Kategória

Architektúra a urbanizmus

Deti a architektúra: Jedenásty ročník ukázal, ako si žiaci predstavujú premenu zo starého na nové

Deti a architektúra: Jedenásty ročník ukázal, ako si žiaci predstavujú premenu zo starého na nové

Čas čítania: 4 minút

Ako dať druhý život starým budovám, verejným priestorom či umeleckým predmetom? Ako ich pretvoriť tak, aby fungovali v súčasnosti a zároveň si zachovali svoju pôvodnú hodnotu? Práve to bola výzva pre žiakov zapojených do jedenásteho ročníka vzdelávacieho programu Deti a architektúra. O tom, ako celý ročník prebiehal a ako sa deti popasovali so zadaním, nám porozprávala zakladateľka projektu Darina Lalíková.

Kniha Ikony architektúry vychádza v treťom vydaní. Deťom predstaví aj modernú slovenskú architektúru 21. storočia

Kniha Ikony architektúry vychádza v treťom vydaní. Deťom predstaví aj modernú slovenskú architektúru 21. storočia

Čas čítania: 5 minút

Darina Lalíková sa roky venuje osvete v oblasti architektúry medzi dospelými aj deťmi. Je zakladateľkou obľúbeného vzdelávacieho projektu Deti a architektúra, organizuje rôzne podujatia a pripravila už tretie vydanie knihy Ikony architektúry …čo by deti mali vedieť o slovenskej a svetovej modernej architektúre, ktoré bude čitateľom k dispozícii v marci 2025. V rozhovore vysvetľuje, čo ju viedlo k aktualizácii vydania a ako podľa nej viesť deti k záujmu o architektúru už od útleho veku.

Vyrieši nový stavebný zákon nedostatok bytov v Bratislave? Odpovedá odborník

Pomôže nový stavebný zákon vyriešiť nedostatok bytov v Bratislave? Odpovedá odborník

Čas čítania: 3 minút

Od 1. apríla 2025 nadobudne na Slovensku účinnosť nový stavebný zákon, ktorý prináša zásadné zmeny v oblasti výstavby a povoľovacích procesov. Jeho hlavným cieľom je zrýchliť a zjednodušiť stavebné konania, no zároveň kladie väčší dôraz na zodpovednosť projektantov a stavebníkov. O konkrétnych zmenách, ktoré prináša, hovorí Ing. Juraj Suchánek, výkonný riaditeľ Inštitútu urbánneho rozvoja.

Neuroarchitektúra: Ako nás ovplyvňuje priestor, v ktorom žijeme?

Neuroarchitektúra: Ako nás ovplyvňuje priestor, v ktorom žijeme?

Čas čítania: 4 minút

Ako sa cítite, keď prechádzate centrom Bratislavy na ceste do práce, do školy alebo domov? Ako sa mení vaša nálada po hodinách strávených v kancelárii alebo oddychom v parku? Prostredie, v ktorom žijeme a pracujeme, nás ovplyvňuje viac, než si uvedomujeme. Neuroarchitektúra je vedný odbor prepájajúci architektúru s neurovedou, ktorý skúma, ako budovy a verejné priestory formujú naše emócie, sústredenie či psychickú pohodu. Táto pomerne mladá disciplína svoje využitie v praxi nachádza aj v Bratislave.

Ako šport mení mestá: dobrú prax ukazujú Kodaň, Londýn, Barcelona či Štokholm

Čas čítania: 6 minút

Kľúčovým motorom rozvoja mestských štvrtí môže byť aj šport. Pomáha im získať jedinečný charakter, využiť riedko osídlené oblasti a pritiahnuť nových obyvateľov aj turistov. Štokholmský Stadshagen, Ørestad v Kodani, Stratford v Londýne a Poblenou v Barcelone sú príkladmi lokalít, ktoré sa z upadajúcich selektívne využívaných území zmenili na aktívne štvrte pre všetkých.

Najočakávanejšie developerské projekty, ktoré dokončia vo svete v roku 2025

Najočakávanejšie developerské projekty, ktoré dokončia vo svete v roku 2025

Čas čítania: 4 minút

Rok 2025 prinesie nové architektonické dominanty po celom svete. Či už ide o kultúrne ikony, moderné mrakodrapy alebo futuristické múzeá, tieto projekty menia tvár miest a stávajú sa symbolmi pokroku. Prečítajte si výber najočakávanejších projektov, ktoré by mali byť dokončené práve v tomto roku.

6 tém, ktoré najviac zaujali v roku 2024

6 tém, ktoré najviac zaujali v roku 2024

Čas čítania: 3 minút

Rok 2024 priniesol do Bratislavy víziu veľkej európskej metropoly, prvý mrakodrap a film o jeho výstavbe, plán pre nové výškové budovy či najdlhší trolejbus na Slovensku. Spomenúť si na všetky tie udalosti môže byť niekedy náročné, a preto vám aj v tomto roku prinášame výber šiestich z najzaujímavejších článkov, ktoré ste mohli v magazíne Spojená Bratislava čítať.

