných výhod môže byť betón aj ekologický. Viac prezradí počas prednášky SAVinci, ktorá sa uskutoční v stredu 31.3. o 18:00 na Facebook profile Westend Bratislava.

Nepoznaná Bratislava: Odhaľte atmosféru hlavného mesta zo striech novostavieb

Čas čítania: 3 minút

Hlavné mesto z vyhliadky na Ufe či z hradieb Bratislavského hradu pozná väčšina Bratislavčanov a turistov, ktorí ho stihli navštíviť pred pandémiou koronavírusu. Staré Mesto, Dunaj a ďalšie časti Bratislavy však skrývajú mnoho netypických zakutí, ktoré objavia len talentovaní fotografi či piloti dronov. Na „krásavicu na Dunaji“ sa inak pozerá aj zo striech projektov Panorama Towers, Zuckermandel, Westend či River Park. 

Klimatológ: Nedávne mrazy sú na Slovensku bežné, na juhu USA s nimi však majú problémy

Čas čítania: 6 minút

Nízke teploty, ktoré v niektorých častiach Slovenska v polovici februára klesli pod mínus dvadsať stupňov, upriamujú pozornosť na klimatické zmeny v našom ovzduší. Podľa klimatológa Pavla Nejedlíka z Ústavu vied o Zemi SAV však ide o bežný jav, ktorý sa pravidelne opakuje. Napriek tomu upozorňuje, že hoci v súčasnosti ľudstvo trápia iné problémy, globálne otepľovanie nikam nezmizlo a z dlhodobého hľadiska ide o veľké riziko pre našu planétu. Klimatická zmena a my je téma februárovej online prednášky z cyklu SAVinci.

SAVinci: Ako a prečo sa udržať v pohybe počas pandémie

Čas čítania: 9 minút

Menej uskladneného tuku, lepší metabolizmus, viac energie, kvalitnejší spánok. Pravidelný šport prináša ľudskému organizmu viacero benefitov. Podľa Barbary Ukropcovej z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied môžu mať ľudia s vyššou fyzickou zdatnosťou miernejší priebeh ochorenia COVID-19. Po prekonaní COVID-19 však treba byť pri návrate k intenzívnejšej pohybovej aktivite opatrný. Docentka, ktorá sa špecializuje na vplyv pohybu a jeho mechanizmy u seniorov, ľudí s obezitou, pacientov s Parkinsonovou chorobou či vyliečených onkologických pacientov, bude mať januárovú online prednášku zo série SAVinci.

5 tipov na výlet do bratislavskej prírody bez davov

Čas čítania: 4 minút

Prísnejšie opatrenia a lockdown „vyhnali“ obyvateľov hlavného mesta do okolitej prírody. Na internete kolujú fotografie plných parkovísk na Kolibe či Železnej studničke. Tieto dve obľúbené lokality nie sú ani zďaleka všetko, čo Bratislava ponúka. Na zaujímavé miesta uprostred lesov sa dá dostať aj bez tlačenia sa v dave ľudí. Päť z nich odporučil podpredseda Klubu bratislavských turistov Miroslav Svítek.

Historička SAV: Pandémie poznáme už zo staroveku, napriek tomu veríme podobným nezmyslom

Čas čítania: 8 minút

Celosvetová pandémia nového koronavírusu je z historického hľadiska jednou z mnohých epidémií, ktoré postihli veľkú časť obyvateľstva. Od morových epidémií či kiahní sa v mnohom líši, stále sa však nájdu aj spoločné črty, a to najmä v správaní obyvateľstva a reakciách na nákazu. Historička SAV Tünde Lengyelová počas online prednášky SAVinci, ktorá sa bude konať v stredu 4. novembra 2020 o 18:00 vysvetlí, ako vyzerali epidémie v minulosti a čím je ochorenie COVID-19 iné.

Virologička SAV: Vakcína proti koronavírusu bude dostupná najskôr budúci rok

Čas čítania: 6 minút

Po uvoľnenom lete a návrate k takmer bežnému fungovaniu čelí Slovensko druhej vlne koronakrízy. Pribúdajú rekordné počty nakazených a hoci väčšina z nich má bezpríznakový priebeh ochorenia, objavuje sa čoraz viac prípadov dlhodobých následkov. Časť populácie napriek každodenným správam o negatívnych vplyvoch tohto ochorenia vytrvalo popiera jeho existenciu a spochybňuje potrebu vakcinácie. Práve tá bude podľa virologičky Tatiany Betákovej z Biomedicínskeho centra SAV kľúčová v tom, či sa nám koronavírusu podarí zbaviť.

Westend, Zuckermandel, Panorama Park: Filmári si obľúbili nové štvrte Bratislavy

Čas čítania: 4 minút

Slovenská seriálová a filmová produkcia išla v poslednom desaťročí prudko nahor a nielen televízie, ale aj kiná dávajú čoraz viac priestoru domácej tvorbe. Pri kvalitnej produkcii je okrem scenára, režiséra či hercov dôležitý aj priestor, v ktorom sa príbeh odohráva. Bratislava ponúka množstvo zaujímavých scenérií pre audiovizuálnu tvorbu a štáby si obľúbili aj nové štvrte reprezentujúce modernú metropolu.

Sociologička SAV: Počas pandémie sa ľudia viac báli ekonomických dosahov

Čas čítania: 4 minút

Marianna Mrva zo Sociologického ústavu SAV je členkou tímu expertov, ktorí v apríli zrealizovali prieskum s názvom „Ako sa máte, Slovensko?“. Išlo o druhú vlnu série prieskumov, ktoré sa zameriavajú na vplyvy pandémie koronavírusu na občanov Slovenska, ich obavy, spokojnosť s opatreniami a názory na spoločensko-politické dianie. V rozhovore hovorí aj to, z čoho mali Slováci najväčšie obavy a ako poctivo dodržiavali prísne nariadenia. 

Odborníčka na hoaxy: Zosmiešňovanie konšpiračných teórií môže fungovať

Čas čítania: 7 minút

Odmietanie vakcinácie, nenávisť k Európskej únii či nepodložené obvinenia o „zapredanosti“ rôznych osobností či médií. Doba informačnej presýtenosti priniesla aj dezinformácie, hoaxy a ovplyvnila celú spoločnosť. Konšpiračné teórie na hranici reality a uveriteľnosti síce niekoho pobavia, no Kristína Blažeková z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV upozorňuje, že môžu mať vážne a niekedy až nebezpečné dôsledky. Ako nepodľahnúť hoaxom o pandémii bude hovoriť na ďalšej prednáške z cyklu SAVinci v stredu 6. mája o 17.30 hod., tentoraz prostredníctvom live streamu.

Ekonóm SAV: Starnutie populácie je pre Slovensko príležitosť

Čas čítania: 7 minút

Starnutie populácie má vplyv na všetky oblasti spoločnosti. Rastúci počet ľudí vo veku 50 a viac rokov vyvoláva dôležité otázky, ako sa s týmto javom mestá a krajiny vysporiadajú. Na druhej strane otvára aj nové príležitosti. Jednou z nich je strieborná ekonomika – produkty a služby, ktoré sú prispôsobené ľuďom vo vyššom veku. Ekonóm Slovenskej akadémie vied Viliam Páleník hovorí, že Slovensko by si túto príležitosť nemalo nechať ujsť. Striebornej ekonomike venuje najbližšiu prednášku z cyklu SAVinci, v stredu 29. januára o 17.30 hod. v budove Westend Plazza.

Vedec SAV: Rodovú nerovnosť musia zmeniť ženy, muži sa ťažko vzdajú moci

Čas čítania: 6 minút

Rodová nerovnosť v domácnosti, na pracovisku, ale aj vo vzťahoch je témou, pred ktorou mnohí zatvárajú oči. Je to práve kvôli stereotypom, na ktoré si spoločnosť zvykla a považuje ich za svoju nemennú súčasť. Podľa doc. PhDr. Gabriela Bianchiho, CSc., zástupcu riaditeľky Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV je dôležité, aby školy na tieto stereotypy upozorňovali deti už od útleho veku. Len tak majú šancu si ich uvedomiť a spochybniť ich skôr, ako si ich privlastnia.