6 kníh o Bratislave, ktoré potešia ako darček alebo čítanie na sviatky

7 kníh o Bratislave, ktoré potešia ako darček alebo čítanie na sviatky

Čas čítania: 4 minút

Knihy sú dlhodobo jedným z najobľúbenejších darčekov. A to nielen na Vianoce, ale aj k rôznym sviatkom. Ak hľadáte originálny darček, ktorý zaručene poteší, publikácie o Bratislave sú skvelou voľbou. Naše hlavné mesto so svojou bohatou históriou a pestrou kultúrou je nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie pre autorov. Za posledné dva roky vzniklo niekoľko výnimočných kníh, ktoré rozhodne majú svoje miesto pod vianočným stromčekom.

Nové mrakodrapy doplnia panorámu Bratislavy, inšpirovali sme sa Karpatmi a Dunajom, hovorí víťaz architektonickej súťaže

Nové mrakodrapy doplnia panorámu Bratislavy, inšpirovali sme sa Karpatmi a Dunajom, hovorí víťaz architektonickej súťaže

Čas čítania: 4 minút

Za víťazným návrhom nových mrakodrapov pri Dunaji v Bratislave stojí holandská spoločnosť KCAP s veľkými skúsenosťami s revitalizáciou zanedbaných nábreží na zmiešané štvrte. Jeden z partnerov v spoločnosti Jeroen Dirckx v rozhovore vysvetľuje, ako s kolegami pristúpili k zadaniu a čo pre nich bolo najväčšou výzvou.

Projekt Deti a architektúra otvára druhú dekádu, žiakom ukáže hodnotu rekonštrukcií

Projekt Deti a architektúra otvára druhú dekádu, žiakom ukáže hodnotu rekonštrukcií

Čas čítania: 4 minút

Hoci architektúra je súčasť každodenného života azda každého z nás, v učebných osnovách základných či stredných škôl by sme ju hľadali márne. Projekt Deti a architektúra si kladie za cieľ oboznámiť žiakov 5. a 6. ročníka základných škôl s rôznymi témami týkajúcimi sa tejto oblasti. O aktuálnom ročníku vzdelávacieho kurzu v rozhovore hovorí jeho zakladateľka Darina Lalíková.

Od Manderláku k Eurovea Tower: Aké boli navyššie budovy Bratislavy?

Od Manderláku k Eurovea Tower: Aké boli najvyššie budovy Bratislavy?

Čas čítania: 3 minút

Bratislava sa počas svojej histórie neustále menila, modernizovala a rástla. Medzi najvýznamnejšie symboly urbanistického rozvoja mesta patrí ikonická budova Manderlák, ktorá bola na dlhé roky najvyššou budovou Bratislavy. Jej dominancia sa dynamickým rozvojom výstavby postupne strácala a ako symbol výškových stavieb v našom meste ju nahradila novostavba Eurovea Tower. Aké sú príbehy týchto symbolov, ktoré odrážajú vývoj a ambície Bratislavy?

5 bratislavských knižníc a zaujímavostí, ktoré ste o nich možno nevedeli

5 bratislavských knižníc a zaujímavostí, ktoré ste o nich možno nevedeli

Čas čítania: 3 minút

Knižnice už dávno neplnia len tradičnú úlohu miest na čítanie a požičiavanie kníh. V súčasnosti sa snažia naskočiť na cestu k moderným priestorom, ktoré fungujú aj ako centrá komunitného a kultúrneho života. Ich architektúra a ponuka služieb dokážu výrazne ovplyvniť atraktívnosť pre obyvateľov aj návštevníkov. Týchto päť knižníc patrí k najnavštevovanejším v Bratislave.

Urbanisti z Gehl architects: Morten Kjer Jeppesen a Yaxin Wang.

Urbanisti z Gehl Architects: Mesto je dobré vtedy, keď v ňom ľudia chcú tráviť čas

Čas čítania: 4 minút

Gehl Architects je medzinárodná architektonická a urbanistická spoločnosť založená dánskym architektom Janom Gehlom, jedným z priekopníkov mestotvorby orientovanej na peších a cyklistov. Jeho ateliér sa zameriava na zvyšovanie kvality verejných priestorov a život nielen v budovách, ale najmä medzi nimi. V Bratislave sa odborníci tohto ateliéru venujú revitalizácii niektorých bývalých priemyselných oblastí, napríklad zóne Nové Lido na pravom brehu Dunaja. V rozhovore odpovedajú Morten Kjer Jeppesen (MKJ), vedúci európskeho tímu pre masterplanning a dizajn, a urbanistka a architektka Yaxin Wang (YW).