SAVinci: Vedkyne SAV priniesli do Westendu mozog na dlani

Čas čítania: 4 minút

Ktorá časť nášho mozgu je ovplyvnená, keď sme opití? Prečo ženy rozoznávajú viac farieb ako muži? Klamú nás naše zmysly? Tieto a mnohé ďalšie otázky o ľudskom mozgu zodpovedali Barbora Cimrová a Diana Bzdúšková z Centra experimentálnej medicíny SAV, ktoré zavítali do novootvorenej budovy Westend Plazza v rámci novembrovej prednášky SAVinci.

SAVinci: Presné meranie chráni jadrové elektrárne, pomáha aj pri chorobách srdca

Čas čítania: 5 minút

Cítite sa pod tlakom a vystresovaný? Včas odhaliť hroziace zdravotné problémy umožňujú presné merania pomocou moderných technológií. O nových technológiách pri liečbe srdca príde porozprávať v rámci ďalšej prednášky SAVinci doc. Ing. Milan Tyšler, CSc., vedúci oddelenia biomeraní Ústavu merania SAV v stredu 30. októbra o 18. hodine v novej administratívnej budove Westend Plazza. Už od poludnia si tu môžete dať zmerať úroveň stresu, index BMI a krvný tlak.

Odborník na lasery: Podstatu svetla nepoznajú ani nositelia Nobelovej ceny

Čas čítania: 6 minút

Posledný septembrový víkend sa v Bratislave bude niesť v znamení Bielej noci a tematicky sa tomu prispôsobí aj prednáška SAVinci s názvom Fotonika: Tajomný svet svetla. Do novootvorenej administratívnej budovy Westend Plazza zavíta v stredu 25. septembra 2019 o 18. hodine RNDr. Dušan Chorvát, PhD., zástupca riaditeľa Medzinárodného laserového centra.

Historička SAV: Česť mala v stredoveku väčšiu hodnotu ako život

Čas čítania: 5 minút

Chute, návyky a životospráva stredovekých hradných pánov bude témou ďalšej prednášky z cyklu SAVinci, ktorú organizuje Westend spolu so Slovenskou akadémiou vied v stredu 31. júla o 18. hodine. Odborníčka z Historického ústavu SAV Daniela Dvořáková hovorí, že študovať každodenný život ľudí v stredoveku sa oplatí a že sa od nich máme čo učiť. Na druhej strane zdôrazňuje, že oproti vtedajším pomerom sa dnes má ľudstvo veľmi dobre.

Kam v Bratislave na krátky výlet na bicykli, alebo na celodennú cyklotúru?

Čas čítania: 3 minút

V hlavnom meste Slovenska sa nachádza 191 cyklistických ciest  s celkovou dĺžkou 987 kilometrov. Mnohé trasy sa na niektorých miestach pretínajú a križujú, vďaka čomu sa cyklisti v Bratislave naozaj nemôžu sťažovať na nedostatok možností. Inšpirujte sa návrhmi na kratšie bicyklové výlety, ale aj celodennú cyklotúru pre zdatnejších športovcov.

Astrofyzik Gömöry: Slnko je laboratórium, kde môžeme pozorovať astronomické procesy

Čas čítania: 6 minút

Význam Slnka pre život na našej planéte je nespochybniteľný. Aj keď ho považujeme za každodennú súčasť našich životov, z výskumného hľadiska ide o výnimočnú hviezdu. Jeho pozorovaniu sa venuje aj Mgr. Peter Gömöry, PhD., riaditeľ Astrofyzikálneho ústavu SAV. Na ďalšej prednáške z cyklu SAVinci v novej budove Westend Plazza predstavil aj Európsky slnečný ďalekohľad, vďaka ktorému budeme mať možnosť bližšie spoznať procesy, ktoré sa na Slnku dejú každý deň.

V Bratislave sa otvoria záhrady, o ktorých ste možno ani netušili, že existujú

Čas čítania: 3 minút

Lienky, motýle, jašterice, včely, žaby či rôzne druhy vtákov. Pestrú faunu je možné nájsť aj v Bratislave, iba treba vedieť, kde hľadať. Pomôcť môže nadchádzajúci Víkend otvorených parkov a záhrad, ktorý umožní nadšencom prírody navštíviť najkrajšie  zelené oázy na Slovensku. Ponúkne 101 lokalít na strávenie voľných dní, pričom vo viacerých z nich je možné využiť možnosť komentovaných prehliadok.

Zeleň v kancelárii zvyšuje výkon. Ktoré rastliny najlepšie prečistia vzduch?

Čas čítania: 3 minút

Zeleň v kanceláriách prispieva k produktivite, zdravému pracovnému prostrediu a lepšiemu pocitu v práci. Výhody zelených kancelárií potvrdilo množstvo výskumov. Napríklad štúdia Univerzity v Exeteri potvrdila, že priestory vhodne doplnené rastlinami zvyšujú produktivitu až o 15 percent. Aj v jednom z predchádzajúcich článkov sme spomínali viaceré štúdie, ktoré potvrdili, že zelené kancelárie majú pozitívny vplyv na psychický aj fyzický stav zamestnancov.

SAVinci: Prečo bez včiel ľudstvo nemá šancu?

Čas čítania: 4 minút

Vedeli ste, že už starovekí Rimania využívali med nielen ako sladidlo, ale aj ako prostriedok na hojenie rán? Ktorý med je kvalitný a vyčistí napríklad odreninu? Stráca v horúcom čaji svoje prospešné vlastnosti? Tieto a mnohé ďalšie témy zaujímali návštevníkov prednášky SAVinci, ktorú v administratívnej budove novej generácie Westend Gate opäť zorganizoval Westend spoločne so Slovenskou akadémiou vied.

Sedem spôsobov, ako spríjemniť pracovné prostredie vašej spoločnosti

Čas čítania: 5 minút

Firemné benefity dávno nie sú jediným lákadlom, ktorými sa spoločnosti snažia presviedčať potenciálnych zamestnancov, že sú pre nich tým správnym pôsobiskom. Podľa prieskumu expertov na interiérový dizajn každý piaty zamestnanec považuje za hlavné kritérium atraktívneho pracoviska možnosť relaxovať a odreagovať sa priamo v práci. Pri súčasnej situácii na pracovnom trhu, keď firmy „bojujú“ o každého kvalitného človeka, sa pre mnohých stáva dizajn kancelárií prioritou.

Výskumník SAV: Slovenský med má svetovú kvalitu, chýba mu marketing

Čas čítania: 6 minút

Westend a Slovenská akadémia vied spoločne pokračujú v predstavovaní nových vedeckých objavov v rámci cyklu prednášok SAVinci. Tento mesiac bude prednášať výskumník Ústavu molekulárnej biológie SAV Juraj Majtán, ktorý sa venuje skúmaniu včelích produktov a ich využitiu v medicíne. O výsledkoch výskumu, ale aj o spojení práce mikrobiológa so starostlivosťou o včely, vám porozpráva na prednáške s názvom Prečo bez včiel nemá ľudstvo šancu? v stredu 24. apríla o 17:30 v lobby Westend Gate.

Westend Plazza: Budova najnovšej generácie s vlastným food courtom otvorí brány nájomcom už v júni

Čas čítania: 6 minút

Do najnovšieho projektu Westend Plazza z dielne JTRE sa v júni nasťahujú prví nájomcovia. Jeho dokončením dostane Westend biznis zóna finálnu podobu a prepojí nové námestie so všetkými budovami, ktoré sú jeho súčasťou. Podľa Alexandry Rozborovej, lízingovej manažérky JTRE, ide iba o jeden z množstva benefitov tejto administratívnej zóny.