Výškové budovy a Slovensko: Otec ázijských veží Ladislav Hudec, Manderlák i rastúce nábrežie

Výškové budovy a Slovensko: Otec ázijských veží Ladislav Hudec, Manderlák i rastúce nábrežie

Čas čítania: 4 minút

Výškové budovy sa aj v našich končinách stávajú súčasťou verejného priestoru a každodenného života. S ich výstavbou to v minulosti nebolo jednoduché a veľkolepé plány často stroskotali pre nedokonalé riešenia, chýbajúce financie či režim, ktorý im neprial. Najviac „výškoviek“ má dnes v katastri naše hlavné mesto. Pozrite sa, ktorá budova presiahla ako prvá výšku 40 metrov a aké sú súčasné trendy v stavaní mrakodrapov.

Bratislavské víno je nositeľom kultúry a tradície, môže pomôcť rozvoju cestovného ruchu

6 z najzaujímavejších článkov na Spojenej Bratislave v roku 2023

Čas čítania: 3 minút

Rok 2023 bol v hlavnom meste dynamický a plný zmien. Rýchlo rastúce nové centrum na brehu Dunaja mení panorámu Bratislavy prakticky z roka na rok, pribúdajú zrekonštruované či úplne nové verejné priestory a umelecké diela, mení sa i dopravná infraštruktúra a rastie ponuka služieb. V týchto kulisách sa stále odohráva množstvo zaujímavých ľudských príbehov. Prečítajte si výber z toho najzaujímavejšieho, čo sa uplynulý rok v našom meste dialo.

Biela noc 2023 prinesie do ulíc Bratislavy 45 diel od svetových umelcov

Biela noc 2023 prinesie do ulíc Bratislavy 45 diel od svetových umelcov

Čas čítania: 4 minút

Záver septembra v Bratislave bude už tradične patriť inštaláciám od umelcov svetového formátu. Počas víkendu od 29. septembra do 1. októbra sa bude v uliciach mesta konať deviaty ročník obľúbeného vizuálneho a svetelného festivalu s názvom Biela noc. Jeho riaditeľka Zuzana Pacáková v rozhovore hovorí, že aj tohtoročná edícia festivalu ponúkne návštevníkom netradičnú umeleckú prechádzku mestom plnú zážitkov a nových vnemov.

Projekt Deti a architektúra sa teší rekordnému záujmu, otvára ekologické témy

Projekt Deti a architektúra sa teší rekordnému záujmu, otvára ekologické témy

Čas čítania: 4 minút

Do e-learningového programu Deti a architektúra sa každoročne zapájajú jednotlivci aj triedy z celého Slovenska. Od prvého ročníka projekt narástol a do desiateho pokračovania sa zapojilo viac ako 600 škôl. Architektka a zakladateľka projektu Darina Lalíková v rozhovore vysvetľuje, ako sa jej podarilo zrealizovať myšlienku podpory predstavivosti u detí a budovaní ich vzťahu ku kvalitnej architektúre.

NAJ bratislavské fontány: Ktorá má vlastnú Hollywoodsku hviezdu?

NAJ bratislavské fontány: Ktorá má vlastnú Hollywoodsku hviezdu?

Čas čítania: 4 minút

Na území Bratislavy sa nachádza viac ako stopäťdesiat fontán. Niektoré z nich patria mestským častiam, o iné sa starajú hotely, nákupné centrá či súkromné osoby. Bratislavské fontány nemajú len estetickú funkciu, slúžia aj ako miesta pre stretávanie sa či oddych a niektoré ponúkajú možnosti osvieženia. Toto je osem z nich s prívlastkom „naj“, ktoré sa oplatí navštíviť.

Dni architektúry a dizajnu upriamili pozornosť aj na fotografovanie architektúry

Dni architektúry a dizajnu upriamili pozornosť aj na fotografovanie architektúry

Čas čítania: 3 minút

Architektúra patrí k najčastejším fotografickým témam. Mnoho autorov vyhľadáva v modernej i historickej architektonickej tvorbe zaujímavé detaily v kombinácii s dokonalými líniami. V rámci 14. ročníka festivalu Dni architektúry a dizajnu (DAAD) sa po prvýkrát konala výstava Fotíme architektúru spojená s diskusiou s poprednými slovenskými fotografmi. Pri tejto príležitosti tiež ohlásili novú súťaž v tejto disciplíne, na ktorej sa spolupodieľa dlhoročný partner podujatia, developer J&T Real Estate.

Mestá pre všetkých: Odborníci hovorili o univerzálnom navrhovaní priestorov

Mestá pre všetkých: Odborníci hovorili o univerzálnom navrhovaní priestorov

Čas čítania: < 1 minút

Vytvárať bytové budovy, rekonštruovať historické pamiatky a tvoriť verejné priestory tak, aby boli prístupné naozaj pre všetkých, je v zahraničných metropolách bežným štandardom. Odborníci na mestotvorbu a urbanizmus sa v piatok 21. apríla zišli v Primaciálnom paláci v Bratislave, aby na konferencii organizovanej Fakultou architektúry a dizajnu STU zdieľali inšpirácie zo zahraničia a priniesli návrhy, ako urobiť naše hlavné mesto otvorené pre každého.

Jubilejná 20. Noc architektúry a dizajnu prinesie prednášku o rekonštrukcii SNG aj odovzdanie Ceny dekana

Jubilejná 20. Noc architektúry a dizajnu prinesie prednášku o rekonštrukcii SNG aj odovzdanie Ceny dekana

Čas čítania: 4 minút

Medzi obľúbené podujatia fanúšikov architektúry, dizajnu a kreativity na Slovensku nepochybne patrí tradičná Noc architektúry a dizajnu. Jej dvadsiate pokračovanie opäť prinesie zaujímavé prednášky na aktuálne témy a predstaví prácu profesionálov i študentov Fakulty architektúry a dizajnu STU, kde sa udalosť koná. V rozhovore ju bližšie predstavila Ing. arch. Klára Macháčová, PhD., prodekanka pre zahraničné vzťahy a PR.

Objavuje bratislavské vnútrobloky: Mám ráda, keď v nich vidím život a komunitu

Objavuje bratislavské vnútrobloky: Mám rada, keď v nich vidím život a komunitu

Čas čítania: 5 minút

Za zatvorenými bránami historických bytových domov v Bratislave sa často ukrývajú malé verejné priestory ukryté pred zrakom okoloidúcich. Tieto takzvané vnútrobloky slúžia často ako priestor pre susedské konverzácie či spoločné aktivity. Pár z nich náhodne objavila Lucia Lišková, ktorá sa ich rozhodla zaznamenávať na instagramový profil @bratislavske_vnutrobloky.

5 najočakávanejších stavieb, ktoré dokončia vo svete v roku 2023

5 najočakávanejších stavieb, ktoré dokončia vo svete v roku 2023

Čas čítania: 3 minút

Napriek všetkým turbulenciám v uplynulých dvoch rokoch architektúra vo svete nestagnuje. Dôkazom toho sú novovznikajúce stavby, ktoré majú práve v tomto roku naplánovanú slávnostnú kolaudáciu. Týchto 5 najzaujímavejších projektov určí v roku 2023 novšiu podobu sveta.

Zaujímavé miesta mestských častí Bratislavy: Ružinov

Čas čítania: 5 minút

Jedna z najrozľahlejších mestských častí sa z vidieckej osady stala širším centrom Bratislavy a jej obľuba stále rastie. Vďaka množstvu verejných priestorov, komfortnému napojeniu na centrum mesta električkou aj širokej občianskej vybavenosti si obyvatelia Ružinova užívajú vysokú kvalitu života. Toto sú niektoré z jeho najzaujímavejších lokalít.

5 európskych miest s najekologickejšou dopravnou infraštruktúrou

Čas čítania: 4 minút

S rastúcimi teplotami a alarmujúcimi hodnotami znečistenia vzduchu si európske metropoly kladú čoraz ambicióznejšie ciele, ako vzduch vo svojich uliciach vyčistiť a ochladiť. Mnohé z nich sa snažia odradiť obyvateľov od individuálnej dopravy a investujú do rozvoja alternatívnych spôsobov.

IUR: Bratislava môže byť mestom krátkych vzdialeností, ale musí umožniť rýchlejšiu výstavbu bytov

Čas čítania: 3 minút

Dlhodobý nedostatok bytov v Bratislavy v spojení s rekordnou infláciou, zdražovaním a prudkým rastom cien nehnuteľností spôsobili, že bývanie v hlavnom meste je veľmi nedostupné. Pre stúpajúce úrokové sadzby hypoték si vlastné bývanie môže dovoliť čoraz menej ľudí a tí sú nútení voliť dostupnejšie alternatívy v satelitoch a na periférii mesta.

5 bazénov, ktorými svetové mestá sprístupňujú rieky ľuďom

Čas čítania: 3 minút

Kedysi znečistené industriálne prístavy, dnes obľúbené miesta na kúpanie a trávenie voľného času. Svetové mestá si čoraz viac uvedomujú hodnotu vodných tokov a pretvárajú ich v súčasti verejných priestorov. Riečne bazény sú obľúbenými destináciami domácich aj turistov počas horúcich letných dní. Tieto príklady môžu byť inšpiráciou aj pre Bratislavu.

Ako sa poučiť z pandémie a tvoriť zdravšie a bezpečnejšie mestá?

Čas čítania: 4 minút

Dostupnejšia a kvalitnejšia zdravotná starostlivosť, dostatok zdravotníckych špecialistov v pomerne krátkej vzdialenosti aj rýchla reakcia v prípade nečakaných komplikácií. Mestá sú vo všeobecnosti vnímané ako zdravšie a bezpečnejšie miesto pre život, aj keď v posledných rokoch čelia výzvam spojeným s klimatickou zmenou. K tomu sa pridal pomerne čerstvý problém – ako počas pandémie dodržať pri vysokej hustote obyvateľstva jeden z kľúčových obranných mechanizmov – sociálny odstup.