„Snažíme sa vyliečiť pacientov, ktorým už neostáva žiadna nádej.“ Do Westendu zavíta Študentská osobnosť roka

Čas čítania: 6 minút

Westend a Slovenská akadémia vied spoločne pokračujú v predstavovaní nových vedeckých objavov v rámci cyklu prednášok SAVinci. Druhá prednášajúca Silvia Schmidtová sa svojim onkologickým výskumom snaží prispieť k liečbe ochorenia, ktoré bolo donedávna označované za nevyliečiteľné. Práve Silvia a tím ľudí okolo nej má ambíciu túto skutočnosť zmeniť. O najnovších objavoch vo výskume liečby rakoviny sa s vami podelí v stredu 6. marca o 17:30 h. v lobby Westend Gate.

Hlavolamy, logické úlohy a veľa otázok – aj taká bola prvá prednáška SAVinci

Čas čítania: 4 minút

Viac ako 50 hostí zaujala prvá z cyklu interaktívnych prednášok SAVinci organizovaných Westend biznis zónou a Slovenskou akadémiou vied. Vedecké objavy z kvantovej fyziky prezentoval laickej verejnosti Daniel Nagaj, výskumník SAV, ktorý sa po pôsobení v zahraničí vrátil domov, aby sa mohol venovať výskumu a popularizovaniu vedy na Slovensku.

Slovenská akadémia to vo Westende vie. Štartujeme cyklus interaktívnych prednášok.

Čas čítania: 5 minút

Westend a Slovenská akadémia vied sa spolu vydávajú do boja so záplavou nových vedeckých objavov. Laickej verejnosti prinesú tento rok cyklus interaktívnych prednášok SAVinci, v rámci ktorého sa dozviete všetko o tom, čo ľudstvo čaká v budúcnosti. Najnovšie a často ešte nepublikované informácie z rôznych oblastí budú prezentovať vedecké kapacity naprieč všetkými vednými odbormi. Westend je totiž domovom mnohých celosvetových spoločností, susedí tiež s najväčšou slovenskou vedeckou inštitúciou, preto je prirodzene predurčený na takúto spoluprácu.

EUROVEA CITY a bulvár Pribinova prepoja historické centrum s modernou štvrťou, ktorá vzniká na nábreží Dunaja

Čas čítania: 4 minút

EUROVEA CITY ako súčasť vznikajúceho nového centra mesta predstavili novinárom a pozvaným hosťom zástupcovia developera JTRE, architekt Radoslav Grečmal z GFI a svoju víziu priblížila aj barcelonská architektka Beth Galí. Už druhé stretnutie s novinármi týkajúce sa tohto projektu sa konalo v industriálnej atmosfére ikonického priestoru Skladu č. 7.

Lamač bol Blumenau, Patrónka Westend: Aká história sa skrýva za týmito názvami?

Čas čítania: 3 minút

Lamač, niekdajšia chorvátska osada, dnes mestská časť Bratislavy, má za sebou bohatú históriu, v priebehu ktorej si vyslúžila viacero mnohojazyčných pomenovaní. Prečítajte si, odkiaľ pochádza jej dnešný názov, prečo je dnes Patrónka Patrónkou a ako na históriu nadväzuje dnešné pomenovanie Westend.

Pripravoval budovu pre liekovú agentúru: Westend Plazza spĺňala všetky očakávania

Čas čítania: 10 minút

Keď sa uvažovalo o príchode Európskej liekovej agentúry (EMA) na Slovensko, bolo nutné vybrať jej priestory. Spomedzi 19 prihlášok sa z metropol nových členov EÚ dostala do užšieho finále jedine Bratislava s budovou Westend Plazza, ktorá dostala vynikajúce hodnotenie. Architekt Peter Moravčík (CBRE) bol súčasťou tímu, ktorý ju vyberal.