Najočakávanejšie svetové projekty roku 2022

Čas čítania: 4 minút

Mnoho veľkých a významných projektov po celom svete bolo pozastavených či odložených na neurčito, a výstavba sa pre pandémiu a nedostatok materiálu predĺžila o mesiace či roky. Napriek tomu by malo byť v roku 2022 dokončených viacero zaujímavých developmentov, ktoré posúvajú hranice architektúry, urbanizmu či technológií míľovými krokmi vpred. Toto je šesť z tých najzaujímavejších.

Zdroj: Netflix

4+1 program o architektúre na Netflixe na chladné jesenné večery

Čas čítania: 3 minút

Populárna streamovacia služba Netflix pravidelne pridáva nové tituly, okrem iného aj seriály či dokumenty venované architektúre, dizajnu a zaujímavým interiérom. S príchodom chladných jesenných dní sa ich večerné sledovanie stáva atraktívnejším. Prinášame vám tipy na päť čerstvo pridaných programov, ktoré určite zaujmú každého fanúšika architektúry.

6 umeleckých diel na Bielej noci, ktoré si nenechajte ujsť

Čas čítania: 4 minút

Spolu s festivalom vizuálneho umenia sa do bratislavských ulíc vrátila kultúra a fanúšikovia umenia. Biela noc trvá od 17. septembra do 3. októbra, pričom aj posledný víkend prinesie popri trvalých aj nové dočasné diela, ktoré je možné vychutnať si iba počas niekoľkých dní. Vstup k dielam je zdarma, medzi povinnú výbavu patrí iba teplé oblečenie a chuť spoznávať nové, jedinečné formy umenia.

Výhody bývania v komunite: Zdravšie srdce, bezpečnosť aj vyššia hodnota nehnuteľnosti

Čas čítania: 3 minút

Človek je spoločenský tvor a byť súčasťou rodiny či okruhu priateľov patrí k jeho prirodzeným potrebám. Počas prudkej urbanizácie v uplynulých desiatkach rokov narástla aj dôležitosť susedskej komunity združujúcej ľudí bývajúcich v konkrétnej oblasti, ktorí sa každý deň stretávajú v spoločných verejných priestoroch a trávia spolu voľný čas po práci či počas športových aktivít. Život v susedskej komunite so sebou prináša viacero výhod.

Dizajnér mestského mobiliáru: Keď je verejný priestor pekný a udržiavaný, aj ľudia sa v ňom správajú lepšie

Čas čítania: 5 minút

Každý obyvateľ mesta využíva verejný priestor, hoci veľakrát si to neuvedomuje. Obyčajná cesta do obchodu či venčenie domáceho miláčika môžu byť skúškou kvality miest určených na stretávanie, oddych, relax či šport. David Karásek, dizajnér a majiteľ spoločnosti mmcité, ktorá sa špecializuje na kvalitné dizajnové produkty mestského mobiliáru hovorí, že podľa jeho skúseností v estetických a dizajnových priestoroch sú ľudia menej náchylní k agresívnemu správaniu či vandalizmu, a investovať do nich sa v konečnom dôsledku oplatí.

6 podôb komunitných záhrad v Európe

Čas čítania: 3 minút

Komunitné záhradkárčenie spája ľudí v susedstvách a na sídliskách pri činnosti prospešnej pre všetkých. Vo vysunutých záhonoch na bývalých opustených a zanedbaných priestranstvách rastú paradajky, uhorky, jahody a ďalšie plodiny, ktoré poskytujú pestovateľom väčšiu mieru sebestačnosti a zveľaďujú verejný priestor. Vďaka komunitným záhradám môžu aj rodiny z bytov viesť svoje deti k ekologickejšiemu zmýšľaniu a odovzdať im zručnosti, ktoré sa im v budúcnosti môžu zísť.

Regulované nájomné byty sú dostupnou voľbou pre mladých, ovplyvňujú aj ceny nehnuteľností

Čas čítania: 4 minút

Nedostatok bytov na trhu, rastúce ceny nehnuteľností a minimálny dosah mesta na reguláciu týchto javov. Tri problémy, ktoré by mohli pomôcť vyriešiť štátom alebo mestom vlastnené nájomné byty s regulovaným nájmom. Tých je v Bratislave momentálne veľký nedostatok a aj v dôsledku toho sa stáva hľadanie cenovo dostupného bývania náročnou úlohou.

Deti a architektúra: Odmenou pre autorov najkrajších mostov je prehliadka Bratislavy

Čas čítania: 3 minút

Hoci oneskorene, ale predsa. Ocenení žiaci 5. a 6. ročníkov základných škôl a gymnázií, ktorých diela vybrala odborná porota zložená z expertov na vzdelávanie, architektúru a dizajn, absolvovali vernisáž víťazných diel vzdelávacieho projektu Deti a architektúra spojenú so slávnostným odovzdávaním cien. Po uvoľnení opatrení a zmiernení epidemiologickej situácie si konečne mohli užiť aj prehliadku po architektonických dominantách Bratislavy.

5 princípov zeleného mesta: Ako má vyzerať mesto budúcnosti podľa Singapuru

Čas čítania: 4 minút

Keď sa povie mesto budúcnosti, väčšina ľudí si predstaví mrakodrapy, lietajúce autá a množstvo moderných technológií. Čoraz viac odborníkov a klimatológov však upozorňuje, že ľudstvo sa v budúcnosti bude musieť naučiť žiť oveľa viac v súlade s prírodou, aby minimalizovalo uhlíkovú stopu a spotrebu energií.

Office roka: Po návrate z home officu musia kancelárie ponúknuť pridanú hodnotu

Čas čítania: 4 minút

Priestor pre prácu už dávno neznamená iba stôl, stolička a počítač. Aj vďaka skúsenosti s pandémiou koronavírusu zamestnávatelia pochopili, že kancelárie musia ponúknuť zamestnancom pridanú hodnotu, a po viac ako roku práce z domu si niektoré spoločnosti na Slovensku uvedomili potrebu transformácie pracovného prostredia. Dvanásť z nich postúpilo do finále piateho ročníka ankety Office roka.

6 podcastov o architektúre, ktoré stojí za to si vypočuť

Čas čítania: 3 minút

Hoci architektúra je prevažne vizuálne umenie a jej fanúšikovia si ju najlepšie vychutnajú naživo, v knihách či na internete, podcastový „boom“ neobišiel ani túto oblasť. Vo svete už pomerne dlho funguje viacero zaujímavých podcastov s inšpiratívnymi architektmi, urbanistami a dizajnérmi, a postupne začínajú pribúdať aj v našich končinách. Tieto by si nemal nechať ujsť žiadny priaznivec kvalitnej architektúry.

Deti a architektúra: Ôsmy ročník obľúbeného projektu predstaví žiakom budovy pre kultúru

Čas čítania: 6 minút

Online vzdelávanie sa pre pandémiu stalo novým normálom a tisíce žiakov si zvykli absolvovať hodiny slovenčiny či matematiky spoza obrazovky počítača. S novým prístupom k výučbe cez internet však prichádzajú výzvy, ako urobiť tento proces atraktívny a zaujímavý. Darina Lalíková sa spolu s kolegami venuje e-learningu už sedem rokov a v rámci projektu Deti a architektúra ukazuje žiakom druhého stupňa základných škôl rôzne zaujímavosti zo sveta architektúry. Darí sa jej to pútavým spôsobom, vďaka ktorému záujem o projekt každý rok rastie.

Bratislava objektívom dronu

Čas čítania: 3 minút

Niekedy sa na veci treba pozrieť s nadhľadom. Matúš Kotulič – na Instagrame @metthouse_movie – vo voľnom čase na Bratislavu „nadhliada“ z riadnej výšky a často vďaka tomu vznikajú netypické zábery hlavného mesta, ktoré bežným fotoaparátom človek nezachytí. Jeho tvorba zachytená dronom zobrazuje rozvíjajúcu sa, ale aj historickú Bratislavu zo všetkých strán.

5 ikon architektúry, ktoré môžete vďaka Googlu navštíviť aj počas lockdownu

Čas čítania: 4 minút

Väčšina cestovateľov má už prísnych opatrení „plné zuby“ a najradšej by sa opäť vydala objavovať svet. Našťastie, existujú rôzne spôsoby, ako aspoň čiastočne uspokojiť túžbu vidieť niečo nové. Vďaka projektu Googlu Arts & Culture boli sprístupnené desaťtisíce umeleckých a architektonických diel, výstav a galérií, ktoré si môžu fanúšikovia umenia vychutnať z pohodlia domova.

5 ukrytých lokalít v Bratislave, ktoré stojí za to objaviť

Čas čítania: 4 minút

Uzavreté okresy a prísne obmedzenia sa dajú využiť aj inak, ako objavovaním nových seriálov na Netflixe. Mnohí Bratislavčania môžu mať pocit, že majú svoje mesto pochodené, ale napriek tomu nemusia poznať každú zaujímavú lokalitu, ktorú Bratislava ponúka. V jej zastrčených zákutiach a menej známych častiach môže ktokoľvek objaviť prekvapenia, aké by ho nečakali ani za hranicou okresu.

Pictown: Kvalitnú vizualizáciu bez znalosti architektúry nevytvoríte

Čas čítania: 5 minút

Pripravovali vizualizácie národného kultúrneho a kongresového centra v Novom Lide, Vydrice či polyfunkčnej budovy v Eurovea City, ale aj luxusných víl či zahraničného dovolenkového rezortu. Architekti a dizajnéri spoločnosti Pictown vytvárajú atraktívne a moderné dizajny, ktoré veľa ľudí zaujmú viac, ako pôdorys či technický nákres projektu. Zakladateľ spoločnosti František Kudiváni v rozhovore prezrádza, čo robí vizualizáciu kvalitnou, a na akých projektoch by sa radi podieľali v budúcnosti.

4 reality šou na Netflixe o architektúre, dizajne a realitách

Čas čítania: 3 minút

Štúdia ukázala, že výber filmu alebo seriálu na Netflixe zaberie priemernému Američanovi 45 hodín ročne. Je to približne sedem a pol minúty rozhodovania denne. Tento drahocenný čas sa dá ušetriť výberom niektorého z  tipov na reality šou pre nadšencov architektúry, interiérového dizajnu, ale aj drámy a napätia. Čas v lockdowne je možné si krátiť aj naberaním nových inšpirácií a nápadov z luxusných amerických víl, ale aj minimalistických riešení.

Špeciálna Vianočná edícia Bielej noci predstaví tvorbu domácich umelcov

Čas čítania: 4 minút

Vianoce v Bratislave budú okrem tradičnej sviatočnej výzdoby krajšie aj vďaka Christmas Edition festivalu Biela noc. Organizátori sa napriek nepriaznivej situácii rozhodli spríjemniť Bratislavčanom zimné prechádzky v meste a počas decembra prinesú do ulíc hlavného mesta dvanásť umeleckých inštalácií.

Park medzi výškovými budovami – výzva pre krajinného architekta

Čas čítania: 4 minút

Sad Janka Kráľa, Medická záhrada, Horský park. Staré „tradičné“ zelené miesta v Bratislave dopĺňajú moderné parky a záhrady, ktoré sú často súčasťou komplexných mestských štvrtí. Ich obyvatelia, ale aj zamestnanci firiem, ktoré tu sídlia, ocenia kúsok prírody priamo za dverami, kde môžu relaxovať a vychutnať si obed či kávu. Ako pristupovať k tvorbe mestských parkov?

V Bratislave chýba 40 000 bytov, ich nedostatok tlačí ceny nahor

Čas čítania: 3 minút

Dynamický rozvoj, rozsiahla urbanizácia, rozvíjajúca sa infraštruktúra a stále širší okruh satelitných obcí. Napriek všetkým týmto prívlastkom, ktoré sa spomínajú v súvislosti s Bratislavou, nie je v hlavnom meste ani zďaleka dostatok možností zadováženia si vlastného bývania. Pomaly rastúca ponuka nestíha uspokojovať dopyt, čo prirodzene tlačí ceny nehnuteľností nahor.

Deti sú v online doma, hravé a interaktívne kurzy o architektúre ich bavia

Čas čítania: 5 minút

Uplynulé mesiace ukázali, aká dôležitá je dostupnosť kvalitného online vzdelávania. Školy, ktoré nechceli zaostať, sa museli prispôsobiť a pomocou digitálnych technológií vyučovať prostredníctvom online prednášok, videohodín a webinárov. Lucia Lalka z agentúry Eduvision je expertkou na digitálne vzdelávanie. V rámci projektu Deti a architektúra má na starosti metodiku a so svojim tímom zabezpečuje kreatívnu, dizajnovú a technickú stránku. Tvrdí, že význam a potreba e-learningu rastie, ale mnohí si to uvedomili až v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Dizajnérka interiérov: Pandémia preverila stav nášho bývania

Čas čítania: 8 minút

Veronika Kotradyová sa venuje vplyvu okolitého prostredia na ľudské vnímanie a psychiku. V publikácii Ako dobre bývať vysvetľuje, ako sa interiér bytu či domu stáva odrazom jeho vlastníka a kde je hranica medzi príjemným interiérom a nadmerným množstvom stimulov pre ľudské zmysly. Kvalitnému interiéru a životnému priestoru v bývaní sa venuje ďalší diel zo seriálu Spokojný život v meste.

Architekt: Územný plán má byť prísny, ale nesmie obmedzovať rozvoj mesta

Čas čítania: 4 minút

Územný plán má prísne určovať jasné pravidlá rozvoja územia, zároveň musí umožňovať dostatočnú slobodu pre jednotlivých aktérov, aby mesto mohlo rásť a rozvíjať sa bez zbytočných obmedzení. Odborníci aj investori sa zhodujú, že zastaralý a nepružný územný plán Bratislavy potrebuje aktualizáciu. Na čo územný plán slúži a ako by mala vyzerať jeho aktualizácia?

Mestá duchov: Takto vyzerali svetové metropoly počas karantény

Čas čítania: 3 minút

Prísne opatrenia zavedené v metropolách po celom svete sa pomaly uvoľňujú a do ich ulíc sa vracia život. Počas vrcholiacej pandémie boli aj tie najznámejšie a za normálnych okolností najfrekventovanejšie miesta na celom svete takmer vyľudnené. Pohľady na opustenú Eiffelovu vežu, Times Square či Karlov most sa pravdepodobne tak skoro nebudú opakovať.

Kreslenie, Lego, Minecraft: Ako deti zabaviť a rozvíjať ich talent v architektúre

Čas čítania: 4 minút

Rozvíjať detský talent a zároveň udržať záujem a pozornosť o danú oblasť môže byť náročné. Na deti sa z každej strany valí množstvo impulzov a možností, ako tráviť voľný čas. Architektúra napriek svojmu nespornému vplyvu na históriu, ale aj na každodenný život nie je zaradená medzi povinné vyučovacie predmety. Rodičia tak musia hľadať iné možnosti, ako svoje ratolesti zaujímavým a poučným spôsobom vniesť do jej sveta.

Deväť účtov na Instagrame pre fanúšikov architektúry a dizajnu

Čas čítania: 4 minút

Za svetovou architektúrou sa pravdepodobne nebude dať vycestovať pár mesiacov, ale fanúšikovia moderných a originálnych stavieb si môžu vychutnať aspoň fotografie či videá, ktoré ponúkajú sociálne siete. Či už sú to webové portály, magazíny alebo špecializované profily, priaznivci architektúry si na Instagrame prídu na svoje.

Šesť online prehliadok architektúry a umenia, ktoré absolvujete z pohodlia obývačky

Čas čítania: 4 minút

Komu chýba cestovanie, objavovanie nových zákutí sveta a navštevovanie zaujímavých miest, môže aspoň dočasne uspokojiť svoju túžbu vďaka internetu a možnostiam, ktoré ponúka. Aj fanúšikovia architektúry si prídu na svoje. Online prostredie ponúka množstvo prehliadok ikonických domov, galérií a stavieb, po ktorých sa oplatí poprechádzať aspoň virtuálne.

Homeoffice: Ako si doma vytvoriť produktívne a príjemné pracovné prostredie?

Čas čítania: 3 minút

Mnoho ľudí sa po vyhlásení mimoriadneho stavu ocitlo v situácii, keď namiesto pravidelného dochádzania do kancelárie musia absolvovať pracovný týždeň v domácom prostredí. Tzv. homeoffice je síce vítaným občasným spestrením pracovnej rutiny, ale dlhodobá práca z domu má svoje výzvy a úskalia. Ako si čo najlepšie zariadiť domácnosť tak, aby nový pracovný priestor viedol k produktivite a sústredeniu?

Anketa: Čo v domácej izolácii čítajú architekti, urbanisti a projektoví manažéri?

Čas čítania: 4 minút

Život na celom svete sa spomalil a inak tomu nie je ani v Bratislave. Nový spôsob života však otvára možnosti sebarealizácie či vzdelávania v profesionálnych oblastiach, ale aj v hobby a koníčkoch. Mnohí ľudia majú konečne čas siahnuť po knihách, ktoré čakali na otvorenie. Čo v domácej izolácii čítajú architekti, urbanisti a projektoví manažéri?

Divy Bratislavy, Panelstory či Oko nad Prahou, pozrite si česko-slovenské filmy o architektúre a meste

Čas čítania: 4 minút

V druhej časti seriálu s inšpiráciami na zmysluplné trávenie času doma hrajú hlavnú úlohu české a slovenské filmy z oblasti architektúry, urbanizmu a mestotvorby. Dostupné sú na streamovacej službe Aerovod.cz, ktorá je spoločným projektom viacerých alternatívnych kín v Českej republike, a na stránke DAFilms.sk, ktorá sa zameriava na autorské dokumenty, experimentálne diela či artové filmy.

Office roka 2020: Trendom je zmysluplná a funkčná hravosť

Čas čítania: 3 minút

Spoločné priestory vyzývajúce k pohybu, moderný, ale praktický dizajn, miesto pre oddych a identita firmy pretavená do jej interiéru. Prísne kritériá porotcov štvrtého ročníka súťaže Office roka nadväzujú na svetové trendy v dizajne pracovného prostredia a na prvé miesto nekladú iba spokojnosť zamestnanca, ale aj dojem návštevníka. Viacerí sa však zhodujú, že zamestnávatelia na Slovensku nepatria iba k nasledovníkom týchto trendov, ale podieľajú sa na ich určovaní.

Šesť online seriálov o architektúre a dizajne, ktorými si môžete krátiť čas doma

Čas čítania: 4 minút

Mimoriadna situácia prinútila každého, kto má tú možnosť, ostať počas prvých jarných dní doma. Čas sa dá tráviť rôznymi spôsobmi, od práce z domu cez napodobňovanie online kurzov fitness trénerov až po ležanie pred televíznou obrazovkou v spoločnosti zaujímavých filmov a seriálov. Na oblasť architektúry, interiérového dizajnu a moderného bývania má z top trojice streamovacích služieb dostupných na Slovensku doslova monopol Netflix. Čo zaujímavé ponúka?